Poradna - zodpovězené dotazy

Dotazy jsou zveřejněny v originálním znění tazatele. Odpovědi do poradny jsou obecným vodítkem, pomocí a informací pro chovatele. V poradně není možné vyslovit konkrétní diagnózu. Bez klinického vyšetření to pochopitelně nelze a zároveň by to odporovalo ustanovením Profesního řádu Komory veterinárních lékařů.
Přetiskování kteréhokoliv zveřejněného dotazu a odpovědi z této poradny za účelem jejich dalšího šíření je možné pouze se souhlasem provozovatele stránek www.veterina-info.cz.

MVDr.Michal Čáp

Vyberte rok:

1

Na stránku: 10 20 50 100

číslo dotazu: 20190301 | rudik32@email.cz

dotaz vložen: 4.1.2020

Dobrý den měl bych dotaz do kolika let lze pripustit fenku bišonka dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2020

Vážený pane Charouzi,
pokud ještě štěňata něměla, tak do 4 let, pokud ano, tak max. 7 let stáří. Pokud ale štěňátka neplánujete vůbec, je lepší fenečku kastrovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: gravidita, pohlavní cyklus

číslo dotazu: 20190300

dotaz vložen: 3.1.2020

fenka 7 let, před třemi měsíci jsme zjistili, že jí začali zelenat oči. Ve dne vidí, když se sešeří dá hlavu dolů a pohybuje se velice opatrně.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2020

Vážerná paní M,
může se jednat o zákal čočky nebo spíše o degemerativní onemocnění sítnice. Doporučoval bych návštěvu u očního specialisty. Diagnóza je jednoduchá, jen se podívá přístrojem psíkovi do očí. U zákalu čočky se provádí operace, sítnicová degenerace je ale neléčitelná.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190297

dotaz vložen: 2.1.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně Fipronu spot - on pro kočky, 1 tuba (0,5ml) - máme zakrslého králíka, který má blechy, od veterináře jsme dostali výše zmíněný přípravek, na internetu jsem se však teď dočetla, že není vhodný pro králíky, kvůli úhynu. Je to pravda a veterinář se spletl? Popřípadě jaký jiný přípravek by pro našeho králíčka na blechy byl vhodný a zabírá? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2020

Vážená paní F.,
Fipron spot on jsme nikdy králíkovi nepodával. Běžně jsme na rálíky používali Frontline spray, což je stejná účinná látka,a nikdy se nic nestalo.
Ideální je použít spot on Stronghold.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: králík

1