Poradna - hledání v poradně

Vyhledávací formulář

zadejte hledaný výraz nebo číslo dotazu:

vyberte zvíře:

vyberte okruh dotazu:

Výsledky vyhledávání

Hledáno v poradně.
Počet nalezených dotazů: 52
číslo dotazu datum dotazu datum odpovědi

číslo dotazu: 20190424

dotaz vložen: 19.5.2020

Dobry den, mam 8leteho francouzskeho buldocka. Na oku se mu udelala bila skvrnka velikosti spendlikove hlavicky. Z oka nic neteklo, pes nejevil jakykoliv problem. Veterinarni lekar ocar mu diagnostikoval zanet rohovky. Kapeme druhy tyden kapky: chloranfenikol, floxal a aptus sentrx gel. Oko vypada stale stejne.
Nevite, jak dlouho zanet muze trvat?
Dekuji.
Joklova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní J.,
ta skvrnka tam může být třeba doživotně. To je jizva po zánětu. Důležité je, jestli se rohovka mléčně nekalí celá, nerostou-li k místu skvrnky drobné cévy a jestli se úraz již pozitivně při vyšetření fluoresceinem nebarví. To ale musí posoudit kolega při kontrole. Akutní úrazy rohovky se po výše zmíněné medikaci hojí tak do týdne. U buldočka ale může být původ rohovkové léze jiný a vleklý.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190384 | Lucyk777@seznam.cz

dotaz vložen: 15.4.2020

Dobrý den, omlouvám se, že Vás obtěžuji, ale už si opravdu nevím rady. Včera náš pejsek (labrador s belgičanem) z ničeho nic před tím, než jsme měli jít ven začal být unavený, přivírat oči, ty oči vypadaly jak kdyby měly zapadat, začal je mít suché, bělmo chytlo červenou barvu a pořád padal a usínal. Volala jsem svému veteřináři, ten mi řekl, že může mít něco s cukrem, tak že mu mám podat vodu s cukrem, bohužel se nic nezlepšilo a ještě mi začal hodně slinit. Nakonec jsme se báli, že by mohlo jít o nějakou otravu, tak jsme k němu vyrazili. Teplota v pořádku, žere, pije, nezvrací, průjem nemá. Je stále aktivní. Veterinář nám dal jen vitamíny. A dnes se to celé opakuje... nevíte, co by to mohlo být a co by to mohlo způsobovat?

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.4.2020

Vážená paní Žáková
pokud je jinak v pořádku, tipnul bych si podle popisu problému na akutní zánět spojivek. Možná alerigický zánět. Všude je sucho, pyly a prach. Zvířata to bolí a pálí, přivírají oči, mají je oteklé .....
Zkuste hodně několirkát denně oči vymývat ophtalem či borovou vodu a dávat septonexové oční kapky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, alergie, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150893

dotaz vložen: 21.2.2016

Dobrý den pane doktore,
mám 11letého zlatého retrívra. Asi před půl rokem se mu udělala na spodním víčku bradavice. Zdá se, že mu nepřekáží, když víc povyrostla, podvázala jsem jí. Za pár dní odpadla, ale po pár týdnech zase vyrostla. Udělala jsem to znova a vše se opakovalo. Bradavice je i uvnitř oka, na sliznici. Můžete mi prosím poradit, co bych měla udělat, nebo čím se dá odstranit? A ještě jedna věc. Jednou za čas má průjem. Trvá 1 den, naposledy k tomu ještě zvracel pěnu. Dám mu hodně rozvařenou rýži a druhý den je zase vše v pořádku. Mám to nějak řešit?
Předem Vám velice děkuji za radu. J. Fleková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2016

Vážená paní F.,
o jste šikovná a, myšleno upřímně, i na laika odvážná, resp. řídíte se selským rozumem. A to se dnes moc nevidí .... :-)). Pokud je novotvar opravdu až na víčku, jde ho podvázat (i opakovaně) nebo chirurgicky odstranit (vyříznout). Podvazovat můžete opakovaně, pokud vám to nevadí a zvládáte to. Pokud je novotvar, chcete-li jakási "bradavička" na lemu víčka a event. zasahuje směrem k očnímu bulbu, tak se obvykle pouze vymačkne peanem, protože se jedná o změněnou mazovou žlázku víčkového lemu.
K průjmu mohu říci jen to, že v prvé řadě bych psíka odčervil, sandardizoval stravu na kvalitních granulích a vyřadil různé prapodivné pamlsky. V případě problémů určitě 36 hodin striktní hadovka, tmavý slabý čaj k pití a poté nakrmit postupně granulemi, na které je pes zvyklý.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150072

dotaz vložen: 29.1.2015

Dobrý den,
můj americký kokr má problém s očima, po vyšetření u veterináře dostala kapky na kterých je nalepena cedulka "pilocarpini hydrochl. oculoguttac", zatímco na faktuře je uvedeno ciclosporini oculaguttae 2. Nikde jsem nenašla zda se jedná o jedno a totéž, takže pro jistotu zasílám dotaz.
děkuji a přeji krásný den

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.1.2015

Vážená paní Novotná,
rozhodně bez dotazu v ordinaci, kde pejskovi kapky předepsali, nic nedávejte. Rozhodně to není totéž. Rozdíl je zásadní. Podání ciklosporinu do zdravého oka problém není, u pilokarpinu ano. Jednorázové nakapání by nic nepokazilo, dlouhodobé zcela určitě.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150035 | veveho@seznam.cz

dotaz vložen: 18.1.2015

Dobrý den panemdoktore, před dvěma lety dostal náš momentálně devítiletý jorkširek cukrovku, a následně z toho šedý zákal. Náš domácí Znojemský veterinář nás seznámil se skutečností, že se s tím nic nedá dělat a že zákal povede ke slepotě.

