Poradna - zodpovězené dotazy

Dotazy jsou zveřejněny v originálním znění tazatele. Odpovědi do poradny jsou obecným vodítkem, pomocí a informací pro chovatele. V poradně není možné vyslovit konkrétní diagnózu. Bez klinického vyšetření to pochopitelně nelze a zároveň by to odporovalo ustanovením Profesního řádu Komory veterinárních lékařů.
Přetiskování kteréhokoliv zveřejněného dotazu a odpovědi z této poradny za účelem jejich dalšího šíření je možné pouze se souhlasem provozovatele stránek www.veterina-info.cz.

MVDr.Michal Čáp

Vyberte rok:

1 2

Na stránku: 10 20 50 100

číslo dotazu: 20170045

dotaz vložen: 1.2.2017

Dobrý den pane doktore,
ráda bych Vás poprosila o radu, naše labradorka 1,8 roku začala kňučet při vstávání, nechali jsme udělat rentgen (viz foto) a závěr je dysplazie kyčelních kloubů. Jenomže jsme se zatím nedozvěděli, jaká fáze dysplazie to je a jaký má být postup léčby. Paní doktorka nás odkázala na ortopeda a ten je dlouhodobě na neschopence a fena i po Alavisu při vstávání kňučí. Mohl byste ze snímku zhodnotit o jaký stupeň dysplazie se jedná a co bychom pro ní měli nyní udělat?
Děkuji mockrát za radu.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 2.2.2017

Vážená paní Kateřino,
u dvouletého zvířete se jedná o velmi vážný nález dysplazie kyčelního kloubu st. 4 s remodelačními artrotickými změnami. problém je její věk, tedy to, že je tak mladá. V této fázi onemocnění a věku už není možno provádět výrazně zlepšující chirurgické intervence. Fena by měla dostávat kloubní výživu, měla by mít omezený pohyb, důležitá je váha zvířete (snížení váhy i do limitu hubenosti)a při bolesti podávat analgetika. Z chirurgických možností připadá v úvahu denervace kloubu (zbavení citlivosti v postiženém místě = kloub nebolí) a dle váhy psa i možnost odstranění celé hlavice kyčelního kloubu. Tohle je všechno teorie. Vždy záleží na konkrétním pacientovi a jeho velikosti, plemeni, věku a postavě.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát pohybový, chirurgie, DKK, genetika

číslo dotazu: 20170042 | Wy@seznam.cz

dotaz vložen: 31.1.2017

Dobry den, mame rocni fenku SBT a z niceho nic obcas kulha na predni nohu, nekdy pravou, nekdy levou, vetsinou je to po odpicinku, ale za par minut ro rozejde a nekulha pak treba par dni. Na pohmat a ohyb nijak nereaguje.
Dekuji za pomoc.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.2.2017

Vážený pane Jiří,
pokud se problémy opakují, nejde jen o jednu epizodu, kdy zvíře zakulhá a po pár dnech je klid, jednoznačně bych doporučil ortopedické vyšetření. Musí se zjistit, zdali se nejedná o vývojové vady skeletu ramene, lote či zápěstí. Většinou bývá problém v rameni (OCD) nebo v lokti (DLK). Záleží také na konstituci psa, zátěži a výživě. primární je však vyšetření klinické a rentgen.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát pohybový, chirurgie, DLK, výživa
zvíře: fena

číslo dotazu: 20170041

dotaz vložen: 31.1.2017

Pane doktore,
mám dotaz ohledně častějšího lízání genitálií u mé fenečky, která jde na 9. rok. Zdá se mi, že se častěji líže než normálně ale tzv. nesáňkuje po trávě či koberci. Nemá zapáchající výtok ani nějaký výrazný, či dokonce krvavý. Není vykastrovaná. Nevím ale, jelikož jsem si zapomněla zapsat její poslední hárání, zda nebude hárat v nejbližší době, protože se mi zdá, že má nateklé přirození, ale pokud to nebude tím, mohla bych zkusit oplachy heřmánkem a mazat canestenem? Děkuji moc za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.1.2017

