Poradna - zodpovězené dotazy

Dotazy jsou zveřejněny v originálním znění tazatele. Odpovědi do poradny jsou obecným vodítkem, pomocí a informací pro chovatele. V poradně není možné vyslovit konkrétní diagnózu. Bez klinického vyšetření to pochopitelně nelze a zároveň by to odporovalo ustanovením Profesního řádu Komory veterinárních lékařů.
Přetiskování kteréhokoliv zveřejněného dotazu a odpovědi z této poradny za účelem jejich dalšího šíření je možné pouze se souhlasem provozovatele stránek www.veterina-info.cz.

MVDr.Michal Čáp

Vyberte rok:

1 2

Na stránku: 10 20 50 100

číslo dotazu: 20190428

dotaz vložen: 24.5.2020

Dobrý den pane doktore, budu Vám opravdu moc vděčná, když mi odpovíte.Mám 17 let kocourka ,kastrovaný, celý život nestonal.
Dne 13.5. mu na veterině z krve zjistili 2x vyšší hodnoty u ledvin, a něco se slinivkou.Málo a špatně žral a hubnul. Dostal paštiku Hills a infuzi. 6 dní dostával infuzi a injekce proti zánětu.Hills spíše sám nejedl, proto jsem ho krmila kašičkou stříkačkou do tlamičky. Pak má ještě granulky Hills i/d a ty trochu zobe. Jeden den na ifuzi nešel jen jsem mu píchla injekci doma.Další den pak opět infuze a odběr krve. Ledviny se prý zlepšily ale slinivka je prý horší.Na stříkačku do hubinky s kašičkou reaguje velmi odmítavě.Ve čtvk 21.5. dostal zase infuzi, a pak dostal konzervu VetLife Gastro... a tu s chutí spořádal celou. A pak ještě trochu Trovet FRD. Domluvili jsme se s veterinou na kotrole v pondělí. A od pátku píchám denně injekci. Měli jsme oba velkou radost,že už může jíst. Ale v sobotu už nejedl a bylo mu asi zle, jen vodu a trošku granule. Vůbec nejí, večer zvracel štˇávy,, a dnes ráno taky. Je mi z toho smutno, moc prosím poraďte, jakou má šanci.? Co ještě mohu udělat.
Je ještě plný života, mazlí se, vrní, a asi by se chtěl najíst ale bojí se ,nebo má bolesti? Spí, pije a zobne si granulí. Tak asi večer pojedeme zase na infuzi.
Opravdu moc Vám děkuji za Váš čas, a doufám ve Vaši radu.
Děkuji Vám, Vl.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní Vlasto,
na tohle se špatně odpovídá, když neznám výsledky krevních rozborů a klinický stav zvířete. Obecně platí, že selhávající ledviny + ev. zažívací komplikace + věk 17 let jsou děsivá kombinace. Takže spíše špatně než dobře. Pokud by měla být terapie opravdu účinná, mělo by být zvíře hospitalizované na trvalých infusích a trvalé péči po několik dní.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, ledviny, urologie
zvíře: kocour