Měla jsem vyhledat odbornější pomoc dříve, ale momentálně jsem v Brně na studijích, a mám tudíž možnost zkusit pro něj ještě něco udělat. Jsem studentka, a vím že operace šedého zákalu a následné vsazení čočky je finančně náročná záležitost.

Ráda bych se Vás ale alespǒn zeptala, zda by u Vás byla možná odborná konzultace, a kolik by popřípadě stála. A zda si myslíte, že by to mělo smysl. Zrak se pejskovi stále znoršuje, a i když jsme s tím za ty roky smíření, trápí mě že jsme pro něj mohli udělat a zjistit mnohem více.

V příloze Vám zasílám nejaktuálnější fotku co mám.
Budu se velmi těšit na Vaši odpověď, snad jsem Vás moc neobťežovala.

Přeji Vám přijemný zbytek dne,
Veronika

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.1.2015

Vážená Veroniko,
pomineme-li problém cukrovky, tak zákal čočky se skutečně řešit dá. levněji pouze jejím odstraněním, dráže vsazením náhrady. V Brně dělá specializovanou oftalmologii dr. Trnková. Obraťte se na ni.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: endokrinní nemoci, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20130824

dotaz vložen: 8.1.2014

Dobrý den, pane doktore. Máme 13-ti letého jezevčíka, který má zelený zákal v pravém oku, s očním tlakem 44-50. Náš veterinář navrhuje odstranění oka. Mám dotaz, zda jej to nebude omezovat, když v levém oku má šedý zákal. Ještě by mne zajímalo, kolik se takových operací cca u nás provádí. Děkuji Vám za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 8.1.2014

Vážený pane Huríne,
omezovat ho to určitě bude, ale nevidomý či hůře vidící pes má na rozdíl od člověka ještě k dispozici vynikající sluch a čich. Nejsem oftalmolog, abych mohl posoudit nutnost odstranění oka z důvodu zeleného zákalu, ale sama operace není nic složitého. Je to běžná chirurgie. Takových operací děláme na naší klinice (www.veterinapodebradska.cz) tak deset do roka.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20120159

dotaz vložen: 24.2.2012

Dobrý den,

vlastním psa plemene dalmatin a uvažuji o vyšetření DOV – dědičné oční vady. Zajímalo by mě kde se vyšetření provádí (jsme z Prahy), neboli předpokládám, že krev mi může odebrat náš veterinář, ale kam se pak dále posílá a jak to probíhá? Případně orientační cena tohoto vyšetření?

Děkuji moc za Váš čas strávený nad mým e-mailem a přeji pěkný večer
Veronika Veselá

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.2.2012

DOV vyšetřuje u nás na klinice kolega dr. Beránek - oční specialista. Pokud chcete, zavolejte na 284810471 a může se k němu objednat. Klinické vyšetření stojí v řádech stokorun. Další info na www.vetkolma.cz.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: genetika, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110540 | miroslavek.c@seznam.cz

dotaz vložen: 14.7.2011

Pane doktore,
Dobrý den, prosím nevíte co může být mé feně?Dnes z hodiny na hodinu přestala vidět.Obrysy zdá se trochu vidí ale když jí například hodim do čumáku kolečko salámu,tak dokud se nedotkně její hlavy,tak absolutně nereaguje.Zkoušel jsem to několikrát se zmačkanym papírem například ale když ho na ní házím vůbec ho nevidí.Naraží do stěn a místo aby seběhla schody jako včera,tak je opatrně schází po jednom a před každým krokem ho napřed očichává.Byl sem u veterináře a ten říkal,že má znatelnou srdeční arytmii,že je to tím prohlížel jí zrak ale nic nenašel.Dal jí injekce a mě dal pro ní prášky a ať se ukážeme zítra,jestli se to nezlepšilo.Všechno ostatní je v pořádku.Močí i kadí normálně,vypadá jinak úplně zdravě.nemáte s tím prosím nějakou zkušenost?Je to oříšek,je jí 7let.Děkuji Mirek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.7.2011

Vážený pane Mirku,
náhlá ztráta zraku není u psů neobvyklá. Prvotním impulsem bývá např. nástup cukrovky a zákal oční čočky. Další příčinou může být onemocnění sítnice a problém se zrakovým nervem či problém v mozku. Pro psa je to nepříjemné, pro majitele frustrující. Doporučoval bych vyšetření u oftalmologa, který pozná, jestli je příčina v onemocnění oka nebo mimo, a doporučí ev. další vyšetření.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, endokrinní nemoci, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110456

dotaz vložen: 6.6.2011

Pane doktore,
Dobrý den,našemu psu už bude 12 let, je stále čilý, veselý, nemá žádné pohybové ani jiné problémy. Všimli jsme si ale, že má něco s očima, nemá černé zornice ale takové do šeda. (Jedno víc a druhé méně) Mohl by to být šedý zákal? Dá se to léčit a jak?Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.6.2011