Vážená paní I.,
pokud fena není kastrovaná buď se na hárání regulérně připravuje nebo je ve stavu hormonální dysbalance (má např. vaječníkové cysty) a je ve stavu jakési stálé "přípravy" na hárání. Olizování, které patří k hárání nevadí. Pakliže se fena olizuje dlouho a intenzivně, vzniká obvykle začarovaný kruh. Kůže na přezce je zapařená, v zánětu a následně se "rozjede" kvasinkový zánět kůže, který svědí a o to více si zvíře místa olizuje. Důvodem může být i zbytnění poševní steny uvnitř pochvy a nepříjemný pocit tlaku, na který fena reaguje olizováním. Určitě bych doporučoval 2x denně fenu omývat heřmánkem nebo slabou octovou vodou, osušit a následně namazat třeba Canestenem. Fena musí bezpodmínečně 24 hodin stále a nejméně týden nosit plastový límec k zabránění olizování. Doporučuji i tak návštěvu v ordinaci, poradu s kolegou a zvážení kastrace, která jí určitě pomůže a je prevencí dalších problémů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, alergie, endokrinní nemoci, kastrace, kožní onemocnění, reprodukce

číslo dotazu: 20170040 | prace.svobodova@seznam.cz

dotaz vložen: 30.1.2017

Dobrý den pane doktore. Mám 6 letou fenku MMO, před ¾ rokem kastrovanou (odebrána děloha i vaječníky ze zdravotních důvodů), pooperační stav bez komplikací. Dnes jsem našla na jedné struce krev, při zmáčknutí tekla světlá krev. Nemá bolesti, výtok, je veselá, dobře žere, je bez nějakých příznaků. Prosím Vás o radu jak dále postupovat. Bylo mi řečeno, že může mít po kastraci náznak hárání. Hledala jsem ve vyhledavači podobný případ, nic jsem nenašla. Děkuji Svobodová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.1.2017

Vážená paní S.,
stát se to může, i když u kastrované feny to není obvyklé. 9 měsíců po kastraci je dostatečně dlouhá doba na to, aby hormonální život pohlavních hormonů "vyhasl". Může to být ještě pozůstatek aktivní mléčné tkáně z doby před a těsně po kastraci, resp ještě se rozběhnuvší falešné březosti. Výtok ze struku znamená, že se ve žlaznaté tkání tvoří sekret (mléko) a tkáň je v zánětu. Pokud se struk nezvětšuje, nebolí, kůže není nijak barevně změněná, neřešte to. Zvíře si nesmí struk také intenzivně olizovat. Při zhoršení se nasazují antibiotika a k zabránění lízání plastový límec.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: endokrinní nemoci, kastrace
zvíře: kočka

číslo dotazu: 20170039 | kamil.bodis@seznam.cz

dotaz vložen: 29.1.2017

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na postavení zubů mýho 4,5 měsíčního boxera, jestli je normální, že má vrchní zuby takhle pokřivené a časem se to spraví, nebo je to vada? Děkuji.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.1.2017

Vážený pane Bodiši,
to, co vidím na obrázku je nekorektní postavení zubů - malokluze, tedy je to špatně. Není ale jasné, zda všechny zuby jsou již trvalé nebo jsou mezi nimi mléčné. Řezáků by mělo být šest a váš pes jich tam má sedm. Zatím vydržte. Necelých pět měsíců je velmi nízký vek na to, aby se stav definitivně hodnotil. Pes roste, mění se velikostní propozice hlavy, čelisti se prodlužují a rozšiřují. Zuby, nyní postavené nekorektně, se ve valné většině případů srovnají. Nicméně bylo by dobré, aby se na psíka podíval veterinář, minimálně pro to, aby se zjistilo, zda opravdu nemá trvalý zub navíc. Nadpočetný řezák se extrahuje, jelikož řada sedmi řezáků se do tlamy těžko vejde a zuby rotují.
Nevím přesně, jak hovoří o skusu plemenný standard boxera, ale boxeři nemívají obecně zuby v ideální okluzi (skusu).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: zuby, stomatologie
zvíře: štěně

