Poradna - zodpovězené dotazy

Dotazy jsou zveřejněny v originálním znění tazatele. Odpovědi do poradny jsou obecným vodítkem, pomocí a informací pro chovatele. V poradně není možné vyslovit konkrétní diagnózu. Bez klinického vyšetření to pochopitelně nelze a zároveň by to odporovalo ustanovením Profesního řádu Komory veterinárních lékařů.
Přetiskování kteréhokoliv zveřejněného dotazu a odpovědi z této poradny za účelem jejich dalšího šíření je možné pouze se souhlasem provozovatele stránek www.veterina-info.cz.

MVDr.Michal Čáp

Vyberte rok:

1 2 3

Na stránku: 10 20 50 100

číslo dotazu: 20190245

dotaz vložen: 20.10.2019

Dobrý den,
máme krátkosrstého jezevčíka. V srpnu nám náš vet řekl, že má nádor na cecíku. Nicméně bulka po měsíci zmizela a začala falešná březost. Teď už není ani bulka ani faleška. Kontrolovala jsem jí cecíky a z onoho cecíku (kde měl být údajný nádor), po zmáčknutí vytekla kapička krve. Jdeme k jinému veterinářovi, ale až v úterý. A já bych jen chtěla vědět jestli to není úplně vážné?
Jezevčici jsou 3 roky, štěňata neměla.

Děkuji za odpověď. DZ

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní D.,
pokud je to přesně tak, jak píšete, tak to asi nijak dramatické nebude. Nádor je takový zavádějící terminus technicus, který ihned evokuje rakovinu. Spíše se používá označení novotvar, což může být třeba i naprosto nezhoubná zduřenina po proběhlé falešné březosti či cysta. Každopárně je dobré stav sledovat, zvážit kastraci feny (jako onkologickou prevenci) a pakliže se stav bude opakovat, tak odebrat vzorky na cytologii a ev. novotvar či celou mléčnou lištu odejmout.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kastrace, onkologie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190244 | jici@email.cz

dotaz vložen: 20.10.2019

Dobrý den.
Mám Německého ovčáka po operaci křížových vazů kolenních (TTA). Je 4 měsíce po operaci. Zatím vypadá vše v pořádku. Nekulhá. Dokud bylo teplo, chodili jsme na krátké plavaní..cca 2 až 3 minuty s přestávkami 3 az 4x týdně. Procházky postupně prodlužujeme...
Jen by mne zajímalo, jak dlouho po operaci běžně trvá úplné zhojení? Kdy může pes do plné zátěže?
Při běžném běhání není patrné, že by nějake potiže měl. Ale přecijen při skocích přes překážky, obranách apod jsou pohyby zcela jiné, prudké apod. Proto bychom to neradi uspěchali.
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážený pane Jiří,
omlouvám se, ale úplně přesně Vám neodpovím. Ortpedické operacea následnou rehabilitaci provádí u nás na klinice kolega.Čyři měsíce je ale dostatečná doba na to, aby se implatát pně zahojil, resp. integroval a vrostl do holenní kosti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190243

dotaz vložen: 19.10.2019

Dobrý den,jak často prosím krmit čtyřtýdenního zakrsleho králíčka? Necháváme mu misku s granulema i se senem stále,ale králíček vlastně projí skoro celý den i v noci a stále i kadí..je toto normální? Nemělo by se mu zavést nějaký jídelní režim? Děkuji za info

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní B.,
je to normální. Chuť i to kadění. Nicméně nechte mu v kleci jen seno podle chuti, kus suchého chleba a začněte mu omezovat granule. Sem tam mu dejte, spíše jako pochoutku a nenechávajete mu plnou misku. Máte králíka jako domácí zvíře a ne na výkrm. Doma chovaný obézní králík je problém. Trpí různými zdravotními problémy.
V králíkárně i v přírodě také není stálý přísun jídla a když, tak jen seno.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, chov zvířat
zvíře: králík

číslo dotazu: 20190242 | berankova.he@seznam.cz

dotaz vložen: 19.10.2019

mame doma psa a dcera o patro vys fenu fena zacala prvne harat a kdyz projde po chodbe nebo po zahrade pes to vyciti chodi jen od dverik oknu knuci ale prestal i zrat zobne si jen rano trochu masa a pak nic driv zral az moc co mam delat a jak dlouho hara fena dekuji piste odpoved na muj email