Vážená paní Bednářová,
na 99% to šedá zákal bude. Lze jej operovat. Při zákroku se odstraní čočka, která je zakalená a buď se oko nechá bez čočky nebo se do dutiny vloží náhrada – čočka umělá. V každé části republiky je obvykle oční specializované pracoviště či kolega specialista, který vám poradí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110332

dotaz vložen: 5.4.2011

Pane doktore,
Dobrý den, pane doktore, mám 9 letou jezevčicí.Již od září minulého roku ji teče z očí.Má i hnisavou sekreci.Po přeléčení ATB nebo ATB s kortikoidy je tak týden klid a zánět se pomalu objeví znovu. Poraďte co dělat. Dělají se u pejsků stěry? Zatím léčena lidskými očními kapkami. Jsou nějaká speciální oční psí? Děkuji za odpověď. Šeděnková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.4.2011

Vážená paní Š.,
stěry se u pejsků dělají, jak na cytologii, tak na bakteriologii. V 90% užíváme lidská ophtalmologika. Problém je spíše proč, resp. od čeho zánět vzniká. Asi by se na pejska měl podívat oční specialista. Zánět může být např. důsledkem dráždění vchlípeným víčkem, pejsek může mít sníženou tvorbu slz, může mít vředy na rohovce atd.. Takže zánět ani nemusí být způsoben bakteriemi.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110262 | Krivonovazden@seznam.cz

dotaz vložen: 15.3.2011

Pane doktore,
Dobrý den mám 8 letého NO který trpí šedým zákal myslím že už přesatl vidět z větší části. Dá se to nějak operovat a kolik přibližně ta operace stojí a kde to provádějí? Náš pějsek je veelice čilý takže ho nechceme nechávat slepého.. Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.3.2011

Vážená paní Křivoňová,
ano, operace šedého zákalu je u psů možná a běžná. Zakalená čočka se odzrní nebo se odstraní a nahradí se umělou. Jako u lidí. Cena se pohybuje v řádech tisíců. Nevím, z jakého místa ČR jste. V každém regionu je obvykle nějaký specialista, který tyto zákroky provádí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20092021 | kvetonova@upm.cz

dotaz vložen: 24.12.2009

Pane doktore,
zkouším napsat potřetí. Psala jsem kvůli zánětu očí mého šestiletého bígla, zánět už prý nemá, ale nedělají se mu slzy, říkala paní MVDr. K., která ovšem není očařka. Tak já nevím. Dostal kapky Alcon a Lacrisyn, to levé oko ale neustále přivírá, takže je vidět, že v pořádku není. Má problémy s očima od 23. listopadu, zajisté mi odepíšetet (pokud mi tedy vůbec odepíšete), že s ním mám jít někam na veterinární kliniku, jenomže právě toho 23. listopadu mého jediného syna porazilo auto a běhám za ním denně do nemocnice, takže nemám vůbec čas běžet do nemocnice, ne nijak blízké, s Morrisem. Mohl byste mi, pěkně prosím, k tomu něco napsat, jestli by ten Lacrisyn, který je volně v prodeji, měl na toto zabrat, jestli se ještě může nějakou dobu vyčkat, samozřejmě bych nechtěla, aby mi pejsek oslepnul.Pěkné Vánoce přeje Jana Květoňová,

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.1.2010

Vážená paní Květoňová,
omlouvám se, ale nemohu v poradně řešit akutní věci, které bych OPRAVDU musel vidět.
Lacrysin určitě neuškodí, ale pokud stav pořád trvá, je návštěva u očního specialisty nezbytná. Pokud bydlíte na Skalce, máte to kousek na AA Vet, kde praktikuje oční specialista dr. Gbelec. Rozhodně bych nečekal.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090925

dotaz vložen: 21.5.2009

Pane doktore,
fence Flat coated retrievera se objevil na levém oku takový šedý matný film. Zřejmě chytla infekci v rybníci, kde se koupala. Byla jsem u veterináře, který diagnostikoval zánět. Léčíme to 3 dny antibiotky a kapkami. Je to normální, že se na oku objeví při zánětu takový povlak ?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.5.2009

Vážená Simono,
ano, je to úplně normální. Zánět rohovky je vždy doprovázen zákalem, který se jeví jako šedivý či mléčný povlak.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090913 | maja.veselka@centrum.cz

dotaz vložen: 19.5.2009

Pane doktore,
přeji dobrý den. Zpozorovala jsem u mého Německého ovčáka lehký fialový povlak v jeho levém oku. bojím se že je to nějaký druh zákalu a můj 6letý pes přestane vidět. z oka mu neteče žádný hnis a ani okem nemžourá... Prosím poradil by ste mi děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.5.2009

Vážená paní Veselá,
jakýkoliv „povlak“ zevně na oku není nic dobrého. Podle popisu problému si moc neumím představit, o co se jedná, ale pokud je změna jen jednostranná a začala náhle, může jít o rohovkový vřed. Takže určitě vyražte do ordinace, pokud možno již zítra. U rohovkových vředů je každý den prodlevy znát, resp. každý den, kdy se oko neošetří, se stav prudce zhoršuje. Možná, to nic nebude, ale v raději s návštěvou u kolegy neotálejte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090450

dotaz vložen: 5.3.2009

Pane doktore,
především moc zdravím a děkuji za všechny odpovědi, dají se načerpat různé zkušenosti. Ale k mému problému. Máme westíka, bude mu osm let. Od konce ledna mu píchám inzulin, má cukrovku. Museli jsme kvůli jeho problémům změnit veterináře, ten minulý k tomu měl postoj - to budeme řešit, až bude v komatu. Vše se velice s inzulinem vylepšilo, jenže přestává vidět, nebo už téměř nevidí. Pan doktor, ke kterému teď chodíme je velice pečlivý, ale k problémům s očima má názor, že to nikdo operovat nebude, ani to není nutné. Moc Vás prosím o Váš názor, jestli by se tato operace - asi katarakty, dala udělat i u psa, kterému denně píchám 17 jednotek inzulinu a tím se cukr drží v mezích normálu. Moc bych ještě chtěla, aby viděl, byl vždycky dost bojácný a teď je to ještě horší. Má štěstí, že jsme s dědou oba v důchodu, tak se mu můžeme věnovat. Za odpověď a Váš náro moc děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.3.2009