číslo dotazu: 20170038 | yvettakaizrova@seznam.cz

dotaz vložen: 28.1.2017

Dobrý den
máme doma 11 letého kocoura a byla u něj zjištěna cukrovka. Podáváme 2 x denně CANINSULIN
ráno a večer. Před podáváním se trochu nají. Mám dotaz, zda se může podávat jídlo i po podání CANINSULINU. Ráno jí opravdu málo a do večera by hlady nevydržel.
Děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.2.2017

Vážená paní Kaizrová,
ideální stav, resp. způsob podávání caninsulinu je, když se dávka léku aplikuje pravidelně ve stejnou dobu (ráno a večer) poté, co se zvíře normálně nají. Takových pacientů je většina, ale jsou i případy, jako je ten váš, kdy kočka stávkuje, odmírá jíst v určitou dobu, dávku si dělí na celý den, někdy jí, jindy ne atd. Nezbývá nic jiného, než zkusit metodu pokus-omyl. Přesně kocourovi kvantitativně odměřovat celodenní dávku, ale podávat mu ji podle jeho časového (chuťového) plánu. Podle toho, jak během dne jí, přizpůsobit i dávku insulinu. Musí se to tzv. "vychytat", což znamená chodit třeba pár dní pravidelně ráno a večer na měření hladiny krevního cukru do ordinace. Vždy ve stejnou dobu, aby byl výsledek jakž takž objektivní.
Vše by se mělo řešit s ošetřujícím veterinářem podle jasného plánu. Nedělejte nic podle sebe. To většinou nedopadne dobře.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, endokrinní nemoci
zvíře: kocour

číslo dotazu: 20170034

dotaz vložen: 25.1.2017

Dobrý den,
Včera se mi narodila morčátka. Jedno z mláďat má již od porodu přivřené oko. Jeho chování je však normální, je hbité a nemocně nevypadá.V oku nic nemá, nemá ani výtok. Četla jsem, že matka může při porodu neúmyslně oko poranit. Je nutné chodit k veterináři? Vyléčí se samo? Jaká je případná domácí léčba? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.1.2017

Vážená paní R.,
úmyslně poranit to ne, náhodou ano. Nicméně oko by mělo bát otevřené, jasné, nezarudlé a bez výtoku. Pokud tomu tak není, bylo by vhodné navštívit ordinaci. Zvířata obvykle oči mhouří po poranění rohovky, což je bolestivé zranění, které se může rozšířit co by rohovkový vřed s malou šancí na vyléčení. Ke zranění může dojít např. také nevhodnou podestýlkou. Poranění očí, jsou-li léčeny včas, tak se obvykle velmi rychle vyhojí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, oční onemocnění
zvíře: morče

číslo dotazu: 20170033 | Kvasnickova19@seznam.cz

dotaz vložen: 22.1.2017

Dobrý den.
Mému pejskovi se udělala před nějakou dobou boule pod levým uchem a zvětšila se. Můžete mi prosím sdělit co to je? Bojím se o ní. Odpověď Vás požádám pošlete mi na mail. Děkuji K.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.1.2017

Vážená paní K.,
z obrázku není přesně jasné jak velký útvar je a není jasná jeho přesná lokalizace. Spíše tuším, že jde o kožní záležitost, resp. novotvar v kůži či podkoží. Nemohu Vám poradit nic jiného, než navštívit veterinární ordinaci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění, onkologie