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní Beránková,
fena hárá cca 3-4 týdny, resp. je pro psa atraktivní. Nakrát ji pes může klidně i třetí týden po začátku hárání (krvácení). To že pes nežere a cloumají s ním hormony je normální, lež pro jeho zdraví ne moc dobré.
Doporučuji zvážit kastraci fena, popř. psa. Oni i vy budete mít jednodušší a zdravější život.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chov zvířat, chování zvířat, kastrace, poruchy chování

číslo dotazu: 20190240

dotaz vložen: 16.10.2019

Dobrý den
Mam asi 6 let britského kocoura který v posledních dnech jen leží občas jako by pcikl.
Vytok z nosu jsem u nej nevidel ale ma ho vysuseny.
u tlamicky ma podle mne stopy jako by slintal ale slintat jsem ho nevidel a srst tam ma jako by zazloutlou.
obvikle sice neni nijak zvlast aktivni ale posledni dva dny uz mne pomalu ani nevita jen tak nejak mnoukne a tim to konci jindy vzdy kazdy den div nezpival serenady a bylo tezke se o nej doslova neprerazit.
Jak jsem psal neni to zadny hubenour ma cca kolem 5 kilo ale posledni dobou moc neji jindy sporada misku za den a ted ji tu ma uz treti a stale tam na pulku. pouzivam krmivo hills c/d urinari jelikoz trpel na mocove cesty .
Posledni dobou se neustale upravuje bricho ma uz takrka hole ma obojek proti parazitum i kapicku .
bricho ma tak nejak povisle a kdyz lezi nevim jestli to jsou faldiky nic nco jineho ale na na brise bva kousky kuze povyslejsi nez zbytek bricha a jako by tvrdsi ale nebolestive.
muze se jednat o nemoc ?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážený pane Karle,
pokud je kocour kastrovaný, je povislé břicho, resp. kožní faldy a mléčná žláza (byť je to samec) normální.
To že kýchá a nechce jíst a sliní je pravděpodobně problém se zuby - zubní kámen, zánět dásní a s tím související bolest. Pokud měl někdy problémy s močovým pískem a kameny, bylo by určitě vhodné i základní kevní vyšetření funkce ledvin. Doporučuji určitě návštěvu ordinace a vyšetření zbytečně neodkládat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, kastrace, výživa, zuby, stomatologie

číslo dotazu: 20190239

dotaz vložen: 15.10.2019

Dobrý den, pes jorkšír 3 roky, vrací se mu zánět močových cest, v moči měl písek i krev, dle vyšetření žádné kameny nemá. Dostal antibiotika, nepomohlo, dostal další a doporučeno dietní granule dlouhodobě užívat. Na výběr Royal canin urinary, Calibra nebo Fortify. Nevím, pro které se rozhodnout. Četla jsem, že Roial obsahují alergeny a výroba Polsko, kterému moc nevěřím. Můžete mi, prosím popř. nějaké granule doporučit. Popř. i nějaké doplňky na zmíněné onemocnění. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní P.,
mnoho let standardně používáme bez jakýchkoliv problémů granule Royal Canin.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ledviny, urologie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190082

dotaz vložen: 30.3.2019

Dobrý den, mám doma 15 dní hluchou albinku, která se narodila přibližně někdy v listopadu 2018 ale je nalezenec takže se přesně nevi. Ve čtvrtek ji začali vyjíždět třetí víčka a pořád spí. Byli jsme dnes na veterine a moc se mi nelibil přístup pana doktora a vlastně mi vůbec nic neřekl. Teď chodi po bytě a hrozně mnouka a od čtvrtka je mazlivejsi než obvykle. Bylo by třeba možné , že bude mrouskat a je to vše spojené s mrouskanim? Nebo to nemůže mít spojitost? Děkuji za odpověď Horváthová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní Horváthová,
obvykle prolaps třetího víčka nic zásadného neznamená. Pokud není oko červené, nic z něj neteče a zvíře si oko nemne, tak asi nic zásadního nehrozí. Občas to mají i zdravá zvířata. Někdy kočky zatahují mžurky v momentě nějaké nepohody nebo když na ně něco "leze". Pokud kočička jí, nezvrací, nemá průjem, tak zatím vydržte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kastrace, oční onemocnění, pohlavní cyklus
zvíře: kočka