číslo dotazu: 20190426

dotaz vložen: 23.5.2020

Dobrý den, pane doktore, ráda bych se poradila. Máme štěňátko labradora, dnes mu je 10 týdnů. Je velmi učenlivý, když chce čůrat a kakat, vyběhne si z chalupy ven na trávu. Protože jsmu tu na samotě, tráví velkou část dne venku. Nevím, jaká frekvence močení je v pořádku. Někdy čurá třeba i po 20 minutách, někdy vydrží hodinu, i déle. Stane se, že ze zahrady vběhne do chalupy, hrajeme si a třeba za 20 minut chce znovu čurat (a někdy pak za dalších 20 minut zase). Pokud nejsou otevřené dveře z chalupy, vymočí se v chodbě na dlažbu. V noci vydrží od 22 hod do 5 hod do rána (i když kolem 3 hod bývá vzhůru, převaluje se, ale ven jít nechce). Nevadí mi občasné loužičky v chodbě, bez řečí je setřu, venku samozřejmě hodně chválíme. Jde mi o to, jestli takhle časté močení je u štěňátka v pořádku nebo by mohlo jít třeba o zánět moč. cest (ale čurá takhle celou dobu, co ho máme). Musíme se teď vrátit na týden do Prahy, neumím si moc představit chodit ven po půl hodině, navíc ještě nemá ukončené očkování...A ještě bych se zeptala na četnost stolice - když jsme si ho přivezli, kakal třeba i 8x denně (formovaná stolice), po poradě s chovatelkou jsme mu snížili dávkování granulí a nyní stolice cca 5x denně. Přibírá cca 800g/týden. Moc Vám děkuji za odpověď. Svobodová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní Svobodová,
myslím, že je to vše zcela normální. Věk 10 týdnů je opravdu ještě miminkovský. Jakmile je tělo v pohybu je tvorba moči větší, než pokud tělo spí či odpočívá. Takže to je vysvětlení denní a noční frekvemce vyměšování. Nicméně není úplně dobře, aby štěně samo chodilo ven a dovnitř, kdy se mu zlíbí. Čistě z výchovných důvodů. Stírá se tím hranice mezi "tady mohu a tady nesmím". Obecně platí, že jakmile se psí mimiko nají, napije nebo vzbudí, mělo by hned ven. Jednak se stolice moč "dají do pohybu" a psík si fixuje, že venku může a že si musí říct.
Pokud mu necháte venkovskou volnost, jsou návraty do bytu problematické.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: růst a vývoj, výchova mláďat, výživa
zvíře: štěně

číslo dotazu: 20190425

dotaz vložen: 20.5.2020

Dobrý den, dnes se memu psovi na pravé tlapce vytvořila taková malá boulička, která vypadá jak kdyby byla naplněná krví. Nikdy dřív jsem si ji nevšimla. Co by to mohlo být? Přikládám fotku. Předem děkuji za odpověď

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní A.,
může to být bradavička, granulom (zbytnění) po drobném úrazu, opouzdřené zbytky klíštěte, nezhoubný novotvar ......
Podle fotky nic dramatického. Obvykle takové drobnosti, pokud nerostou a nezvětšují se, odstraňujeme příležitostně při jiných zákrocích (zuby, kastrace atd.).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190424

dotaz vložen: 19.5.2020

Dobry den, mam 8leteho francouzskeho buldocka. Na oku se mu udelala bila skvrnka velikosti spendlikove hlavicky. Z oka nic neteklo, pes nejevil jakykoliv problem. Veterinarni lekar ocar mu diagnostikoval zanet rohovky. Kapeme druhy tyden kapky: chloranfenikol, floxal a aptus sentrx gel. Oko vypada stale stejne.
Nevite, jak dlouho zanet muze trvat?
Dekuji.
Joklova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní J.,
ta skvrnka tam může být třeba doživotně. To je jizva po zánětu. Důležité je, jestli se rohovka mléčně nekalí celá, nerostou-li k místu skvrnky drobné cévy a jestli se úraz již pozitivně při vyšetření fluoresceinem nebarví. To ale musí posoudit kolega při kontrole. Akutní úrazy rohovky se po výše zmíněné medikaci hojí tak do týdne. U buldočka ale může být původ rohovkové léze jiný a vleklý.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190423

dotaz vložen: 19.5.2020

Dobrý den. Můj otec má 5 leteho německého ovčáka. Už rok má problémy si dojít na stolit. Má neustále nutkání to zkoušet ale buď se nevysere a nebo z něho jde ritka stolice nažloutlé barvy. Veterinář říkal že je to stravou tu jsme změnili ale sytuace je stejná. Je mi ho líto. Můj otec nechce o veterine slyšet prý z lidí tahají peníze ale ten mě je toho psa líto můžu mu nějak pomoci dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní D.,
ten psík trpí a bude trpět čím dále tím víc. Na 95% má tzv. perianální kýlu nebo výduť tlustého střeva. Stolice pak nemůže normálně ven a psa to trápí a bolí. V jednodušších případech pomůže kastrace. Psovi se po kastraci zmenší prostata a průchod stolice střevem uloženým v pánvi (kde je zvětšená prostata) se zlepší. Pomoci lze následně po kastraci i jednoduchou medikací laktulózovým sirupem. Pes nesmí dostávat k jídlu za žádnou cenu kosti, pouze granule. V těžších případch je nutná operace kýly a vzniknuvší střevní výdutě.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, chirurgie, interní onemocnění, kastrace, neurologie