číslo dotazu: 20170032 | sestradany@seznam.cz

dotaz vložen: 22.1.2017

Dobry den, mam4 letou fenku nemeckeho ovcaka a chci se zeptat jelikoz mam jeste 2 psi stejne rasy a jsou problemy pri harani zda je lepsi vykastrovani fenky anebo jsem slysela o injekci proti harani co je rizikovejsi? Fenka mela loni stenata a jiz bychom ji pripoustet nechteli. Dekuji za odpoved. Sochorova I.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.1.2017

Vážená paní Sochorová,
injekce proti hárání se už nedávají. Dnes se aplikují hormonální čipy. Každopádně nejjednodušší, nejlevnější v trvalém časovém horizontu a bez dalších starostí je kastrace. Soužití nekastrované feny se dvěma psy je komplikované. Kastrace feny problém vyřeší.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, gravidita, kastrace
zvíře: fena

číslo dotazu: 20170031

dotaz vložen: 22.1.2017

Dobrý den,mám 4měsíční štěně-fenku molose a ta má malinkou pupeční kýlu(velikost bulky je jako menší třešeň).Chovatelce ze všech stran bylo zděleno ať kýlu neoperovat,že je málá a že sroste.Naše pani doktorka je pro operaci.Chceme do budoucna mít s fenkou štěňátka.Když podstoupíme operaci, kdy je nejlepší jí podstoupit( -tento týden máme dokončené poslední očkování)? Lze třeba odoperovat kýlu zároveň s RTG kyčlí ve dvou letech,že by se podstouli dva zákroky v jedné narkoze a doporučujete to?Neuzavřená břišní stěna je 1/2cm dlouhá a 1mm široká.Je možnost,že otvor ještě sroste a zmyzí i kýla?Jde mi i o narkozu.Velice děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.1.2017

Dobrý den,
dovolím si tvrdit, že kýlní branka sama nezaroste, spíše se bude zvětšovat. U feny, která bude mít do budoucna štěňátka, je operace nezbytná. Tlaky obřezlého břicha na kýlní vstup jsou velké a gravidní fena s nevyřešenou pupeční kýlou je poukázka na problém. Takže operace určitě ano, ale ne ve věku štěněte. Velká plemena operuji zásadně až po dosažení plus mínus fyzické dospělosti, tzn. kolem roku věku. Operace je technicky možná kdykoliv, dokonce u štěněte je jednodušší. Problém je v tom, že štěňata velkých plemen rychle rostou, břišní stěna je tenká, svaly kolem kýlní branky křehké a než se rány stačí dostatečně zahojit a zpevnit, dojde rychlým růstem k protržení svaloviny kolem stehů a obnovení kýly. Nemusí se to stát vždy, ale raději je lepší počkat do fyzické dospělosti feny. Zvíře neroste, svaly břichy jsou mohutné a silné a zahojení, resp. zajizvení je také pevné a trvalé.Takže operace ano, ale později.
Co se rtg dkk týče, doporučuji nečekat u molose do dvou let věku. Určitě by bylo dobré udělat informativní diagnostické distrakční snímky kyčelních kloubů dokonce už nyní, když jsou štěněti necelé čtyři měsíce. Raným snímkem se zachytí případné budoucí výrazné dysplastické problémy kyčlí a lze je, jsou-li, ještě v tomto věku řešit např. juvenilní pubickou smfyziodézou, což je jednoduchý zákrok.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, DKK, genetika
zvíře: fena