Vážená paní Večeřová,
nemám na to žádný odborný názor, jelikož tyto operace nedělám, ale zeptal jsme se. Kolega, který tyto zákroky, tedy operace šedého zákalu provádí, říká, že diabetici jsou nejčastější pacienti na tuto operaci. Podmínkou je, aby pes nebyl moc starý, aby byl stabilizovaný a bez výkyvů. Což je asi u vás splněné.
Pokud váš psík má nekolísavou hladinu krevního cukru, dostává pravidelně insulín bez nutnosti zvyšovat dávku, je čilý, prosívá, pije a čůrá v normě a vypadá v pořádku, neměl by být problém.
Operace spočívá v tom, že se čočka buď vyjme a oko se nechá bez ní nebo se na místo odňaté čočky vlastní implantuje umělá.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: endokrinní nemoci, geriatrie (stáří), interní onemocnění, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090238 | JanaBojkova@seznam.cz

dotaz vložen: 3.2.2009

Pane doktore,
Máme doma 6-letou fenku, kříženku německého a belgického ovčáka.Má potíže s tvorbou slz a zdá se že má zcela poničené i slzné kanálky,nevíme zda příčinou bylo to že našla na zahradě mrtvého ježka a mohla dostat nějakou infekci ,anebo jak řekl místní pan veterinář , že to může být i vrozená vada u těchto plemen.Léčba trvá již tři měsíce,nejprve jsme jí oči mazali mastí Maxitrol a poté jsme museli nasadit i mast k dodání slz Vidisicin.Moc to nezabíralo a tak jsme koupili Optimunne.Je to o trochu lepší , ale léčba je drahá a dlouhodobá,a operace je také velmi drahá.Prosíme o radu ,předem děkujeme za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.2.2009

Vážená paní Bojková,
ztráta schopnosti slzné žlázy produkovat slzy je docela častý problém u starších psů. Slzná žláza buď slzy produkuje ve velmi omezené míře nebo (zřídka) může dojít k ocpání slzovodů. Oko není smáčeno, při pohybu víček není povrch oka lubrikován a vysychá. Zvíře to bolí, rozvine se chronický zánět rohovky a infekce, jelikož chybí přirozené antibakteriální působení slz. Stav je většinou nevratný, resp. činnost slzné žlázy se musí neustále staurovat. Do oka se kapou buď levnější lidské umělé slzy, které mnohdy nestačí nebo se používají dražší preparáty s ciklosporinem. Obsahuje ho i Optimun, ale je strašidleně drahý. U nás v ordinaci běžně používáme míchané oční cyklosporinové kapky, které vycházejí kolem čtyř set a vydrží v pohodě měsíc i více. Ordinace, které se zaobírají oftalmologií většinou mají ve svém okruhu lékárnu, která umí kapky vyrobit. Zeptejte se vašeho pana doktora.
Asi nejlepší pomocí je operace. Je sice drahá, ale když si spočítáte doživotní náklady na kapky versus cena za zákrok, vyhraje operace. Zákrok spočívá v transpozici (převedení) jednoho z slinovodů do koutku oka. Zvíře si permanentně do oka sliní a tím ho smáčí. Divné, ale bezvadně to funguje. Jen když zvířeti ukážete kus salámu, začne plakat, resp. reflexivně slinit. Tělo neví, že část slin nekončí v tlamě, ale v očích.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20081024

dotaz vložen: 29.10.2008

Pane doktore,
Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Mám pražského kysaříka, kterému již 2.den vytéká z levého oka žlutavý sekret, který vždy za cca2 hodiny utvoří na oku povlak. Chtěla jsem se zeptat, jestli pro lčbu mohu použít například ophtalmo-septonex pro lidi? Předem děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 2.11.2008

Vážená paní P.,
podle popisu se jedná o akutní stav zánětu v oku. Raději bych do očka nic nedával a navštívil bych ordinaci. Oko se musí prohlédnout, vyloučit zranění a záněty rohovky či hlubokých očních struktur. Jako PP můžete použít k výplachům nejlépe Ophtal nebo borovou vodu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070886 | Sisi120@seznam.cz

dotaz vložen: 25.9.2007

Pane doktore,
přeji vám krásný večer.Mému pejskovi neustále teče z očí.Zdá se mi že až moc.už jsme s tím byli a pan dokotr rekl ze nema zadnou alergii..Cím to muze být? je to normální?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.9.2007

