Poradna - zodpovězené dotazy

Dotazy jsou zveřejněny v originálním znění tazatele. Odpovědi do poradny jsou obecným vodítkem, pomocí a informací pro chovatele. V poradně není možné vyslovit konkrétní diagnózu. Bez klinického vyšetření to pochopitelně nelze a zároveň by to odporovalo ustanovením Profesního řádu Komory veterinárních lékařů.
Přetiskování kteréhokoliv zveřejněného dotazu a odpovědi z této poradny za účelem jejich dalšího šíření je možné pouze se souhlasem provozovatele stránek www.veterina-info.cz.

MVDr.Michal Čáp

Vyberte rok:

1 2 3

Na stránku: 10 20 50 100

číslo dotazu: 20190269 | Petrinova.Monika@seznam.cz

dotaz vložen: 19.11.2019

Dobrý den, pane doktore velmi Vás prosím o odpoved K PROBLÉMU,: NAŠE FENKA LABRADORSKÉHO RETRÍVRA 25 kg ,POZŘELA GUMOVOU HRAČKU V PODOBĚ JAKOBY KLACÍKU, NAHOŘE JE PODOBA PSÍ HLAVIČKY, DÉLKA CCA 10-12 CM, PRŮMĚR CCA 4- 5
cm, NIKDE JSME NENALEZLI ŽÁDNÉ KOUSKY, BYLA S HRAČKOU NA POSTELI, PROSÍM O RADU V TOMTO PŘÍPADĚ NAČ SE U FENKY ZAMĚŘIT, MNOHOKRÁT DĚKUJI ZA VAŠI RADU A VSTŘÍCNOST, S POZDRAVEM, MONIKA

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.11.2019

Vážená paní Moniko,
musíte sledovat, zdali zvíře normálně kadí a jestli nezvrací. Venčit se proto musí zásadně na vodítku. Krmit můžete normálně ale fena nesmí venku jíst trávu. Jakmile by začala zvracet, nejedla nebo nekadila, tak musíte okamžitě do ordinace.
Při popisované velikosti hračky a velikosti psa, je to problém. Pokud byste měla v okolí pracoviště disponující gastroskopem, je možno psa uspat a hračku se ze žaludku, je-li tam, pokusit vytáhnout. I takovéto předměty ale mohou zažívacím traktem projít.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, chirurgie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190268

dotaz vložen: 18.11.2019

Dobrý den, zajímalo by mne, jak postupovat dále v situaci, kdy má mé štěně (5m) vyměněné zoubky a rostou mu tak, jak vidíte na fotce. Nijak mu to nevadí, spíš mi jde o to, jestli je možné je nějak "zachránit", nebo je ještě brzo a je možné, že se mu alespoň trošku srovnají s tím, jak dorostou špičáky a vlastně celá hlava. Nicméně tuším že problém, nebude pouze s růstem na křivo. :(

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.11.2019

Vážená paní Michaelo,
na té fotce je to vidět velmi nejasně, ale to co videt je, hezké není. Při stomatologicko othodontickém vyšetření je nutné posoudit detailně skus ze všech stran a podívat se, ja zuby sedí. Růst hlavy je pdostatná věc. Zuby se opravdu mohou dorovnat do normokluze, ale to bych Vám řekl jen při prohlídce.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: růst a vývoj, zuby, stomatologie
zvíře: štěně

číslo dotazu: 20190267

dotaz vložen: 18.11.2019

Dobrý den pane doktore, jakým přípravkem (dezinfekcí) můžu prosím mé yorkshirce 15 let vyplachovat tlamu? Má zhoubný orální fibrosarkom v tlamě(zevnitř horní tlamy), bohužel neoperabilní. Neustále se zvětšuje. Tudíž na tu stranu při čištění, kde roste nádor, se nedostanu vůbec,je tam minimální mezera mezi zuby a tlamou, bolí jí to, tak jí to pouze vytírám orozymem a kapkami dokonalá láska. Jenže jí z tlamy jde šíleně cítit (zřejmě z toho nádoru, protože zubní kámen má čištěný v září) a navíc slintá (nevábně vonící tekutinu).Mohla bych jí vytírat denně tlamu fialkou, jak se to dělá malým dětem? Nebo je prosím nějaká jiná dezinfekce, kterou jí denně můžu vytírat tlamu? Pokud ano, tak prosím název, a zda budu potřebovat do lékárny recept od veterináře.Jakým způsobem nejlépe vyčistit celou tlamu? stříkačkou? bojím se, abych ji neutopila.Ještě prosím jeden dotaz,jediné léky, které bere je Dermipred 5mg 1/2tbl denně. Jinak jí dávám alavis celadrin, sanicell a enzymoterapie.Pomáhají léky (Dermipred) taky od bolesti? Mnohokrát Vám děkuji za cennou radu a taky moc děkuji za Vaši poradnu, že tu pro nás jste.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.11.2019