číslo dotazu: 20170030

dotaz vložen: 21.1.2017

Dobrý den,
mám 8letého chrta,před 5ti lety kastrovaného,nesestouplé varle.,,který se jednorázově před rokem pomočil ve spánku,považovala jsem to za nachlazení.Pak se to opakovalo v květnu a přidaly se i jiné potíže.Přibral asi dvě a půl kila kolem trupu,byl línější,línal.Měla jsem podezření na štítnou žlázu,pan doktor na cuschinga.Nechala jsem udělat kompletní vyšetření,krev,moč,sono.sono neg.,moč nevypovídající,krev v pořádku,následné vyšetření na št.žlázu hraniční,cuschyng z moči se nepotvrdil.Dostal Forthyron,nicméně pomočování se objevovalo častěji,vždy ve spánku,často se olizoval na břiše,penisu,stehnech,posléze už to byla každodenní záležitost.Dostal Propalin,ten mu nedělal dobře,nemohl spát,byl neklidný měl třes a dýchal jak lokomotiva,průjem.Po dvou dnech jsem vysadila.Pak dostal inj.Sustanon.To bylo před deseti dny,zatím se počurává stále,žádný posun.Váha už je v pořádku v důsledku diety.Tak chci poprosit o váš názor,co dál dělat.Je to asi otázka svěrače,když jsem ho zvedla,držela jsem v podbříšku,tak moč vytekla....Děkuji velice za vaši radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.1.2017

Vážená paní Minaříková,
popisované stavy u kastrovaných starších psů bývají. Kolega udělal vše, co udělat mohl. Někdy jde terapie pouze cestou "pokus-omyl", tedy cestou zkoušení, co zabere. Důležité je, aby psík by štíhlý až hubený. U obézního jedince jsou tlaky sádelnatého břicha na močový měchýř (svěrač) velké. Svěrač povolí a pacient samovolně močí. U chrtů je navíc problém, že mají velmi jemnou kůži, navíc na břiše a vnitřní straně stehen často zcela neosrstěnou a kůže se velmi rychle působením moči zanítí, zapaří a vše se ještě navíc dermatologicky komplikuje. Já osobně jako lék první volby nasazuji ephedrin. Kapsle ephedrinu nám na recepis míchají v lékárně. Ephedrin je velmi dobrý lék na inkontinenci jak psů, tak i fen. Zkuste se poradit s vaším panem doktorem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kastrace, ledviny, urologie, reprodukce
zvíře: pes

číslo dotazu: 20170028 | marketafoglarova@gmail.com

dotaz vložen: 19.1.2017

Dobrý den pane doktore, jsem moc ráda, že jsem po mnoha letech narazila právě na Vás. Pečoval jste o mého Harleye, dle Vás nejrozmazlenějšího dobrmana co jste znal, a Vaši péči si nemohu vynachválit. Nyní mám již 12letého italského chrtíka Harleye II.(trošku větší 11kg), u kterého teď stojím před velkým rozhodnutím. Na Štědrý den jsme ráno vstali a po celém bytě byly kapky krve, místy i kousky sraženin. Navštívili jsme veterinu v Postoloprtech, kde nám bylo řečeno, že má zvětšenou prostatu (5cm). Dostali jsme antibiotika a analgetika. Večer už byl Harlínek bez obtíží a už se to již neopakovalo. Přesto, ale na dvou kontrolách, nám bylo řečeno, že se to 100% vrátí a měli by jsme přistoupit ke kastraci. Poslední kontrola byla 10.1. cituji ze zprávy: MM mírně anechogenní, hyperechogenní prostata s ložiskovými intraprostatickými hypoechogenními ložisky (cévy?) velikosti 4,2x4,0cm, délka kolem 4cm se zachovalým isthem. Co by jste doporučil pane doktore, nebo si mám udělat výlet do Prahy a navštívit Vaši ordinaci. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
Markéta

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.1.2017

Dobrý den,
na dobrmana si pamatuji ..... ale to už je nějaký čas .... dlouhý čas.
Pokud má chrtík problémy, které popisujete a nález od kolegy je, jaký je, určitě bych také doporučoval kastraci, tedy chirurgické řešení problému. I přes prvotně fungující léčbu se záněty prostaty vracejí. Antibiotiky a analgeticky řeší okamžitý problém, ale neodstraní ze zvětšené prostaty cysty, kde se později zánětlivý sekret znovu vytváří a prostatu jako takovou nezmenší.
Určitým přechodným řešením je aplikace hormonálního čipu, který se však musí opětovně po cca půl roce aplikovat znova. Funguje dobře, ale ve výsledku je jednodušší a hlavně levnější chirurgická kastrace.
Určitě bych dal na radu kolegy. Tohle není nic diagnosticky i terapeuticky složitého. Určitě by bylo zbytečné jezdit k nám do Prahy. Na 99,9% by naše rada byla stejná.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, kastrace
zvíře: pes