číslo dotazu: 20190081

dotaz vložen: 30.3.2019

Dobrý den, mám asi měsíc a půl staré morčecí holčičky. U jedné z nich jsem si všimla výrůstku na bříšku viz. přiložená fotografie. Normalně žere a nevypadá, že by jí něco trápilo, ale chtěla bych mít jistotu, že je vše v pořádku. Děkuji za odpověď, Veronika.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní Veroniko,
z obrázku nevidím přesně, "kde ona věc", je. Vypadá to jako struk.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: morče

číslo dotazu: 20190080

dotaz vložen: 29.3.2019

Dobrý den, pane doktore,

vím, že budu muset navštívit lékaře, že každý případ je individuální, nicméně zeptám se.

Máme v květnu 17 letého křížence jezevčíka.
Už asi 4-5 měsíců cura doma, v bytě a stejně tak i kadi.
Došlo to tak daleko, že už musí mít neustále plenu.
S tím je ale spojený problém, ze jakoby pod pindikem ma bolavou ránu. Nevím co s tím.....
K veterináři se trochu i bojím....
Že by měl bolesti se nezdá. Špatně slyší, vidí, občas má problémy s páteří, dvakrat jsme byli i na kapackach. Nyni je ale uz cca rok bez obtizi.

Někdy doma přechází sem tam a nemá stání. Žere, pije.

Moc děkuji předem za odpověď. Jakoukoli.

Hezký den

Šárka

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní Šárko,
pokud nosí plínku, je to možná jen opruzenina, resp. zapaření kůži od úniku moči. Návštěva na veterině bude nutná.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), kožní onemocnění, ledviny, urologie

číslo dotazu: 20190079

dotaz vložen: 28.3.2019

Dobrý večer,mám takový problém. Mám desetiletého pejska a loni jsme mu nechali vyčistit zuby kvůli zápachu,ale nepomohlo to.Co to může být jiného? Děkuji Vám za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní O.,
pokud se odstraní zubní kámen, zuby se vyleští a vydesinfikuje se celá tlama, nestčí to. Následně se musí hygiena udržovat čištěním a prostředky ústní psí hygieny. V opačném případě se velice rychle na čistém povrchu zubu obnoví plak a hnilobné bakterie. Zápach se objeví znovu. Navíc může mít zvíře pokročilou paradontózu nebo někde odlomený a hnijící zub. Musel bych pacienta vidět.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), hygiena u zvířat, výživa, zuby, stomatologie

číslo dotazu: 20190078

dotaz vložen: 28.3.2019

Dobrý den pane doktore,chci se zeptat,fena NO měla císařský řez a jedno mrtvé štěně,mohu jí další hárání nakrýt je jí 4,5 rok.a ještě kdy je nejlépe očkovat herpesvir,před krytím nebo až po,moc děkuji Fiala.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážený pane F.,
můžete ji nakrýt hned při dalším hárání. Naopak, je to doporučované. Hepres se očkuje v průběhu hárání a pak cca 2 týdny před očekávaným porodem. Vakcína je už opět na českém trhu, ale rozhodně není levná ....

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, infekční onemocnění, krytí

číslo dotazu: 20190075

dotaz vložen: 26.3.2019

Dobrý den,mám čubičku křížence jezevčíka a máme problém se kterým se nesetkal ani náš veterinář. Bude jí 7 let a přibližně před půl rokem jí začali odpadávat drápky. Dnes má odpadlý všechny a ty co začínají dorůstat jsou špatné. Neměli by jste radu