Vážená paní M.,
můžete vyplachovat stříkačkou s heřmánkem. Fialku nepoužívejte. V tomto případě je to na nic. Kolegové Vám mohou dát magistra liter předpis na 1% roztok chlorhexidinu, který Vám umíchají v lékárně. Některé ordinace ho mají také, takže Vám roztok připraví sami.
Dermipred částečně působí i na bolest.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, onkologie, zuby, stomatologie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190257 | Zdena.dvorak@centrum.cz

dotaz vložen: 30.10.2019

Pane doktore mám fenku Jack Russell teriéra před dvěma lety ji od operoval i obě lišty mléčných žláz a kastraci ne zhoubné uzlinky. Teď začala hodně pít a po každém na pití má dávají kašel prosím o radu děkuji Dvořáková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.11.2019

Vážená paní Dvořáková,
na to se dá poradit jen jedno - navštívit ordinaci. To že psík hodně pije, je samo o sobě problém. Může mít cukrovku, nemocná játra či ledviny nebo další ebdokrinní problémy. kašlání je jen důsledek toho, jak pije veké množství vody a pokud má i hormonální problém, může mít komplikace s hybností hrtanu a voda mů může stékat místo do jícnu do průdušnice.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát dýchací, aparát trávicí, zažívání, endokrinní nemoci, kastrace, onkologie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190256 | zdeninaposp@seznam.cz

dotaz vložen: 29.10.2019

Dobrý den,
máme 5 letého kocoura,který je slepý po prodělání herpesvirozy.Je nutné oči vyoperovat vzhledem k možnosti výskytu nádoru za okem?Díky.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.11.2019

Vážená paní P.,
určitě ne, to je naprostý nesmysl.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: infekční onemocnění, oční onemocnění

číslo dotazu: 20190255

dotaz vložen: 29.10.2019

Dobrý den,prosím o radu.
Máme malého knírače,jde mu na 12 rok,během posledního roku se zhoršuje.Má problém se srdcem-bere Kelapril,nedostatečně se mu dělají bílé krvinky-bere Pangamin 6 denně,na páteři jeden obratel prý rozdrolený- bere Apto-plus.Zvětšil se mu hrudník,dostal tablety na odvodnění-Furorese, což trochu pomohlo ale opět na vycházce jde velmi pomalu,špatně žere,hodně pije a většinu času prospí.Dnes nám veterinář doporučil odstranění sleziny prý má vrásčitý a velký tvar,uvidí až při otevření jak je na tom.Nejsme si jistí,jestli takto staršího psa zatěžovat?
Děkuji za odpověď.Irena

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.10.2019

Vážená paní I.,
co na to říci? Psíka jsme neviděl, nevím, co přesně poradit. I někteří velmi nemocní psi a kočky jsou jinak vitální, radují se ze života, mají zachované základní životní funkce - sami jedí, vyměšují, dojdou si ven ...... pak je dobré počkat. Pokud jsou nemocní a jejich kvalita života je špatná (kašlou, hubnou, nejedí) a jsou staří, tak nemá smysl je zatěžovat operacemi a je lepší je v klidu dovést ke konci a zvážit euthanasii.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, geriatrie (stáří), interní onemocnění, onkologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190254

dotaz vložen: 28.10.2019

Dobrý den pane doktore,

mám zvláštní dotaz. Setkal jste se prosím někdy u kočky nebo psa, kdy chovatel zkoušel podávat zvířeti sodu s javorovým sirupem na zhoubnou rakovinu u psů nebo koček, pokud ano, tak byly patrny nějaké změny? Může tato léčba sodou s javor.sir. pomoci či naopak uškodit? Nebo koloidní stříbro podávat přímo do tlamy nebo do vody proti rakovině? O této léčbě je psáno na internetu,je to blábol nebo je možné, že se opravdu něktěří díky sodě s javor.sirupem, či podáváním stříbra uzdravili? Může tato léčba ohrozit zvíře na životě? Jak by soda s javor.sirupem, či stříbro, mohlo pomoci při léčbě zhoubné rakoviny? Děkuji moc za zodpovězení dotazu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.10.2019