číslo dotazu: 20170027

dotaz vložen: 19.1.2017

Dobrý den,pane doktore.
Máme 13 a půl letého labradora.Je špatný na zadní nohy,neslyší,je hubený i když žere a jsou dny,kdy víc pije a pomočí se.Rodina si myslí,že už se trápí,ale já si říkám,že když neknučí,jí a bývá ještě hravý,tak snad žádné velké bolesti snad nemá.Mohl byste mi trošku specifikovat,jak u takového psa,poznám,že má velké bolesti,popřípadě jak mu pomoct?
Děkuji moc za odpověd.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.1.2017

Vážená paní Renáto,
je to tak, že pokud má zvíře zachované základní životní "obslužné" schopnosti - to jest nají se, napije, dojde se vyvenčit, udrží moč a stolici - není důvod k euthansii. Samostatnou otázkou je bolest. I přes výše uvedené, může mít zvíře bolesti, které se někdy velmi těžko dají poznat. Zvířata s chronickými bolestmi často nespí, přecházejí po bytě, někdy špatně žerou, bývají mrzutá a agresivní. Někdy naříkají při chůzi, nemohou vstát a toporně chodí. To se ale musí posuzovat individuálně a poradit se s vaším panem doktorem. Konečné rozhodnutí, zda psíka uspat či ne, je obvykle výslednicí několika z popisovaných projevů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát pohybový, geriatrie (stáří)
zvíře: pes

číslo dotazu: 20170026 | mamka.1973@seznam.cz

dotaz vložen: 19.1.2017

Prosim vas do kolika minus muzou byt pejsci venku. A mame ho v kotci.Dekuji za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.1.2017

Vážená paní Škrabalová,
klidně do mínus třiceti, mají-li na to kožich, kondici a jsou-li trvale venku. V současných našich podmínkách teplot do cca mínus patnácti nemá dlouhosrstý pes problém. Má-li navíc boudu s předsíňkou, prostor si vyhřejí.
Pozor však na vodu. Za mrazu psi žízní, protože je voda zamrzlá nebo naopak onemocní po lízání ledu. Dávejte pejskovi napít tak 3x denně vlažnou vodu v misce tzv. z ruky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chov zvířat, ostatní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20170025

dotaz vložen: 18.1.2017

Dobrý den, mám psa ridgebacka 4roky, zatím absolutně zdráv. Moc prosím aspoň o nasměrování - o co by mohlo jít. Už vloni se u něho několikrát opravdu z ničeho nic objevilo škubání v zadní noze. Normální procházka, bez předchozího zatížení, psovi jakoby zadní noha vystřelovala sama do strany. Měl ji zvednutou, proběhly cca 4 rychlé záškuby(vystřelení) pak ji dal zase na zem a bylo po všem, žádné kulhání, žádná bolestivost, nic, jen takové chvilkové nevímco. Nevěnovala jsem tomu pozornost, právě proto, že se tvářil, jakoby se vůbec nic nestalo. Dlouhou dobu byl klid, pak to zopakoval třeba po dvou měsících, ale teď se mu to stává třeba několikrát do měsíce. Nijak ho to krom té chvilku neomezuje, ale přesto je na něj v tu chvíli hrozný pohled, evidentně nohu několik sekund neovládá. Napište mě, prosím, alespoň která oblast medicíny by se k tomuto vztahovala, příp. co by pomohlo za vyšetření. Mockrát děkuji a přeji hodně zdárně vyléčených pacientů. Karolína