číslo dotazu: 20190421

dotaz vložen: 17.5.2020

Dobrý den,prosím mám pejska a ten poslední dobu hodně polyká naprázdno, olizuje si čumák a přední packy. Víc večer a v noci. Občas nemá chuť k jídlu a pase trávu. Pak samozřejmě zvrací. Krmím Hillsem. Jinak je veselý a hravý. Je to dva a půl letý kříženeček. Na vet mu byl zkontrolován chrup a ten je v pořádku. Prý si nemám dělat starosti. Je možné, že by to mohl zapříčinil antiparazitní obojek ? Moc děkuji za radu

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní Š.,
jsou to příznaky překyseleného žaludku, špatné žaludeční peristaltiky, gastroezofageálního refluxu nebo rozšířeného jícnu.
Takovým pacientům je nutno nasadit speciální dietu, léky na trávení, úpravu pH žaludku a zlepšení posunu dále zažitiny dále do střeva.
Antiparazitární obojek s tím nemá nic společného.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, výživa

číslo dotazu: 20190412

dotaz vložen: 13.5.2020

Dobrý den, máme 8 týdenní štěně čivavy, na hlavičce má nesrostlou fontanelu velkou asi 1cm. Oba rodiče mají hlavu srostlou. Chovatelka říkala, že fontanela je malá a ještě srůstá, prý až do 1,5 roku pejska. Je to opravdu tak- tj. jedná se opravdu o malou fontanelu a ještě může srůst? Případně ohrožuje to nějak pejska, pokud nesroste? Pejsek je s PP, máme ho jako mazlíčka. Moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní K.,
centimetrová fontanela u dvouměsíční čivavy není malá. Ale určitě může a na 95% se i bude zatahovat. I kdyby zůstala, nevadí to. Pouze nekryté místo na lebce je pro mozek zranitelnejší. Jako kdybyste měla v cyklistické přilbě na temeni otvor ....

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chov zvířat, genetika, růst a vývoj
zvíře: štěně

číslo dotazu: 20190387

dotaz vložen: 20.4.2020

Přeji dobrý den mám problém máme doma ročního německého ovčáka má problém s plnými análnímu žlázkami a mě by zajímalo zda mu lze od toho nějak definitivně pomocí je to stresující pro pejska tak i pro mě jsem z toho nešťastná pořád se sebe a vykusuje chodíme na vymačkávání ale to je jen krátkodobé řešení pak to začíná zase od znova a já už nevím co mám dělat

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.4.2020

Vážená paní Rennerová,
chodit "stále dokola na vymačkávání" opravdu není řešení. Za prvé stálé resp. časté vymačkávání žlázek je spíše ke zhoršení než ke zlepšení. Otázkou je, proč se psovi vytváří v pachových žlázkách nadměrné množství sekretu, nebo proč je sice sekret normální, ale žlázky se správně nevyprazdňují, popř. není-li jiná příčina problému. Hodně záleží na povaze sekretu (zánět, hnis, krev, divná barva), který ze žlázky vychází. Zkušený veterinář pozná, je-li žlázka v zánětu či nikoliv. Také záleží na tom, jak se žlázky vymačkávají. V tomto pžípadě se musí zásadně per rectum.
Osobně bych začal pořádným opakovaným odčerevním třeba Pnacurem nebo Mylbemaxem. Dále bych psíkovi podal tabletu Simparica proti blechám a po měsící mu dal trvalou ochranu proti ektoparazitům ve formě tablet Bravecto nebo obojku Foresto. Parazité (vnější i vnitřní) mohou problém způsobovat, resp. ho jako primární svědivost konečníku či kůže spouštět. Dále bych začal dávat pouze kvalitní vyváženou značkovou suchou stravu bez pamsků a doplňků. Žlázky bych vypláchl a naplnil jodglycerinem. Je to takový starý, ale stále skvělý a fungující recept. Pokud nemá pes konečník zarudlý, nemá kolem řitního otvoru nějaké rozlízané zarudliny či drobné ranky, zůstal bych zatím u výše uvedeného. Pokud se pes olizuje a konečník si dráždí, musí dostat na cca 10 dní plastový límec a konečník mu musíte oplachovat 3x denně slabou octovou vodou (jako na náev salát). Další postup záleží na výsledku této jednoduché terapie. Ale platí podmínka, že se to musí udělat přesně, jak popisuji. Nepomůže-li popsaný postup, přichází složitější řešení. Obvykle se ale problémy podaří vyřešit. Krajní mezí je operační odstranění obou peraanálních váčků.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: alergie, chirurgie, kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní, srst