Vážená paní Simono,
normální to úplně není. Oko slzí, pakliže je drážděno a je v zánětu. Určitou výjimkou mohou být ucpané slzné kanálky, které vedou slzy z oka do nosu.
Nepíšete, o jak starého psíka se jedná. U štěněte cca do roku věku je chronický zánět spojivek prakticky normální. Oko, potažmo celé tělo se potkává stále z novými a novými alergeny v prostředí a tvoří si na ně protilátky. Oční spojivky je první nárazníkovou zónou. Problém s dospělostí utichne, když si zvíře vybuduje „databázi“ alergenů. U staršího psa je problém asi jinde. Každopádně by bylo potřeba psíka prohlédnout u očního specialisty. V úvahu připadá ale i několik dalších možností společných jak starším, tak mladým jedincům. Např. vtáčení víček nebo anomální růst řas, které jdou proti oku a chronicky ho dráždí. Pouhým okem není vady mnohdy zjistitelná a musí se použít speciální zvětšovací sklo a lampa. Pes může mít také bakteriální zánět oka nebo i starší nezhojené ranění rohovky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060488

dotaz vložen: 15.5.2006

Pane doktore,
Máme doma 9 měsíců staré štěně yorkšíra a zdá se mi že při pohledu na jakýkoliv předmět trošku víc vzdálený mhouří oči .Je ostříhané a tak mu nemůžou ve výhledu vadit chlupy.Může se jednat jako u lidí o krátkozrakost.Děkuji předem za odpověď Čtvrtečková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.5.2006

Vážená paní Čtvrtečková,
současné studie věnované výzkumu refrakčních vad (dalekozrakost, krátkozrakost a jiné) sice připouštějí u většiny psů spíše mírnou dalekozrakost (+0,5 až +1,0 dioptrie), ale nezdá se, že by tato skutečnost byla nějak podstatná pro jejich zrakovou schopnost.
Pokud máte dojem, že při pohledu do dálky mhouří oči, nemusí to být zrovna příznak nějaké refrakční vady. Například světloplachost (citlivost na světlo) je doprovázena u psích pacientů reflexivním přivíráním víček ve snaze omezit nepříjemné pocity spojené s dopadem světelných paprsků na oko a do oka samotného. V případě, že je přivírání očních víček doprovázeno slzením, výtoky z očí nebo snahou třít si víčka, zvažuje se (jako příčina) také celá škála očních onemocnění s bolestivými očními projevy. Také problémy spojené s nedostatkem slz mohou vyvolat nadměrné přivírání očních víček. U jorkširských teriérů se vyskytují také některá dědičná oční onemocnění mající ve svém důsledku vliv na kvalitu zraku.
Proto Vám doporučuji, pokud nejsou potíže vašeho štěňátka přechodného charakteru, obrátit se na vašeho veterinárního lékaře s prosbou o celkové oční vyšetření. V případě potřeby může Váš veterinární lékař navrhnout vyšetření očním specialistou.

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060236 | valentina.h@seznam.cz

dotaz vložen: 1.3.2006

Pane doktore,
mám plemeno Pekingský palácový psík a neustále se potýkáme s rohovkovým vředem.Mám doma 4 pejsky a stále to skáče z jednoho na druhého.Už jeden bohužel přišel o oko,kvůli tomuto problému.Už jsme se dostali i k závěru,že se jedná o herpes.Nevím co se dá dělat,aby se to už neobjevilo.Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.3.2006

Vážená paní N.,
je pravdou, že u plemene Pekingský palácový psík se setkáváme s mnohými onemocněními rohovky včetně rohovkových vředů. V širším slova smyslu se dá tvrdit, že všechna tzv. brachycefalická plemena s krátkou obličejovou částí hlavy, relativně mělkou očnicí a vystouplými očními bulvami trpí na tyto potíže častěji. Problémů, které vedou k vytvoření rohovkového vředu, může být celá řada. Zahrnují problematiku nekorektního postavení víček, nadpočetných řas, nadměrného dráždění povrchu oka srstí kožní řasy mezi dolními víčky a nosem, nedokonalého uzavírání víčkové štěrbiny, opakované traumatizace, cizích nitrospojivkových těles, nedostatečné tvorby slz a mnohé další. Pouze pečlivým očním vyšetřením je dají jednotlivé stavy vyloučit nebo potvrdit. Bez stanovení přesné vyvolávající příčiny je jen obtížné rohovkový vřed úspěšně léčit. Pokud tyto zdravotní problémy řešíte u Vašich pejsků opakovaně, doporučuji Vám obrátit se na očního specialistu ve Vašem regionu. Váš ošetřující veterinární lékař Vám bude jistě nápomocen při hledání vhodného kontaktu na nejbližšího oftalmologa.

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060207 | petrasuska@seznam.cz

dotaz vložen: 23.2.2006

Pane doktore,
máme doma ročního anglického buldoka.už se podrobil 2 operacím(močové kameny a oko-zvětšená žláza).operace oka proběhla před rokem a vše bylo v pořádku, ale v posledních dnech ho má stále červené, přivírá ho a asi ho svědí.může to mít něco společného stou operací která byla ták dávno?nebo nemůže se jednat o zánět spjivek?můžete mi nějak poradit?předem děkuj za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.2.2006

Výžená paní S.,
na 90% nesouvisí současný stav s předchozí operací. Boxer je plemeno, které často trpí na oční onemocnění. Jakmile zvíře začne oko přivírat, bělmo je červené, z oka teče výtok, vždy se jedná o akutní stav. Rozhodně bych neotálel s návštěvou v ordinaci. Každé tzv. červené oko vyžaduje urgentní ošetření. Psík může mít zanícenou rohovku, rohovkový vřed, zánět v hlubších vrstvách oka, cizí těleso v oku, počínající zelený zákal ……

