Poradna - zodpovězené dotazy

Dotazy jsou zveřejněny v originálním znění tazatele. Odpovědi do poradny jsou obecným vodítkem, pomocí a informací pro chovatele. V poradně není možné vyslovit konkrétní diagnózu. Bez klinického vyšetření to pochopitelně nelze a zároveň by to odporovalo ustanovením Profesního řádu Komory veterinárních lékařů.
Přetiskování kteréhokoliv zveřejněného dotazu a odpovědi z této poradny za účelem jejich dalšího šíření je možné pouze se souhlasem provozovatele stránek www.veterina-info.cz.

MVDr.Michal Čáp

Vyberte rok:

1 2 3

Na stránku: 10 20 50 100

číslo dotazu: 20150925

dotaz vložen: 3.3.2016

dobrý den,
mám březí fenu ,které byl na sonu zjištěn jeden plod.Veterinář mi nabídl RTG na upřesnění počtu plodů,ale setkávám se s názory pro i proti z hlediska ohrožení zdraví plodů.Mám se strachovat či ne ?Fena je březí 51.den.
děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.3.2016

Vážená paní Martino,
je to nesmysl. Plodu se nic nestane. Jednak je už téměř před porodem a za druhé je radiační zátěž jednoho či dvou snímků minimální.
Jediný problém je ten, že se v tak vysokém stupni gravidity plody překrývají a někdy je nelze přesně spočítat. U jednoho mimina by to neměl být problém.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: gravidita

číslo dotazu: 20150907 | lengal4@seznam.cz

dotaz vložen: 25.2.2016

Dobrý den mám kočku po kastraci, je to přesně 7 dnů. Dneska jsem si všiml že ji rána natéká, stehy jsou v pohodě, vše pěkně srůstá. Je to normální? děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.2.2016

Vážený pane Pavle,
pokud mezi stehy nic neprosakuje, rána je celistvá, není zarudlá a bolavá, asi se nic neděje. Otok, resp. asi zbytnění může být způsobeno reakcí tkáně na vnitřní šití. Nicméně to je teorie. Musel zvíře vidět.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, kastrace

číslo dotazu: 20150905

dotaz vložen: 25.2.2016

Dobrý den, máme 6ti letého francouzského buldočka, který vzhledem ke zdravotním potížím může jíst pouze dietní granule, jedná se o Royal Canin - anallergenic. Existují granule jiné značky se stejně šetrným složením, které by byly finančně méně náročné? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.2.2016

Vážená paní Terezo,
určitě existují, ale pokud se jedná opravdu o kvalitní výrobek, je cena mezi výrobci víceméně stejná.
Moje zkušenost je taková, že krmení i těmi nejkvalitnějšími a nejdražšími dietami je kupodivu finančně nastejno jako normálním jídlem. Je to o tom, že musíte přepočítat cenu za pytel na cenu za denní dávku. Musíte přesně dodržovat denní množství doporučené výrobcem. Takže např. denní dávka diety xx pro psa xy, který váží třeba 8kg je např. od výrobce daná na 60g/den. Pytel má 12 kg a stojí např. 1680,- Kč. Denní dávka poté je za: 12000 g (tj. 12 kg) děleno 60 g (denní dávka pro psa) = 200 dní, po které balení zvířeti vystačí. A následně 1680 Kč děleno 200 dny = 8,4 Kč za denní dávku.
Pokud si tenhle vzorec dosadím do reálné situace a zeptám se majitele, kolik ho dosud stála denní dávka pro psa, je dieta téměř vždy levnější nebo minimálně nastejno. Lidé si při tomto výpočtu spočítají, že psíkovi dají granule (odhadem), k tomu pamlsek, kapsičku, tyčinku, žvýkátko atd., a to všecho stojí peníze. Nakonec je výsledná suma za den a za tohle všechno překvapivě vysoká. Dieta se většinou dává z vážných zdravotních důvodů (kůže, ledviny, játra, sukrovka atd.) a pacient nemůže nic jného než dietní granule. Odpadne to "všechno" kolem a cena za krmení je ve výsledku nižší. Zkuste si to spočítat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, výživa