číslo dotazu: 20190385 | majinkanovak@seznam.cz

dotaz vložen: 16.4.2020

Dobrý den, mám kastrovanou fenku Jack Russel teriér
8 let , občas se v noci pomočí (ve spánku), jinak přes den vydrží 9 h , když jsem v práci.
Zdravotní problémy žádné nemá, někdy večer víc pije, a i když jdeme těsně před spaním ještě jednou čůrat, přesto v noci je pod ní loužička (1x týdně) Myslím si, že to schválně nedělá. Čím by to mohlo být ? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.4.2020

Vážená paní Majko,
s vysokou pravděpodobností se jedná o tzv. pokastrační inkontinenci. S poklesem hladiny pohlavních hormonů po kastraci se zhorší i funkce svěrače močového měchýře. Jeho činnost je nezávislá na vědomí a při spánku, kdy je zvíře v klidu a relaxované, dojde k úniku moči. Problém se řeší podáváním různých preparátů. Jejich účinnost a léčebné výsledky jsou dobré.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kastrace, ledviny, urologie, pohlavní cyklus
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190384 | Lucyk777@seznam.cz

dotaz vložen: 15.4.2020

Dobrý den, omlouvám se, že Vás obtěžuji, ale už si opravdu nevím rady. Včera náš pejsek (labrador s belgičanem) z ničeho nic před tím, než jsme měli jít ven začal být unavený, přivírat oči, ty oči vypadaly jak kdyby měly zapadat, začal je mít suché, bělmo chytlo červenou barvu a pořád padal a usínal. Volala jsem svému veteřináři, ten mi řekl, že může mít něco s cukrem, tak že mu mám podat vodu s cukrem, bohužel se nic nezlepšilo a ještě mi začal hodně slinit. Nakonec jsme se báli, že by mohlo jít o nějakou otravu, tak jsme k němu vyrazili. Teplota v pořádku, žere, pije, nezvrací, průjem nemá. Je stále aktivní. Veterinář nám dal jen vitamíny. A dnes se to celé opakuje... nevíte, co by to mohlo být a co by to mohlo způsobovat?

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.4.2020

Vážená paní Žáková
pokud je jinak v pořádku, tipnul bych si podle popisu problému na akutní zánět spojivek. Možná alerigický zánět. Všude je sucho, pyly a prach. Zvířata to bolí a pálí, přivírají oči, mají je oteklé .....
Zkuste hodně několirkát denně oči vymývat ophtalem či borovou vodu a dávat septonexové oční kapky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, alergie, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190383

dotaz vložen: 15.4.2020

Dobrý den chtěl bych se zeptat ,když jsme provděpodobně dali kočce prášek proti graviditě když už byla gravidní co se muže stát.Děkuji za odpověd.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.4.2020

Vážený pane Adrle,
doporučoval bych určitě sonografické vyšetření, jestli je opravdu gravidní či ne. Pakliže ano, velmi bych se přimlouval za kastraci. Nevím, o jaký prášek se přesně jedná, ale důsledky mohou být ty, že nemusí kočka porodit, resp. v době porodu nebude prod normálně vyvolán a zvíře bude přenášet. Nebo může samovolně potratit. Určitě bych raději komlpikacím předešem kastrací.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: gravidita, kastrace, krytí, pohlavní cyklus
zvíře: kočka