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20051025 | temp@example.com

dotaz vložen: 17.10.2005

Pane doktore,
Mám dvouletého rotvíka, který prodělal operaci vchlípeného očního víčka, ale podle mého názoru se operace nepovedla. Před zákrokem, trpěl na časté záněty, měl výtok z oka, mžoural atd. Nyní je 10 dnů po operaci, ale žádná změna nenastala. Oko téměř neotvírá (většinou ho má zavřené) výtok také trvá, zdá se mi, že je oko v naprosto stejném stavu jako před operací. Potřebovala bych prosím poradit, zda je možná nějaká "reklamace" nepovedeného zákroku?Děkuji za odpověd

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.10.2005

Vážená paní Hájková,
i když pes je podle právního řádu věc a jeho léčba je vlastně „oprava“, hovořit o reklamaci veterinárního zákroku je problém, i když chápu, že člověka v prvním řadě tento termín napadne.
V prvé řadě, než bych zákrok „reklamoval“ bych se snažil s kolegou domluvit a především zjistit, PROČ je stav stejný jako před zákrokem. Musíte počítat s tím, že některé veterinární chirurgické zákroky vypadají po několika dnech po operaci mnohdy hůře, než před operací nebo se minimálně stav jakoby nelepší. Zákroky na oku k nim patří (otoky, přivřená víčka, světlopalchost atd), ale je fakt, že jednoduchá operace vchlípeného víčka by po 10 ti dnech měla asi vypadat lépe, než popisujete. Minimálně by mělo být oko otevřené. Nicméně případ jsem neviděl, nemohu konkrétně soudit. Velmi záleží na pooperační péči, podávání léků, domácí hygieně oka, nošení plastového límce, frekvenci pooperačních revizí atd.
Minimálně byste se měla zastavit objednat na kontrolu a domluvit se s kolegou, který pejska operoval na důkladné prohlídce a vysvětlení problému. Každý normální veterinář vaše obavy pochopí.
V opačném případě musíte navštívit jiné pracoviště, nejlépe specializovanou oční ordinaci a vyžádat si od původního kolegy klinickou zprávu.
Doufám, že vše dobře dopadne.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050680 | marek.toth@seznam.cz

dotaz vložen: 3.7.2005

Pane doktore,
máme problém. Náš pejsek měl zelený a pak šedý zákal. Od lonského roku hledáme kde by se dalo koupit psí brýle, protože sluníčko mu nedělá dobře na jeho oči. Ptali jsme se všude po obchodech a nikde to nemají. Nevíte prosim kde by s e to dalo koupit???? dekuji za odpoved

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.7.2005

Vážený pane Tothe,
obaťte se na kolegu dr.Beránka. Určite vám poradí.
Zde je link http://www.veterina-info.cz/script/surgerydetail.asp?sid=77.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050434

dotaz vložen: 25.4.2005

Pane doktore,
již opakovaně se potýkáme se zánětem spojivek u našeho foxteriéra. Naše lékařka odhalila příčinu v pravém oku, kde se pod víčkem vyskytuje výrůstek(papilon), který údajně psovi dráždí rohovku a vyvolává mu tak slzení obou očí. Možným řešením by bylo odstranění tohoto výrůstku, při kterém by ovšem pes musel podstoupit narkózu a to je právě to, čeho se bojíme - jde již o staršího psa (přibližně 12 let), který nikdy narkózu neměl. Tímto bych se Vás chtěla zeptat, zda vidíte u staršího psa nějaké riziko týkající se narkózy a také by mě v této souvislosti zajímalo, jestli na odstranění takového výrůstku existují i jiné metody, při kterých by narkóza nemusela být použita. Moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.4.2005

Vážená paní Š.,
narkóza je riziko vždy. I úplně zdravý a mladý pes může při celkové úplné anestézii (lidově uspání či narkóze) uhynout na oběhové nebo dechové selhání, které nelze dopředu předvídat.
Nicméně pravděpodobnost je velmi malá, v řádech promilí. Každému svému pacientovi, resp. majiteli pacienta toto říkám a také upozorňuji na to, že veterinář, který tvrdí, že uspání je bez rizika, nemluví pravdu. Pravděpodobnost problémů roste s věkem, což je jasné a známe to i u lidí. U starších a starých psů, pakliže je narkóza nevyhnutelná, provádíme předoperační vyšetření – ekg, rtg hrudníku a plic + základní vyšetření krve. Je-li vše v pořádku psíka uspíme. Také existují rozdílné typy narkóz. Jak v použití preparátů k uspání, tak v délce trvání, hloubce usnutí atd.
Nevím, jaký přesně problém má váš pejsek. Pokud se jedná o drobnost na oku, lze problém řešit pouze lokálním znecitlivěním oka (kapkami) a pokud psík není hodný, tak přidat jen drobné zklidnění.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), narkóza, zklidnění, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050111

dotaz vložen: 29.1.2005

Pane doktore,
Vážená paní doktorko/doktore,Obracím se na Vás s prosbou, zda byste mi nemohl/a poradit ohledně mého psa. Je to americký kokršpaněl (1 rok 8 měsíců). Doktor u něj zjistil katarakt čočky na obou očích (pravé – zralá katarakta). Dále že má naklopenou čočku na pravém oku a špatný závěsný aparát (funkce pouze 20%). Upozornil nás na riziko přepadnutí čočky do přední části oka při operačním zákroku. Následně by musel čočku odstranit, čímž hrozí riziko úplné ztráty oka. Prosím o radu, jak tuto situaci řešit. Zda podstoupit operační zákrok s 50% rizikem nebo ne.Zároveň by mě zajímala finanční částka za operaci obou očí (odsátí čočky) ve Vašem zařízení, pokud toto provádíte.Vím, že bez vyšetření je Vaše pozice velmi obtížná, ale snažím se získat veškeré dostupné informace, protože sama si s touto situací nevím rady.Mnohokrát děkuji za odpověď.Štěpánková, Kladno