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní Renáto,
u jezevčíků se tento problém vyskytuje. Obvykle se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy lůžko drápu a tkáně,ze kterých drápky rostou, jsou zanícené a rohovina odpadne. Nově vyrostlé drápy jsou divé, vypadají jako zkroucený pistáciový oříšek. Pokud si pes drápky nekouše, neulhá, prstíky ho nebolí a koleml lůžka drápů není "vlhko", počkejte. U pacientů s dramatičtějším průběhem nasazujeme steroidy, resp. imunosupresiva. Žádné masti či koupel nemají smysl. Pozor, moc fenečce namáčetje nožky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190073

dotaz vložen: 26.3.2019

Dobrý den,
máme 11 letého yorkš.teriera, před dvěma lety byl na operaci perionální kýly na pravé straně a zároveň byla provedena kastrace.V tuto dobu řešíme , že se nemůže vykadit, byla mu zjištěna výduť na střevě na levé straně, má tam kapsu, do které se stolice ukládá. Bylo nám řečeno, že se to nedá operovat. Pejskovi dávám 3x denně jídlo a do něj sirup Lactulozu, má dietní granule, dostali jsme lék Degan 2x denně 1/4 tbl na peristaltiku střev. Pokud by se nemohl vykadit musíme mu pomoci vyndat z té kapsy stolici. Dnes mne bohužel toto čeká doufám že to zvládnu, bojím se abych mu prstem neublížila.Je nějaká jiná možnost jak do budoucna..pejskovi pomoci? Jinak je veselý.Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní P.,
operovat se to dá. Perianální kýla s výdutí se může klidně udělat na druhé straně, než byla první operace Vyduté střevo se zůží a místě nové kýly se všije plastová síťka, která zpevní místo výdutě.
Jinak dietaje někdy diskutabilní, ale laktulózový sirup je i u odoperovaných pacientů vždy nezbytností. Stajně tak nezbytná je kastrace.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, chirurgie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190071 | danaborska@seznam.cz

dotaz vložen: 24.3.2019

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat na problém s naším kocourkem. Na předních a částečně i na zadních nožkách má ze zadní strany olysalé flíčky. Nevíme, od čeho to má ani co s tím dělat. Prosím, poraďte.
Děkuji
Borská

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2019

Vážená paní Dano,
musel bych stav vidět "in natura". Můž se jednat o reakci na přítomnost blech, ojediněle kožního svrabu nebo se může jednat o plisňové onemocnění kůže. Nekdy je vysvětlení i jednodušší. Některé kočky mají zezadu na nožkách (zadních) lysina od toho, jak na nohou leží.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: kocour

číslo dotazu: 20190070

dotaz vložen: 23.3.2019

Dobrý den,obracím se s nadějí,že jste se třeba s tím už setkal. Mám 9 letou fenku jezevčíka a trpí ,,záchvaty,, kdy zkroutí hlavu do strany z ničeho nic a kvíkne bolestivě. Dělá to především, když se hýbe a takhle to dělá prakticky pořád.Jakmile ulehne,je to lepší ale i tak někdy to dělá.
Není to poprvé,ale dřív to bylo málo časté a nekroutila u toho hlavou.Trvalo to den a 14 dní pak nic.Ted se to zhoršuje ,už to má druhý den. Byli jsme s ní u veterináře,ale víceméně mi nic neřekl.Jen že to může být útvar co tlačí na nerv nebo nádor v hlavě. Dal jí injekci proti otoku a vitamin na nervy , což pomohlo za dvě hodiny na dvě hodiny a pak to začalo znovu.
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2019

Vážená paní Markéto,
pokud je stav provázen i hlasitými projevy bolesti, jdená se na 90% o ortopedicko-neurologický problém s páteří. Pokud i přechodně zabrala anlagetika, byť na krátkou dobu, je to asi opravdu bolest v místě posunuté ploténky mezi obratly. Doporučuji návštěvu u ortopeda či neurologa. Takovéto pacienty buď konzervativně zaléčíme striktním klidem v ohrádce či přenosce a medikací analgetiky nebo je rovnou referujeme na CT nebo (v případě podezření na tumor vhlavě) na magnetickou rezonanci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát pohybový, chování zvířat, interní onemocnění
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190069

dotaz vložen: 22.3.2019

Dobrý den, chceme cestovat s naším psem do zahraničí, nechali jsme ho tedy očipovat a vystavit europas. Náš pes byl očkovaný proti vzteklině 10.8.2018 s účinností na 3 roky. Bylo nám ovšem řečeno, že potvrzení o očkování do europasu nemůže být dáno zpětně, a tak musíme psa nechat znovu přeoočkovat jen z důvodu potvrzení. Psa bychom nechali oočkovat před dovolenou- někdy na začátku července 2019. Nemohlo by to psovi ublížit, když v sobě už jednu účinnou vakcínu má? Předem moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2019