číslo dotazu: 20190382

dotaz vložen: 15.4.2020

Dobrý den, je možné používat granule royal canin hepatic granule dlouhodobě? Náš pes byl v červnu 2020 léčen pro jaterní poruchu (zánět vč. žlučníku) a od té doby bylo doporučeno výše uvedené krmení. Je v pořádku, když ho má již téměř rok nebo se má změnit? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.4.2020

Vážená paní H.,
je to možné. Chroničtí jaterní pacienti či pacieti s např. portosystémovým zkratem jedí RC Hapatic celý život.
Nicméně je vhodné alepoň 1x za rok nechat pejskovi udělat kontrolní vyšetření krve.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, interní onemocnění, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190373 | esselite@seznam.cz

dotaz vložen: 4.4.2020

Dobry den, memu psovi byl diagnostikovany maligni lymfom
Hodne zvetsene uzliny na obou stranych krku s na zadnich nohach. Chtela jsem se zeptat zda je mozne, ze se rakovina projevi behem tydne ? Pred tydnem jeste na krku nic zvetseneho nemel. A pak jestli zkuseny veterinar dokaze tuto nemoc urcit uz pouze podle techto pricin.Krev nam odebrana nebyla mame prijit za tyden na kontrolu, nasazen Dermipred. Jde mi o to, kdyz budu pozadovat jeste krevni testy, tak aby si to treba pan doktor nebral nejak zle. Dekuji za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.4.2020

Vážená paní Veselá,
možné to je. Nemoc samozřejmě nezačne viditelně ze dne na den, ale její klinické příznaky (zvětšené mízní uzliny) se mehou opravdu objevit během týdne. Zvětšené uzliny mohou mít i jinou příčinu,ale v 98% případů se skutečně jená o lymfom. V dnešní době je již veterinární onkologie velmi pokročilá a existují i specializovaná onkologická pracoviště. Záladní postup je vyšetření krve, krevní obraz, krevní nátěr, odběr cytologie z postižených uzlin a sono břicha.
Podle výsledků je možné konzultovat stav se specialistou a ten doporučí léčbu. Steroidy jsou základ.
Je nutné si říct, že maligní lymfom je od slova maligní, tedy zhoubný, a léčba je spíše o oddálení konce než o úplném vyléčení.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, onkologie

číslo dotazu: 20190372

dotaz vložen: 3.4.2020

Dobrý den,
Moje fena APBT 3 roky. Je adoptovaná a jednou za čas, cca jednou za měsíc a půl (nepravidelně) si vylíže zadní packu. Tak moc, že jí sleze polštářek a pak kulhá. Poté dostává límec, máme mastičku od veterináře, ale můj veterinář neřeší příčinu. Už se mi to stalo asi 4x. Vždy se to zahojí a vypadá to, že už je klid a potom to jede nanovo. Co s tím?

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.4.2020

Vážená paní Barboro,
na tom obrázku to vypadá jako typický puchýř. Stává se to u hodně dynamických zvířat, která lítají, obvykle po asfaltu nebo betonu, a normálně si odřou kůži na polštářcích, resp. pod kůží vznikne puchýř. Zvířeti to vadí, líže se, a kůži si strhne. Pokud by byla příčina kožní (alergie, parazité, bakteriální zánět kůže meziprstí, autoimunitní noxa), tak by se problém objevil i na druhé noze, popř. na tlapkách předních. Tohle je asi tlapa zadní,tedy nožka, kterou pes zabírá a "odráží se".
S tím nic moc neuděláte. Vždy, když se problém objeví, nasaďte nonstop límec, třeba po 4-5 dní a nechte kůži odhojit. Lízání je velký problém a stav zhoší. Je dobré v době hojení dávat psovi na ven ponožku nebo botičku.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190371 | dvondrakova@seznam.cz

dotaz vložen: 2.4.2020

Dobrý den, mám takový problém..
mám fenku Irského setra a v 8 měsícich začala točít zadní nohy tlapkama dovnitr a kloubama ven. Nyní má 15 měsíců a nohy se zhoršily.