číslo dotazu: 20150904

dotaz vložen: 24.2.2016

Dobrý den
máme 6 let starého jezevčíka,který se začal nadměrně drbat.(blechy nemá).Moje máma s ním šla k veterináři,který udělal nějaké testy a prý má pes hustou krev,3×zvětšená játra a rozpadají se mu červené krvinky.Prý je to následek JEDNOHO stroužku česneku,který jsem mu přidala do tzv.psích sušenek.0,5kg jater,0,5 kg vloček,2 vejce,rozmixovat a dát upéct.Podává se jako pamlsek.Je možný,že by toto malé množství česneku psa tak zničilo?Pokud mi odpovíte,budu moc ráda,děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.2.2016

Vážená paní D.,
ne, není to možné. U jinak zdravého psa ne.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, výživa

číslo dotazu: 20150893

dotaz vložen: 21.2.2016

Dobrý den pane doktore,
mám 11letého zlatého retrívra. Asi před půl rokem se mu udělala na spodním víčku bradavice. Zdá se, že mu nepřekáží, když víc povyrostla, podvázala jsem jí. Za pár dní odpadla, ale po pár týdnech zase vyrostla. Udělala jsem to znova a vše se opakovalo. Bradavice je i uvnitř oka, na sliznici. Můžete mi prosím poradit, co bych měla udělat, nebo čím se dá odstranit? A ještě jedna věc. Jednou za čas má průjem. Trvá 1 den, naposledy k tomu ještě zvracel pěnu. Dám mu hodně rozvařenou rýži a druhý den je zase vše v pořádku. Mám to nějak řešit?
Předem Vám velice děkuji za radu. J. Fleková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2016

Vážená paní F.,
o jste šikovná a, myšleno upřímně, i na laika odvážná, resp. řídíte se selským rozumem. A to se dnes moc nevidí .... :-)). Pokud je novotvar opravdu až na víčku, jde ho podvázat (i opakovaně) nebo chirurgicky odstranit (vyříznout). Podvazovat můžete opakovaně, pokud vám to nevadí a zvládáte to. Pokud je novotvar, chcete-li jakási "bradavička" na lemu víčka a event. zasahuje směrem k očnímu bulbu, tak se obvykle pouze vymačkne peanem, protože se jedná o změněnou mazovou žlázku víčkového lemu.
K průjmu mohu říci jen to, že v prvé řadě bych psíka odčervil, sandardizoval stravu na kvalitních granulích a vyřadil různé prapodivné pamlsky. V případě problémů určitě 36 hodin striktní hadovka, tmavý slabý čaj k pití a poté nakrmit postupně granulemi, na které je pes zvyklý.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150890

dotaz vložen: 19.2.2016

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na názor. Mám fenku, dva a půl roku, naposledy hárala v říjnu, kastrovaná laparoskopicky 16.11.2015, mívala falešné březosti a špatně to snášela (zvracení, průjmy). Teď v období, kdy by měla pomalu hárat, když by vykastrovaná nebyla, se mi zdá, že se jí zvětšila vulva. Nic z ní neteče. Na veterině, kde mi ji kastrovali řekli, že se hormony po kastraci mohou upravovat až dva roky. Na druhé veterině, že to je nesmysl, že maximálně pár měsíců a tam paní veterinářka laparo kastraci úplně sepsula a říkala, jestli není kastrace špatně udělaná a že laparo do břicha pořádně není vidět.. Teď jsem z toho zmatená, jelikož mám dva zcela odlišné názory.. Můžete mi říct i Váš názor? Děkuji!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2016

Vážená paní A.,
chybně lze vykastarovat fenu jak klasicky, tak laparoskopicky. Chybně znamená, nechat v těle zbytek vaječníku, který žije dále a produkuje hormony. Zbytek si představte, že může být veliký jako zrno čočky.
Jsou feny, které se "jako by háraly" chovají celý život i po správně provedené kastraci. To "jako by" znamená, že v době hárání fena psům voní a někdy má i neznatelný výtok. Mohou se zhoršovat i některé zravotní problémy, mající k hárání vztah (třeba cukrovka nebo některé kožní onemocnění).
Správně provedená kastrace je tehdy, jsou li beze zbytku odstraněny oba vaječníky a děloha. Někteří kolegové dělohu ponechávají. U laparskopických operací je to obvyklé. Nevadí to. Osobně to nepreferuji,ale nevadí to. Správně vykastrovaná fena by neměla krvácet, neměla by se nastavovat psům, neměla by mít výrazně oteklou vulvu a měla by být bez znatelného výtoku. Dva roky po kastraci se určitě feny nesrovnávají. Tak jeden cyklus, to ano, ale dvy roky jsou moc.
Takže vydržte a uvidíte. Když se bude chovat tak, jak píši výše, není něco v pořádku. existuje test na zbytkovou ovariální tkáň, tedy vyšetření které odhalí, má-li fena v těle zbytkový vaječník nebo ne, čili byla-li či nebyla operace dobře provedená.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kastrace
zvíře: fena