Vážení paní M.,
nesetkal. Chápu, že lidé vymášlejí různé věci v lidské i zvířecí léčbě, ale je to jejich volba a rozhodnutí. Ať klidně každý léčí svého psa tak, jak chce. Nebudu nikoho přesvědčovat či vésti s ním polemiky. Toť vše. čistě osobně si myslím, že je to blbost.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: onkologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190253

dotaz vložen: 25.10.2019

Zdravím vás potřeboval bych vědět zdali může veterinář vypracovat posudek o způsobilosti zvířete (jestli je zvíře nebezpečné či nikoli např. jestli je agresivní a nebo je vyloženě nezbytné zvíře utratit) jedná se o život mého pejska velice by mi to pomohlo děkuji vám.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.10.2019

Vážený pane D.,
pokud není soudním znalcem, tak s právní relevancí nemůže. Navíc soudní znalec v oboru veterinární medicíny není totéž, jako odbornost ve smyslu chování zvířate, tedy etologie. To veterináři nestudují.
Jedinou výjimkou by mohla být situace např. agresivního a neočekávaně útočného psa, jehož agrese je způsoběna objektivní příčinou, např. nádorem mozku. Takové případy jsou, kupř. u plemene bulteriér.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: poruchy chování

číslo dotazu: 20190250 | luciegrey@centrum.cz

dotaz vložen: 24.10.2019

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně onemocnění bursitidou. Máme jedenáctiměsíční štěně německého ovčáka a před měsícem jsme nahmatali bouli na přední nožce na lokti. Jeli jsme samozřejmě hned na veterinu, kde paní veterinářka bouli propíchla, vytáhla stříkačkou tekutinu, nařízla, vyčistila a jeli jsme domů s antibiotiky. Po cca týdnu na kontrole se loket opět naplnil tekutinou, tudíž zavedla dren, který tam měla fenečka týden, po vyndání drenu se asi za 2 dny opět místo naplnilo tekutinou, tak na další kontrole nám veterinářka doporučila to místo u lokte otevřít a oškrabat v celkové narkoze. To bylo provedeno 15. 10., toto pondělí 21. 10. byl vytažený dren a opět se to pomalu plní tekutinou. Bylo nám řečeno, že i když to oškrábání nepomůže, tak je třeba loket osekat. Nechce se nám ale už naši fenečku trápit dalším řezáním, narkozou a jedením antibiotik přes měsíc v kuse. A taky máme obavy, že když už se takhle zasáhne do kosti, tak že to opět ničemu nepomůže, akorát bude mít bolesti, protože už je to zásah větší. Jinak fenečka žádné známky bolesti nebo problémů nejeví, nekulhá, nemá problémy s pohybem, je veselá, běhá atd. Pokud bychom tu bouli nenahmatali při mazlení, tak o tom ani nevíme a nic nepoznáme. Na netu jsem našla nějaké články, že bursitidu není třeba nijak řešit, že se někdy i časem boule vstřebá. Prosím Vás tedy o Váš názor, jak tuto záležitost nejlépe vyřešit nebo jaké doporučení máte. Děkuji Vám předem za Váš čas a odpověď a přeji hezký den, Lucka

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.10.2019

Vážená paní Šedá,
bursitidy je zánět tíhového váčku, tedy "balónku", který je naplněn tekutinou a je umístěn na kostních výstupcích, které přímo naléhají na kůži (lokty, kolena, pata atd.) a kdyby tam "balónek" nebyl, tak se kost "prodře" skrz kůži ven.
Drážděním bursy se tato zvětšuje, tekutina se v ní množí a bursa se zviditelňuje tím, jak bytní. Zánět není v 99% případů infekční. Typické místo u psů je na loktech, kde tím, jak pes lehá a tlačí lokty oproti tvrdé podložce, se traumatizuje i bursa a dochází k výše popsanému.
Podle mých zkušeností nemá moc cenu řešit stav konzervativně, tedy tekutinu různě odsávat atd. Spíše se do váčku zanese infekce, což je vážný problém. Je lepší buď bursu operativně odstranit, nebo nechat ji žít svým životem. Psovi to nijak dramaticky nevadí, nebolí to a váček se někdy změnší, někdy zvětší, někdy úplně vymizí. Podmínkou je, že se pes o bouličku na lokti nesmí zajímat, útvar nesmí být nějakých nehezkých rozměrů, nesmí mít v sobě píštělěle a nesmí bolet.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie