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.1.2017

Vážená paní Karolíno,
tohle je určitě problém, který by měl řešit specialista neurolog a ortoped.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát pohybový, endokrinní nemoci, neurologie

číslo dotazu: 20170023

dotaz vložen: 17.1.2017

Dobrý den, pane doktore

máme osmimesíční kocourky. Jedná se o klasické dom. kočky. Chtěli bychom je dát kastrovat. Kdy je, prosím, k tomu nejvhodnější čas a cena výkonu?
Děkuji Vám za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.1.2017

Vážený Luboši,
cena zákroku se odvíjí od konkrétní veterinární ordinace. Obvykle se pohybuje v rozmezí 400 Kč až 1100 Kč. To si musíte zjistit tam, kde bydlíte.
Nejvhodnější doba je tehdy, když kocour začne značkovat a zapáchat, což je obvykle od osmého měsíce věku. Od jednoho roku je kastrace zcela bez "problémů". Pod dvanáct měsíců nechtějí někteří kolegové kocoury kastrovat z důvodu jejich fyzické nedospělosti. Já osobně tento názor nesdílím a kastruji i kocoury mladší, pakliže doma značkují.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kastrace
zvíře: kocour

číslo dotazu: 20170022 | miluska.s@seznam.cz

dotaz vložen: 17.1.2017

Dobrý den,
moc prosím o radu.Mám fenku Bišonka,11 let.
Před 2ma a půl rokem měla na pravé nožce hemangiopericytom,odoperoval se ,a nyní se náhle objevil znovu,je větší,narostl rychle,na stejném místě.Fenečka má navíc Cushing(bere Vetoryl)a cukrovku(píchám 2 krát denně inzulín-4 dílky)Byla by to její 4.operace,naposledy před rokem po kastraci se jí velmi rozhodil cukr,ale dala to.Fenka je velmi energická,živá(přestože slepá).Dlouhé vycházky,dobře jí,je veselá a šťastná.
Mám jít do operace?Nádor je dost velký,mažeme ho marihuan.mastí,zatím se nezvětšuje.Co hrozí,když na operaci nepůjde?Roste tento typ nádoru?Doporučujete operaci vzhledem k diabetu?Co je větší riziko?MOC děkuji za odpověď.Svobodová a fenka Gina

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.1.2017

Vážená paní Svobodová,
odpověď, zdali operovat, má několik rovin. Určitě bych se zásadně nebál operace vzhledem k věku nebo diabetu. Riziko úhynu při zákroku lze vhodnou přípravou a anestezií minimalizovat. Staré nebo rizikové pacienty s novotvary na končetinách většinou operuji pouze ve zklidnění a lokálním znecitlivění v místě zákroku. Obával bych se spíše následných metabolických komplikací v důsledku CS a jeho léčby. Ale i tak bych (teoreticky, psíka jsme neviděl) do operace šel.
Druhou otázkou je, zdali má význam znovu operovat nádor, který se po předchozím zákroku opět objevil. Pakliže ano, musí být odstranění radikální. Radikálnost řezu není problém, problém je ten, že většinou nezbývá na noze dostatek kůže na bezproblémové zašití, je-li nádor např. na předloktí či holeni. Takže musíte počítat s delším hojením.
Třetí otázkou je zhoubnost novotvaru. Nejsem onkolog, ale sarkomy metastazují ..... Základní onkologické vyšetření před operací je nutné.
Jediné, co vám mohu poradit na sto procent je, abyste útvar ničím raději nemazali a když, tak zvíře musí striktně nosit plastový límec k zabránění olizování. Masti psíkům většinou chutnají a o to více se o místo jazykem zajímají.
Lepší je novotvary omývat např. heřmánkem, ale nekrvácejí-li a nepraskají, je lepší na ně raději nesahat.
Jestliže se rozhodnete k operaci, neměla byste váhat. Jak nádor roste, stává se stále hůře odstranitelným a roste tendence k metastázám.
Majitel se musí vždy nakonec rozhodnout sám. Nicméně při podobných případech radím operaci zkusit. Nádory cév obvykle rostou nekontrolovaně skokově, nakonec prasknou a silně krvácí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: endokrinní nemoci, geriatrie (stáří), onkologie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20170021