číslo dotazu: 20150888

dotaz vložen: 18.2.2016

Dobrý den, mám dotaz ohledně našeho loveckého psa. Je mu 8 let a od listopadu 2015 s ním máme straosti. Nejprve jsme mu koupili jiné granule a to Calibri pro seniory, které mu asi nesedly. Všimli jsme si, že zhubnul, z 28 kg na necelých 23kg. Zvracel žlutou pěnu/vodu. Po návštěve veterinářky , která mu zjistila zvýšenou teplotu a dala mu antibiotika, jsme zanechali těchto granulí a sažili se dávat stravu pravidelněji. Přestal zvracet, ale vůbec nepřibral. Navíc se od ledna u něj vyskytuje jakoby dušnost, z ničeho nic začne špatně dýchat, kucká. Další návštěva veterinářky tento týden, která si neví rady a opět nasadila antibiotika. Pes je hubený, bojíme se, aby se ne to nezhoršovalo. Hodně pije i jí, ale na váze se to neukázalo. Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2016

Vážená paní Šárko,
na to je jen jediná rada - zkusit návštěvu v jiné ordinaci. Hubnutí asi nebude jen Calibrou a dýchací problémy také ne. S popisovanými problémy k nám přicházejí pacienti, kteří obvykle mívají nějaká nádorová onemocnění, nemoci srdce, cukrovku beno šptně funkční ledviny či játra. To odhalí rentgeny a vyšetření krve.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát dýchací, aparát trávicí, zažívání, onkologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150886 | olilly@seznam.cz

dotaz vložen: 16.2.2016

Dobrý den,

máme fenečku mopse 1,5 roku. Veterinář nám řekl že má zúžené nozdry a že bude také muset podstoupit operaci patra. Řekl to pouze po prohlédnutí a vyslechnutí jak dýchá. Ráda bych se zeptala na základě čeho se rozhodne zda je operace nutná. Mám prý až budu připravená přijet a fenku tam nechat na operaci. Vím, že krátkolebý mops špatně snáší narkozu a nevím jak se mám rozhodnout mám jít ještě k jinému či musí na rentgen? Je zdravá jen chrápe a občas (cca 1 měsíčně) jako by jí něco vadilo a břichem se nadechuje ( zvuk jako když troubí ) toto trvá krátce. Viděla jsem na youtube brachicefalický syndrom a toto nemá. Dále jsem také viděla tu operaci a potom co mi vzali obě krční madle si neumím představit mojí holčičku...Děkuji moc za radu. Olga

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2016

Vážená pani Olgo,
brachycephalický syndrom má vaše fenak na 99,9%, ale neznamená to, že ji stav nějak ohrožuje. V tomto věku by musela mít opravdu vážné a opakované dýchcí problémy spojené se skorodušením, výrazným stertorem a pohybovým diskomfortem. Kolega to asi sp íše myslel preventivně. Poslední dobou se razí názor preventivních plastik patra a nozder u brychycephalyků, aby se předešlo probémům ve stáří, kdy již je operace vysoce riskantní. Během let, kdy zvíře "chrochtá", se může vyvinout další přidružené kompliace se srdcem, průdušnicí, perianální kýlou atd. To by měla ranná operace eliminovat.
Rozšíření nozder je banalita. Operace patra již ne, resp. u brachycephalika typu mopse ne. Nejde o krácení patra, ale hlavně o jeho ztenčení. To je složitější zákrok náchylnější na komplikace.
Rozhodnutí je na Vás. Ale pacienti po těchto operacích se chovají v pohodě. Není to tak, jak si představujete z pohledu člověčí operace.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát dýchací, chirurgie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20150876 | jitka.duchkova@seznam.cz

dotaz vložen: 12.2.2016

Dobrý den, pane doktore,
Mám krýt svou fenku v Německu. Majitelka psa po mě chce test, že moje fena nemá brucelózu. Zjistila jsem na internetu, že se u nás u psů tato nemoc nevyskytuje, ale dělá se někde takový test? nebo existuje očkování?
Děkuji za odpověď.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2016