číslo dotazu: 20190248

dotaz vložen: 23.10.2019

Dobrý den pane doktore, mé yorkshirce 15 let, 2,40kg byl dnes diagnostikován orální fibrosarkom - zhoubný, dle histologie. Začalo to tím v září, že měla trošku oteklou tlamu na pravé straně zevnitř.Hůře žrala.Měla bolesti. První veterinář řekl, že je to odrané od zubního kamene. Nechali jsme tedy odstranit zubní kámen. U druhého veterináře v říjnu,protože ji tlama více napuchala, udělána biopsie tenkou jehlou zvenku tlamy, ukazovala na zánět. nasazena antibiotika amoksiklav. po 14 dnech kontrola,nebylo žádné zlepšení. Tak provedl zevnitř tlamy pod narkózou z tlamy biopsii a poslal na histologii.(orální zhoubný fibrosarkom). Dělali i RTG čelisti srdce a plic. Srdce, játra a plíce má čisté.ale na RTG jde vidět zub v horní čelisti na pravé straně v zadní části, který jí leze z kosti ven. Nevím, zda z RTG jde poznat, zda by nádor byl i v čelistní kosti.Doktor mi řekl, že kdyby ten zub měl vytrhnout, tak že se tam ani nedostane, protože jí nejde úplně otevřít tlama, zřejmě kvůli tomu fibrosarkomu.Že jí tlamu otevře jen tak do poloviny oproti druhým psům. Jak prosím postupovat dál, jaké zvolit řešení léčby léky apod. Pomohlo by vytrhnutí toho zubu, aby lépe žrala a neměla bolesti? pokud by se tam doktor k zubu dostal. jakou léčbu prosím na tohle onemocnění. Zatím žere, sice míň a hůř, ale každý den něco sežere.Ale jde vidět, že ji to bolí. Prosím o radu jak postupovat dále. Mnohokrát děkuji za radu a omlouvám se za zdlouhavý dotaz.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.10.2019

Vážená paní Moniko,
pejska jsem neviděl,ale ze zkušenosti si to umím vemi dobře představit. Zhoubné nádory v tlamě nelze bez ultraradikální chirurgie řešit. Navíc jsou velmi expanzní, agresivní a rchlé. Pokud je fenečce 15 let, neřešte to. Dávejte jí léky proti bolesti a pokud budete vidět, že ji to i tak bolí, nemůže jíst atd., nechte ji uspat. To je jediná možná dobrá rada.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, onkologie, zuby, stomatologie

číslo dotazu: 20190247

dotaz vložen: 23.10.2019

Dobrý den, pane doktore, mám doma krátkosrstou kolii MDR1 pozitivní, potřebujeme udělat vyšetření v anestezii, chtěla bych se zeptat, jaké lze použít bezpečné anestetikum? Děkuji Schovancová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.10.2019

Vážená paní S.,
to není problém, ale měl byto vědět Váš pan doktor. Je to vysoce odborný problém. Já osobně při vyšetření dkk, dkl např. používám u MDR 1 pozitivních jedinců kombinaci medetomidin/propofol.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: narkóza, zklidnění

číslo dotazu: 20190245

dotaz vložen: 20.10.2019

Dobrý den,
máme krátkosrstého jezevčíka. V srpnu nám náš vet řekl, že má nádor na cecíku. Nicméně bulka po měsíci zmizela a začala falešná březost. Teď už není ani bulka ani faleška. Kontrolovala jsem jí cecíky a z onoho cecíku (kde měl být údajný nádor), po zmáčknutí vytekla kapička krve. Jdeme k jinému veterinářovi, ale až v úterý. A já bych jen chtěla vědět jestli to není úplně vážné?
Jezevčici jsou 3 roky, štěňata neměla.