dotaz vložen: 17.1.2017

Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Máme fenku Slovenského čuvače. Má 6 let. Nikdy neměla štěňata. Už loni se ji na levém boku v zadní části těla objevuje toto lysé místo viz foto. Všechny chlupy vypadaly a z místa se odlupují části suché kůže. Na jaře místo částečně opět zarůstá ale nikdy nezaroste úplně. Na jiných částech těla kůže černá a opět se z ní někdy odlupuje suchá kůže.

Mohl by jste mi poradit jak postupovat?

Děkuji.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.1.2017

Vážený pane Marku,
kožní pacienti se po internetu radí velmi špatně. Obvykle se tyto typy lézí (změn) váží na hormonální dysbalanci, může se jednat o plísňové onemocnění kůže, parazity nebo kvasinkovou infekci. Hodně záleží na tom, zdali fena žije doma či pouze venku, zdali je pravidelně odčervována a především celoročně chráněna proti blechám. Důležité je i to, jsou-li místa svědivá či ne a jestli si je zvíře olizuje.
To lze zjistit jen detailnějším vyšetřením v ordinaci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst

číslo dotazu: 20170019 | patrik796@seznam.cz

dotaz vložen: 16.1.2017

dobrý den měl bych dotaz ohledně mrouskajici se kočičky...je ji 7 měsícu a mám ji z chalupy od tety a je v bytě ...kočička hrozně hlasitě mňouka.. vyřeší kastrace tyto problémy,? aby při mrouskaní nemňoukala? nebo tohle kastrace neřeši a kočička bude naříkat dál? děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.1.2017

Vážený pane Patriku,
hlasové projevy říje u kočky (mrouskání) vyřeší kastrace na sto procent. Kastrovaná kočka = kočka bez říje = nechce kocoura = nemá žádné hlasové projevy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kastrace
zvíře: kočka

číslo dotazu: 20170014 | wiky636@seznam.cz

dotaz vložen: 11.1.2017

Pane doktore, mam prosbu o radu. Moje téměř 2 letá kočička žijící jen v byte, kastrovana, krmena granulrmi Purizon, sem tam syrové pemrazene hovezi, jinak na přilepšení konzervy Cosma nature.
Má naprasklou nosní ryhu a na veterině nam pani doktorka poradila mazat (mast z konopi, sadlo), ale delaly se ji vic ospalky a nos zustal stejný, aplikovala jsem tedy do ocimast ofthalmoseptonex, jsou čisté, ale z nosiku jde čirá vodička (jen malinko)a kolem nosu je podráždění a ryha stále ma tu prasklinku.Jinak je Sunny zdravá, vyšetřena byla.Už nevim jak jí pomoct, teď jsem jeste koupila vitaminovou kočičí pastu, myslite, že to máme mazat (čím? )a nebo nechat, jestli se to nezajoji lépe samo?Děkuji moc za radu.
Alena Kudlackova.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.1.2017

Vážená paní K.,
asi bych problém neřešil, resp. počkal bych, jestli se prasklina sama nezahojí. Problém je v tom, že mazání léky, ať už se jedná o cokoliv, je na nose spíše kontraproduktivní, jelikož zvířata si cokoliv nanesené na nosní houbu ihned olížou. Obvykle jim navíc masťové základy chutnají.
Otázka je, proč se prasklina vytváří. Pakliže zvíře nechodí ven, neloví, není na mraze, vzniká ragáda především od nadměrného olizování a to je zase důsledek např. výtoku z nosu či nemocných zubů a dásní. Asi bych především řešil zuby, je-li to nutné, a výtok z nosu, byť je jen vodnatý a čirý.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát dýchací, infekční onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: kočka

1 2