Vážená paní D.,
očkování neexistuje, test je běžně k dispozici. Jen se odebere krev.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena v chovu, očkování, imunita
zvíře: fena

číslo dotazu: 20150869

dotaz vložen: 10.2.2016

Dobrý den naše fenečka bolonačka mnela močove kameny stale nuceni na močeni tak je dnes po operaci.chci se zeptat za jak dlouho bude normalne čurat.Zatim ma jako nutkani vydime jak stahuhe zadeček.Za jak dlouho se pejsci zotovují.Diky za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.2.2016

Vážená paní Bělohlávková,
po operaci močového měchýře, který se musí rozříznout, vyčistit a zase sešít, trvá nutkání na močení zhruba týden a také týden se obvykle objevuje v moči krev.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ledviny, urologie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20150868

dotaz vložen: 10.2.2016

Dobrý den,
prosím Vás mám velké trápení,nechala jsem uspat navždy skoro
6let starou fenečku,skoro měsíc jsme jezdily na veterinu,nejdříve
brala antibiotika,prášky na bolest,poté kortikoidy,rozbor krve nic neukázal,boleriozu také neměla,až 3.ultrazvuk ukázal slezinu,měla jí otočenou a vzduch .Operace se zdařila,ale po ní moc nespala chodila stále hrozně pila,musely jsme schovat i misku,vždy jí vypila celou tak zvracela,dávaly jsme jí méně vody,tak chtěla ven a pila i venku.Měly jsme o ní veliký strach,nemohla ležet ,buď seděla,nebo se klepala,nebo chtěla pít.
Již před operací stále čůrala.Veterinář jí dal ráno injekci proti zvracení a opiát,abychom se vyspaly a ona trochu také.Přesto i takto uspaná došla k misce s vodou,ale neměla sílu se napít.
Večer jsme jeli na probuzení,bála jsem se,ale nechtěla jsem,aby trpěla,nechala jsem jí uspat navždy,i když to byla bojovnice.Měla jsem počkat?Strašně si to vyčítám.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.2.2016

Vážená paní V.,
nic si nevyčítejte. Pokud se zvíře chová po tak závažné operaci, jako byla tato, tak, jak píšete, je asi ve stavu vážného metabolického rozvratu se špatnou prognózou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20150867

dotaz vložen: 10.2.2016

Hezký den,

ráda bych se Vás informovala zdali nevadí (nezatěžuje organismus psa) když se opakuje vakcinace proti vzteklině po 6 měsících. Mám zdravého 5 letého psa Cane Corso, který byl očkován v září 2015 s tím, že nyní potřebuji vystavit pas z důvodu cestování do zahraničí. Veterinářka mi sdělila, že musí uskutečnit novou vakcinaci proti vzteklině s tím, že to psovi nevadí.

Děkuji za odpověď.
Linda

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.2.2016

Vážená paní L.,
celý systém pasů, resp. jejich vystavování a pseudoevidence je podle mého úplně k ničemu a na hlavu. Jedním z "vedlejších" produktů tohoto systému je např. i legislativní nutnost opakování vakcinace proti vzteklině v momentě vystavení pasu. To udělala kolegyně správně. Takže píchne-li se opětně vakcína proti vzteklině dříve než za rok, není v tom zdravotní problém. Je to sice logicky a medicínsky zbytečné, ovšem legislativně "nutné", ale zvířeti to nevadí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: očkování, imunita

číslo dotazu: 20150865 | krejcova.eliz@gmail.com

dotaz vložen: 9.2.2016

Dobrý den paní doktorko, doktore,
chtěla bych položit dotaz, který se týká vztekliny. Protože mi jeden pes kdysi pokousal, tak mám prostě fóbii ze psů. Včera jsem jela MHD a vedle mne si sedla paní se psem, kterého měla v tašce. Pes měl náhubek, ale takový ten s otvory. Pořád na mě vrčel a prskal, až mi ty jeho sliny přišly na obličej. Je možné, že by mohlo tímto způsobem dojít k nákaze? Hlavně mám na mysli vzteklinu. Možná Vám můj dotaz přijde "ujetý", ale za to může ta moje fóbie. Jsem z Berouna u Prahy
Děkuji Vám za odpověď.
Ing. E.K.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.2.2016