Děkuji za odpověď. DZ

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní D.,
pokud je to přesně tak, jak píšete, tak to asi nijak dramatické nebude. Nádor je takový zavádějící terminus technicus, který ihned evokuje rakovinu. Spíše se používá označení novotvar, což může být třeba i naprosto nezhoubná zduřenina po proběhlé falešné březosti či cysta. Každopárně je dobré stav sledovat, zvážit kastraci feny (jako onkologickou prevenci) a pakliže se stav bude opakovat, tak odebrat vzorky na cytologii a ev. novotvar či celou mléčnou lištu odejmout.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kastrace, onkologie
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190244 | jici@email.cz

dotaz vložen: 20.10.2019

Dobrý den.
Mám Německého ovčáka po operaci křížových vazů kolenních (TTA). Je 4 měsíce po operaci. Zatím vypadá vše v pořádku. Nekulhá. Dokud bylo teplo, chodili jsme na krátké plavaní..cca 2 až 3 minuty s přestávkami 3 az 4x týdně. Procházky postupně prodlužujeme...
Jen by mne zajímalo, jak dlouho po operaci běžně trvá úplné zhojení? Kdy může pes do plné zátěže?
Při běžném běhání není patrné, že by nějake potiže měl. Ale přecijen při skocích přes překážky, obranách apod jsou pohyby zcela jiné, prudké apod. Proto bychom to neradi uspěchali.
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážený pane Jiří,
omlouvám se, ale úplně přesně Vám neodpovím. Ortpedické operacea následnou rehabilitaci provádí u nás na klinice kolega.Čyři měsíce je ale dostatečná doba na to, aby se implatát pně zahojil, resp. integroval a vrostl do holenní kosti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190243

dotaz vložen: 19.10.2019

Dobrý den,jak často prosím krmit čtyřtýdenního zakrsleho králíčka? Necháváme mu misku s granulema i se senem stále,ale králíček vlastně projí skoro celý den i v noci a stále i kadí..je toto normální? Nemělo by se mu zavést nějaký jídelní režim? Děkuji za info

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní B.,
je to normální. Chuť i to kadění. Nicméně nechte mu v kleci jen seno podle chuti, kus suchého chleba a začněte mu omezovat granule. Sem tam mu dejte, spíše jako pochoutku a nenechávajete mu plnou misku. Máte králíka jako domácí zvíře a ne na výkrm. Doma chovaný obézní králík je problém. Trpí různými zdravotními problémy.
V králíkárně i v přírodě také není stálý přísun jídla a když, tak jen seno.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, chov zvířat
zvíře: králík

číslo dotazu: 20190242 | berankova.he@seznam.cz

dotaz vložen: 19.10.2019

mame doma psa a dcera o patro vys fenu fena zacala prvne harat a kdyz projde po chodbe nebo po zahrade pes to vyciti chodi jen od dverik oknu knuci ale prestal i zrat zobne si jen rano trochu masa a pak nic driv zral az moc co mam delat a jak dlouho hara fena dekuji piste odpoved na muj email

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní Beránková,
fena hárá cca 3-4 týdny, resp. je pro psa atraktivní. Nakrát ji pes může klidně i třetí týden po začátku hárání (krvácení). To že pes nežere a cloumají s ním hormony je normální, lež pro jeho zdraví ne moc dobré.
Doporučuji zvážit kastraci fena, popř. psa. Oni i vy budete mít jednodušší a zdravější život.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chov zvířat, chování zvířat, kastrace, poruchy chování

číslo dotazu: 20190240

dotaz vložen: 16.10.2019

Dobrý den
Mam asi 6 let britského kocoura který v posledních dnech jen leží občas jako by pcikl.
Vytok z nosu jsem u nej nevidel ale ma ho vysuseny.
u tlamicky ma podle mne stopy jako by slintal ale slintat jsem ho nevidel a srst tam ma jako by zazloutlou.
obvikle sice neni nijak zvlast aktivni ale posledni dva dny uz mne pomalu ani nevita jen tak nejak mnoukne a tim to konci jindy vzdy kazdy den div nezpival serenady a bylo tezke se o nej doslova neprerazit.
Jak jsem psal neni to zadny hubenour ma cca kolem 5 kilo ale posledni dobou moc neji jindy sporada misku za den a ted ji tu ma uz treti a stale tam na pulku. pouzivam krmivo hills c/d urinari jelikoz trpel na mocove cesty .
Posledni dobou se neustale upravuje bricho ma uz takrka hole ma obojek proti parazitum i kapicku .
bricho ma tak nejak povisle a kdyz lezi nevim jestli to jsou faldiky nic nco jineho ale na na brise bva kousky kuze povyslejsi nez zbytek bricha a jako by tvrdsi ale nebolestive.
muze se jednat o nemoc ?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážený pane Karle,
pokud je kocour kastrovaný, je povislé břicho, resp. kožní faldy a mléčná žláza (byť je to samec) normální.
To že kýchá a nechce jíst a sliní je pravděpodobně problém se zuby - zubní kámen, zánět dásní a s tím související bolest. Pokud měl někdy problémy s močovým pískem a kameny, bylo by určitě vhodné i základní kevní vyšetření funkce ledvin. Doporučuji určitě návštěvu ordinace a vyšetření zbytečně neodkládat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, kastrace, výživa, zuby, stomatologie