Vážená paní V.,
vůbec to nevadí. Nová vakcinace mu absolutně neuškodí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: očkování, imunita
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190068

dotaz vložen: 22.3.2019

Dobrý den, pejsek trpí na cystinové kmeny. Loni v květnu byl na operaci, dodržujeme urologickou dietu - granule U/D Hills doporučené veterinářem. V současné době se opět kameny objevily v moči. jak lze jinak předcházet jejich tvorbě? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2019

Vážená paní B.,
cystinurie je na léčbu složitější problém nežli eliminace ostatních typů močových kamenů nebo písku. Dieta U/D jsou v pořádku. Nicméně doporučuje se psíkům aplikovat suprelorinový kastrační čip, předtím udělat tzv. "colatest" a po čtvrt roce test zopakovat. Podle výsledků se následně doporučuje kastrace. Lze nasadit i lék, který ale není v ČR k dispozici.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kastrace, ledviny, urologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190067

dotaz vložen: 22.3.2019

Dobrý den.
Včera byla naše fena amerického stafordšírskeho teriéra na operaci utrzeneho vazu v koleni na zadní noze. Pan veterinář nám řekl,že po kontrole i druhé nohy si myslím, že do dvou měsíců se jí to stane znovu. Zjistil ji křivé hohy a špatné kosti. Zajímalo by mě jestli v tomto případě je možné utrzeni vazu předejít.? Děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2019

Výžená paní P.,
ne, nelze. Buď se to stane nebo ne. Záleží na mnoha faktorech, které nemáte šanci ovlivnit.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát pohybový, chirurgie, ortopedie

číslo dotazu: 20190065

dotaz vložen: 19.3.2019

Hezký den,
chtěla bych se zeptat na názor odborníka. Mám fenu Ridgeback (35kg), 12 let a 7 měsíců. Je zdravá, nedávno jsme absolvovali veškerá vyšetření- biochemii, ultrazvuk všeho atd. Jediné co nás poslední dobou trápí a je to intenzivnější je únik moči. Zvláštnost spatřuji především v tom, že "ukapává" když přijde z venčení, a zpravidla nejčastěji ve večerních hodinách. Kape to z ní všude a i nějakou chvíli. Žádné preparáty ji nedávám, protože je jinak úplně zdravá a nechci ji přitížit. Myslíte, že se jedná o klasickou inkontinenci ve stáří? Zkusila bych pleny, ale obávám se, že je stejně nevydrží nosit...protože takové byly kdysi zkušenosti s háracími kalhotkami. Existují např. nějaké vitamíny? Budu ráda za Vaši odpověď. :)

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2019

Vážená paní Lucie,
pokud je fena kastrovaná, je to na 95% inkontinence. Pokud kastrovaná není, je to také možné, ale pak je nutné vzít v úvahu i další příčiny. Především neurologický defict inervace močového měchýře z důvodu onemocnění bederní páteře, někdy i novotvary v pochvě. Důležité je vědět, a to se dá zjistit jen na sonu, zdali se měchýř po močení zcela vyprázdní a nezůstává v něm abnormální reziduum.
Pokud je fenka kastrovaná, zkusil bych lék první voby, který funguje perfektě. Je to obyčejný ephedrin.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chování zvířat, geriatrie (stáří), kastrace, ledviny, urologie, neurologie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190062 | anna.novakova112@seznam.cz

dotaz vložen: 18.3.2019

Dobrý den náš pejsek měl diagnostikovanou vadu jaterního šantu je možná konzultace u Vás a popřípadě i operace? Velice děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2019

Vážená paní Nováková,
konzultace není problém, ale operace portosystemického zkratu na játrech nedělám.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát oběhový a srdce, aparát trávicí, zažívání, chirurgie
zvíře: pes

1 2 3