Vážená paní K.,
pokud by sliny přišly např. do oka, můžete se vzteklinou nakazit. Ovšem jen za předpokladu, že pes vzteklinu má, což na 99,999% nemá. V ČR t.č. se navíc vzteklina nevyskytuje a psí populace proočkovaná.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: nemoci zvířat a zdraví lidí
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150864 | kotatko0101@seznam.cz

dotaz vložen: 8.2.2016

Dobrý den, měla bych dotaz. Máme 3 letýho labradora. Od malinka má problém ten, že mu teče z ,,pinďoura,, jakoby výtok. Zmínili jsme se u veterináře, když byl štěně a řikal, že to je normální, že to psi mívají, ale ted pár týdnů mu to teče víc. Nejvíc když ví, že jdeme ven. Je to známka něčeho špatného ? Máme jít raději k veterináři a nebo je to u psů normální ? Ještě nedávno to takhle hodně neměl.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.2.2016

Vážená paní Hubáčková,
tohle normální je. Podívejte se do archivu poradny, tam jsme o tom už mnohokráte diskutovali. U psů je zánět předkožky běžný. Pokud chcete zánět a potažmo výtok, který je pro soužití ze psem nepříjemný, tlumit, stačí jednoduché výplachy předkožkového vaku stříkačkou se slabounkým hypermanganem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150850 | marie.gu@seznam.cz

dotaz vložen: 4.2.2016

Dobrý den,
mám fenku Schi-Tzu, je jí
tento rok 15 let, přestala ze dne na den žrát a téměř i pít, dnes veterinář diagnostikoval zánět dělohy, vzhledem k věku mi lékař řekl, že operace není již vhodná, nasadil antibiotika Enroxil, co si o tom myslíte, je ještě nějaká šance na zlepšení?
Děkuji za odpověď Marie

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.2.2016

Vážená paní Marie,
operujeme i starší fenky se zánětem dělohy. Osobně nevěřím, že lze pyometru (zánět dělohy) úspěšně antibiotiky vyléčit a když, tak při dalším hárání může nastat problém znovu. Úspěšnost konzervativní léčby odhaduji z praxe tak na 5%. Oeprace je jistě vysoce riziková, ale pokud se provede co nejdříve a rychle, je šance na uzdravení opravdu velká. Zákrok trvá se vším všudy cca 45 minut a správně zamedikované zvíře, byť geriatrický paciet, má velkou šanci na vyzdravení a přežití. Nelze to slíbit, ale statisticky to je vysoce pravděpodobné. Čím déle se zákrok odkládá, tím je šance menší, neboť zvíře upadá do většího metabolického rozvratu a sepse.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, interní onemocnění, kastrace
zvíře: fena

číslo dotazu: 20150848

dotaz vložen: 4.2.2016

Dobrý den.
Dnes ráno se našemu 9 letému psovi udělaly po celém těle boule. Bylo to z ničeho nic, ale těch bouliček je několik. Na kůži nic nemá, jde vidět, že jsou podkožní a malé, ale je jich hrozně moc. A z ničeho nic, má je na hlavě, na zádech, pod krkem. Přikladám pár fotek, nevím jestli to tam půjde dostatečně vidět.
Děkuji moc za případnou odpověď.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.2.2016

Vážená paní A.,
na 85% jde o akutní alergickou reakci na "něco". V zimě to bývá dosti často reakce na posypový pateriál na chodnících, na chlad nebo (a to ne jen v zimě) na nějakou alergizující potravu, kterou pes dosun neměl (pamlsek, jiné granule atd.). Nevím, jak vypadá problém teď, ale rozhodne bych doporučil návštěvu v ordinaci. Psík dostane protialergickou injekci a hypoalergenní šampon na vyčištění kůže a spláchnutí alergenu. Jako první pmoc můžete použít osprchování vlažnou vodou a důkaldné vysušení. Pokud je to reakce na něco, co pes pozřel, nemusí to pomoci, ale nic tím nezkazíte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, alergie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150844 | Gellar@seznam.cz