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.2.2005

Vážená paní Štěpánková,
musím Vám dát bohužel za pravdu v tom, že bez předchozího očního vyšetření je odpověď na Váš konkrétní dotaz poněkud obtížná. Nicméně se Vám pokusím odpovědět alespoň tak, abych Vám Vaše rozhodování usnadnil. U mladých jedinců plemene americký kokršpaněl se vyskytuje dědičná forma šedého zákalu (katarakta) poměrně často. Toto onemocnění může být doprovázeno nestabilitou závěsného aparátu čočky, což samo o sobě činí s operačního zákroku ve smyslu odstranění zkalené čočky rizikový výkon. U odsátí zkalené nestabilní čočky metodou fakoemulzifikace existuje reálné riziko jejího úplného odtržení a tzv. „utopení“ ve sklivcovém prostoru. Tato situace pak následně ohrožuje oko samotné.V podobných případech je možné použít jiné operační postupy, které však neumožňují implantaci umělé nitrooční čočky. Operace čočky na našem pracovišti provádíme, ceny za operaci jednoho oka jsou přísně individuální a stanovují se po provedeném vstupním předoperačním vyšetření. Ptáte se, zdali podstoupit 50% riziko, že se operace nepovede. Pokud má váš kokršpaněl oboustranný šedý zákal, tak bych dal přednost operaci toho oka, které má závěsný aparát čočky stabilnější a umožňuje hladší pooperační průběh léčby. Operaci katarakty na oku, jehož čočka je postižená nefunkčním závěsným aparátem bych nejspíše vyhradil pro případ kdyby uvolněná čočka byla zdrojem dalších komplikací jako je například stoupající nitrooční tlak.

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040989

dotaz vložen: 30.11.2004

Pane doktore,
Dobrý den,Mám jeden takový dotaz, nemyslím si ani, že by to byla vada, možná to není ani rarita, ale zajímá mě to... Mám dva psy, z toho jednomu se odráží světlo z očí normálně zeleně, třeba na fotce, nebo ve svitu baterky, ovšem druhému oranžovo-červeně - u žádněho jiného psa jsem to ještě neviděl, a to jsem to zkoušel u desítek psů. Je to normální, nebo není červený odraz očí obvyklý, a čím by to mohlo být...Děkuji předem za odpověď - prosím na e-mail !Hezký den!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.12.2004

Vážený pane V.,
ředem bych rád podotknul, že jste velmi vnímavý pozorovatel psích oči. Všiml jste si zcela správně, že u psů existují mnohé barevné variety očního pozadí. Pes patří mezi zvířata, u kterých je sítnice vybavena vrstvou zvanou tapetum lucidum. Právě tato vrstva má "na svědomí" barevné odlišnosti mezi jednotlivými psíky. Zmiňovaná struktura má mimo jiné za úkol zesilovat světelné vjemy za nízkých hladin světelného toku (např.za šera nebo ve tmě). U psů existuje mnoho barevných variet - zbarvení sítnice . Je to dáno věkem, plemennou príslušností a individuální variabilitou. U psa tak nacházíme běžně následující barvy sítnice : šedomodrá, žlutá, odstíny oranžové, červená, zeleno žlutá a tigrovaná Všechny uvedené jsou normální. Existují dokonce psí jedinci, kteří mají oční pozadí zbarveno na každém oku jinak.

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040521 | mirca@centrum.cz

dotaz vložen: 4.6.2004

Pane doktore,
dobrý den koupili jsme si pejska jménem Max plemeno lhapso apso je to dospělý pes máme s ním problém v tom že jsme ho koupili od lidí ktety se oněj vůbec nestarali tak že je pěkně zanedbaný ale jsme ho koupali protože pachnul použila jsem přípravku psí šampon proti blecham ale on se drbé tak že mu pod krkem vyléza kus krváve kůže co stím máme dělat a co na to můžeme použít,dále je asi slepý je možné aby oslepl jen z ničeho nic oni nám to zamlčeli my jsme to zjistily tak že bourá do zdi dá se s tím ještě něco dělat anebo nedá mockrát děkuji zaradu novákova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.6.2004

Vážená paní Mirko,
u jedinců plemene lhasa-apso je velmi důležité denní pěstění a rozčesávání srsti. Pokud ve vašem případě srst zanedbána předchozí nedokonalou péčí, doporučuji zaplstěnou srst ostříhat a provést sérii koupelí v desinfekčním šamponu, který zklidňuje svědivé kožní potíže. Pokud pejska vykoupete 5x po sobě v intervalu 3 dní, určitě to bude mít na jeho srst a pokožku blahodárný vliv. Doporučuji také zakoupení kvalitního obojku proti blechám, který by měl nosit neustále, a který by měl být před koupáním dočasně odepnut z krku. Zdá se ovšem, že jenom koupele nebudou dostatečné pro zklidnění všech jeho kožních problémů. Velké rozškrabané plochy kůže jsou často postiženy probíhající infekcí a v takovém případě je nezbytné vyhledat pomoc veterináře. Pejsek bude pečlivě vyšetřen a budou mu naordinovány veškeré důležité léky.
V druhé části vašeho dotazu se ptáte, zda-li lze něco udělat pro psíka, který se jeví slepý. Příčiny slábnutí zraku u psích pacientů bývají velmi rozmanité a také léčebné možnosti pro každou takovou příčinu jsou jiné. V tomto případě bych určitě doporučil neodkládat návštěvu u veterináře, který se zabývá léčením očních onemocnění. Oční specialista vám jistě bude schopen na podkladě celkového očního vyšetření, stanovit příčinu slepoty a její léčebné možnosti (bude-li možno tento oční stav léčit).