číslo dotazu: 20190239

dotaz vložen: 15.10.2019

Dobrý den, pes jorkšír 3 roky, vrací se mu zánět močových cest, v moči měl písek i krev, dle vyšetření žádné kameny nemá. Dostal antibiotika, nepomohlo, dostal další a doporučeno dietní granule dlouhodobě užívat. Na výběr Royal canin urinary, Calibra nebo Fortify. Nevím, pro které se rozhodnout. Četla jsem, že Roial obsahují alergeny a výroba Polsko, kterému moc nevěřím. Můžete mi, prosím popř. nějaké granule doporučit. Popř. i nějaké doplňky na zmíněné onemocnění. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážená paní P.,
mnoho let standardně používáme bez jakýchkoliv problémů granule Royal Canin.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ledviny, urologie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190082

dotaz vložen: 30.3.2019

Dobrý den, mám doma 15 dní hluchou albinku, která se narodila přibližně někdy v listopadu 2018 ale je nalezenec takže se přesně nevi. Ve čtvrtek ji začali vyjíždět třetí víčka a pořád spí. Byli jsme dnes na veterine a moc se mi nelibil přístup pana doktora a vlastně mi vůbec nic neřekl. Teď chodi po bytě a hrozně mnouka a od čtvrtka je mazlivejsi než obvykle. Bylo by třeba možné , že bude mrouskat a je to vše spojené s mrouskanim? Nebo to nemůže mít spojitost? Děkuji za odpověď Horváthová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní Horváthová,
obvykle prolaps třetího víčka nic zásadného neznamená. Pokud není oko červené, nic z něj neteče a zvíře si oko nemne, tak asi nic zásadního nehrozí. Občas to mají i zdravá zvířata. Někdy kočky zatahují mžurky v momentě nějaké nepohody nebo když na ně něco "leze". Pokud kočička jí, nezvrací, nemá průjem, tak zatím vydržte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kastrace, oční onemocnění, pohlavní cyklus
zvíře: kočka

číslo dotazu: 20190081

dotaz vložen: 30.3.2019

Dobrý den, mám asi měsíc a půl staré morčecí holčičky. U jedné z nich jsem si všimla výrůstku na bříšku viz. přiložená fotografie. Normalně žere a nevypadá, že by jí něco trápilo, ale chtěla bych mít jistotu, že je vše v pořádku. Děkuji za odpověď, Veronika.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní Veroniko,
z obrázku nevidím přesně, "kde ona věc", je. Vypadá to jako struk.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: morče

číslo dotazu: 20190080

dotaz vložen: 29.3.2019

Dobrý den, pane doktore,

vím, že budu muset navštívit lékaře, že každý případ je individuální, nicméně zeptám se.

Máme v květnu 17 letého křížence jezevčíka.
Už asi 4-5 měsíců cura doma, v bytě a stejně tak i kadi.
Došlo to tak daleko, že už musí mít neustále plenu.
S tím je ale spojený problém, ze jakoby pod pindikem ma bolavou ránu. Nevím co s tím.....
K veterináři se trochu i bojím....
Že by měl bolesti se nezdá. Špatně slyší, vidí, občas má problémy s páteří, dvakrat jsme byli i na kapackach. Nyni je ale uz cca rok bez obtizi.

Někdy doma přechází sem tam a nemá stání. Žere, pije.

Moc děkuji předem za odpověď. Jakoukoli.

Hezký den

Šárka

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2019

Vážená paní Šárko,
pokud nosí plínku, je to možná jen opruzenina, resp. zapaření kůži od úniku moči. Návštěva na veterině bude nutná.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), kožní onemocnění, ledviny, urologie

1 2 3