dotaz vložen: 2.2.2016

Dobrý den, pane doktore,

prosím, mohl by jste mi říci Váš názor na stav mého čtyřletého králíka - beran, váha 2,7 kg, stáří 4 roky. Nikdy neměl problém se zuby až nyní. Přerůstaly mu levé horní stoličky, objevily se háčky a také zuby vrůstaly až k očnici. Permanentní výtok z oka. Podstoupil broušení zubů v inhalačce a dostal ATB Marboflox na dva týdny, nyní kontrolní RTG - Zuby se perfektně srovnaly, jak předkus tak stoličky sedí krásně, na RTG projasnění kořeny zubů odstoupily, ale problém u stoličky je absces s hnisem velikosti 0,05 mm nasazeny ATB na týden á 12 hod půl tablety Marbocyl 5mg. Prosím, jaký je Váš názor, může se absces vstřebat? Veterinář říkal, že pokud neustoupí je nutné vytrhnout zub, odbrousit čelist s abscesem a pravděpodobně přijde o oko.

Moc děkuji za Vaši pomoc!!
Eva Hromádková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.2.2016

Vážená paní H.,
myslím, že kolega má určitě pravdu. Jestli se absces vstřebá či nikoliv, ukáže čas po aplikaci atb. Jakmile v česliti, resp. kolem zubu zůstane, byť miniaturní ložisko zánětu, je jen otázkou času, kdy se proces opět zaktivuje a rozšíří. Rozsah zákroku (ztráta oka) záleží na velikosti abscesu a nutnosti odfrézovat potřebný rozsah kolem hnisavého ložiska.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, zuby, stomatologie
zvíře: králík

číslo dotazu: 20150840 | jana.koudelov@seznam.cz

dotaz vložen: 31.1.2016

Dobrý den, co znamená pro pejska, stále líže veškeré kovové předměty? Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.2.2016

Vážená paní Jano,
neznamená to nic. Prostě mu to šmakuje. Chutná mu to. Jako třeba malé děti, když jedí voskovky nebo bílou lepící pastu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: poruchy chování
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150835

dotaz vložen: 29.1.2016

Dobrý den máme fenečku jorkšika 9a půl roků někdy těžce dýchá a občas chrápe.Rengen zjistil zůženou dýchací trubici a zvětšené srdíčko.Dostaladvakrát denně čtvrt tab. THEOPLUS a ještě jeden lék ten je v ijekční stř.název nevím.Prosím co to znamená pro naší fenečku bojíme se o ní děkuji za odpověd

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.1.2016

Vážená paní Ch.,
asi nejpřesnější odpověď najdete na našem webu zde http://www.veterinapodebradska.cz/odborne-clanky/int--kolaps-trachey-a-trachealni-stent-u-psa .
Pokud byste potřebovala detailnější informace, zavolejte mi.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát dýchací
zvíře: fena

číslo dotazu: 20150832

dotaz vložen: 28.1.2016

Dobrý den, prosím o radu. Mám fenku jorkshira 12 let. Trpí hodně na zubní kámen, již poněkolikáté jí byl v narkóze odstraňován, trpí i paradentózou, již několik zubů jí bylo vytrženo při čištění zubního kamene. Nyní se jí objevil nějaký výrůstek na dásni. Veterinář mi řekl, že se jedná o nádor. Že jí to v narkóze vyřízne a opálí, že to hodně krvácí, přitom odstraní zubní kámen.A pošle na histologii. Nemůže to být jen zubní píštěl? Posílám foto. Prosím jak by jste tohle léčily Vy? Jaký máte názor na to, že veterinář nechává v tlamě psa hýbající se zuby k vypadnutí, říká, že to psa nebolí.Neměl by před touhle operací vzít nejdříve krev, udělat RTG plic, čelisti? Moc děkuji za odpověď.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.1.2016

Vážená paní M.,
ve dvanácti letech bych tzv. předoperační vyšetření udělal. Jedná se o základní vyšetření krve, rtg plic a ekg.
To vše lze udělat tzv. "za živa". RTG čelisti ne. U toho musí být psík minimálně zklidněný.
Pokud mám stomatologické pacienty, jako je ten váš, snažím se při jednom zákroku odstranit co nejvíce zbylých zubů. Ideální je tzv. multiextrakce, kdy pejskovi v tlamě nic nezbyde. Normálně se nají, žere bez problémů, ale nic ho v tlamě nebolí a nemůže dojít k dalším epizodám vyhnívání zubů a zánětu okolní kosti.
Útvar na fotce je solidní novotvar. Píštěl to není. Určitě bych ho v rámci ošetření odstranil a také poslal n histologii.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: onkologie, zuby, stomatologie

1 2 3