Nevím co s tím dělat, prosím poraďte.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.4.2020

Vážená paní D.,
to takhle není vůbez možné říct. To se musí vidět, resp. vyšetřit, posoudit ev. zrentgenovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie, růst a vývoj
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190370

dotaz vložen: 30.3.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je normální, že po operaci žaludku (bohužel měl nás pes torzy žaludku) teče krev z penisu?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.4.2020

Vážená paní N.,
ne to není normální. Resp. je to jiný problém (třeba zánět prostaty), který s torzí žaludku nesouvisí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie

číslo dotazu: 20190369

dotaz vložen: 29.3.2020

Dobrý den,

Dnes nás pejske při rychlém běhu spadl do hluboké jámy. Chvilku kulhal, narazil si spodní čelist, kde ma otok, jiné příznaky neschledavame. Je tu 1,5 roku. Máme se znepokojovat.

Dekuji za Vaši odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.3.2020

Vážená paní M.,
pokud má oteklou čelist, něco by mohlo být špatně. Psi totiž obvykle příliš poúrazovými otoky netrpí. Je třeba se podívat do tlamy, zdali nemá vyražené, nebo polámané zuby, především špičáky a řezáky. Podívejte se také, jestli při zavřených čelistech všechny zuby přesně sednou a "nehádají se", tedy jestli správně zaklapnou. V opačném případě může být zlomená čelist nebo luxovaný čelistní kloub. I tak mohou psi žrát a pít a majitelé si nemusí úrazu na první pohled všimnout.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát pohybový, chirurgie, zuby, stomatologie

číslo dotazu: 20190367 | zuzkacerovska@seznam.cz

dotaz vložen: 29.3.2020

Dobrý večer měla bych prozbycku máme morce a vypadavaj mu vousky a chtěla sem se zeptat co mu je už si nevím rady napište mi na email prosím děkuju kolářová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.3.2020

Vžžená paní Kolářová,t
pokud se nedrbe, nemá kolem tlamičky vypadanou srst a nemá na kůži žádné stroupky, nic se neděje.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: morče

číslo dotazu: 20190366 | monika.greg@seznam.cz

dotaz vložen: 27.3.2020

Dobrý den mojí 12 leté fence west highland white teriér jménem Lili
veterinářka diagnostikovala že má nejspíše problémy s plícemi protože na poslech zní špatně mimo to se jí na zadní pacce ulomila chrupavka a má začínající artrózu. A moje otázka zní jak jí co nejlépe ulevit od bolesti té packy a zpříjemnit jí trochu život ne odejde?

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.3.2020

Vážená paní Gregorová,
obecně se na bolestivé ortopedické (tedy kloubní a kostní) problémy podávají nesteroidní atiflogostika - léky proti boelsti a zánětu, takové zvířecí "brufeny". Je jich celá řada. Rozhodně však nedávejte lidský brufen či paralen. Záleží však na tom, co je příčinou bolesti. Může to být akutní úraz nebo i jeho následek, který leze operativně odstranit. Záleží tedy na nálezu, tedy v základě na rtg vyšetření. Co se týče dechu, je to stejné. Tam může být příčina také velmi pestrá. Od alergické dušnosti, nemocného srdíčka, přes kolabující průdušnici, záněty až po nádorová onemocnění plic.
Je však třeba vážit i míru problému, aby se zvíře netrápilo.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát dýchací, aparát oběhový a srdce, aparát pohybový
zvíře: fena

číslo dotazu: 20190364 | boksayka01@seznam.cz

dotaz vložen: 24.3.2020

Dobrý den ,
Mám 7 měsíční stěně Civavy
Chci se zeptat jestli je normální ze má jednu stranu zadku vypelichanou Ta druhá strana je normální. Je to vážné nebo to muže být třeba jen dědičné.?
Posílám foto
Děkuji za odpověď

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.3.2020

Vážená paní Miriam,
normální to není. Štěně může mít blechy (aniž byste si jich všimla či je na zvířeti viděla), v tomto věku může mít i demodikózu (kožní parazit chlupových váčků), nebo se vykusuje, protože je začervená případně má přeplněné anální žlázky.
Hodně záleží, jestli se drbe či nikoliv. Návštěvu veterináře bych doporučoval.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: alergie, parazité vnější, růst a vývoj, srst
zvíře: fena

1 2