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, oční onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040488

dotaz vložen: 21.5.2004

Pane doktore,
zajímalo by mne, jaké je riziko poškození zraku domácích zvířat při focení s bleskem. Může jeho intenzita očím ublížit? Děkuji!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.5.2004

Vážený pane S.,
obávám se, že moje odpověď je jen spekulace. Myslím, že nepoškodí. Pakliže nepoškodí zrak člověka, neměl by poškodit ani oko kočky nebo psa. I když mají kočka a pes oko z hlediska využitelnosti světla, řekněme výkonnější než člověk, obranné principy stažitelnosti panenky fungují u zvířat také. Zatím jsem nikdy neslyšel, že by blesk fotoaparátu poškodil psovi nebo kočce zrak.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040391 | moni8@atlas.cz

dotaz vložen: 6.4.2004

Pane doktore,
mám 4letou fenku Shar-pei, která trpí vchlípením očních víček.Oči jí často slzí, zorné pole je hodně zúžené. Jinak je ve výborné kondici. Ráda bych věděla, zda existuje v Moravskoslezském kraji specializované veterinární pracoviště, které provádí odborné zákroky tohoto typu, jak je(řádově)nákladná operace, případně dal-li by se řešit tento problém jinak než radikálním chirurgickým zákrokem. Moc děkuji za odpověď *Monika Šlapetová, Studénka

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.4.2004

Vážená paní Šlapetová,
vchlípení víček je u plemene šarpej naprosto normální. To ovšem neznamená, že se stav neřeší. Právě naopak. Zadejte v seznamu ordinací vyhledání jména Knapík. Dr.Knapík je oční specialista. Sídlí ve Zlíně.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040269

dotaz vložen: 4.3.2004

Pane doktore,
u naší feny německého ovčáka se objevila tzv. "granulace rohovky",je léčena antibiotiky, ale stav se nelepší. Čím je toto poškození oka způsobeno a dá se vyléčit? Hrozí nebezpečí slepoty? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.4.2004

Vážená paní S.,
u německých ovčáků, ale i dalších ovčáckých plemen se setkáváme s onemocněními rohovky poměrně často. Jsou známy případy, kdy má „granulace rohovky“ souvislost s předchozím poraněním nebo působením chemických látek na povrch oka. Pokud se vyskytuje na rohovkách obou očí, vzrůstá podezření na onemocnění z oblasti poruch imunitního systému oka. Není totiž bez zajímavosti, že oční potíže mohou být příznakem celkových zdravotních problémů. Pokud onemocnění rohovky zhoršuje a postihne li podstatnou část jejího povrchu, dojde ke změně zrakové funkce. Pokročilá stádia rohovkových onemocnění vedou ke slepotě.
U pacientů s obdobnými potížemi, kdy oční problémy na rohovce nereagují uspokojivě na předchozí léčbu (např.podávání antibiotik – jak uvádíte), uplatňujeme na naší klinice následující diagnostický postup.
Komplexnímu očnímu vyšetření předchází vyšetření celkového zdravotního stavu. Realizuje se vyšetření krve pacienta: sedimentace, krevní obraz, biochemické vyšetření funkce vnitřních orgánů a vyšetření funkce štítné žlázy. Po celkovém očním vyšetření se stanoví diagnóza a odpovídající léčebný postup. V případech, kdy výše uvedená vyšetření nestačí ke stanovení definitivní diagnózy, odebírají se z povrchu rohovky a spojivky vzorky k cytologickému zhodnocení buněk nebo histologickému vyhodnocení postižené tkáně.
Ne všechna rohovková onemocnění lze definitivně vyléčit během krátké doby, některé rohovkové choroby vyžadují podávání léků dlouhodobě měsíce, (roky), u jiných onemocnění rohovky je nutná celoživotní terapie.

klíč: interní onemocnění, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040125 | dogpeter@seznam.cz

dotaz vložen: 1.2.2004

Pane doktore,
mam 6.5 letou fenu NO.Asi v 5-ti letech se ji zacal objevovat mlecny zakal na rohovce.Po laboratornich testech a nekolika lecebnych pokusech u naseho veterinare byla stanovena diagnoza: jakasi alergie na cosi...Jenze zakal se sice pomalu ale jiste zhorsuje.Do 3 let zila fena venku na dvore a od te doby je v panelovem byte, kde se nijak nenudi a je casto venku (jsme turisti,"horsti"cyklisti a take s ni pracuji u BS ).Od 3 let je krmena granulemi NUTRAM-jehneci s ryzi. Manzelka je alergicka, z tohoto důvodu nemame koberce, ani zadne chlupatiny, ktere by mohli byt zdrojem alergenu. Celkove je fena zdrava a ve vyborne fyzicke kondici,dobre zere,ma 34 kg na 64 cm.Pred prvnim projevem zakalu netrpela zadnou vaznejsi nemoci. Prosim vas o radu, co to "asi" muze byt a jake jsou moznosti leceni ( nas vet.tvrdi ze se s tim neda nic delat..?) Mnohokrat Vam dekuji za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.2.2004

Vážený pane Nešťáku,
oční rohovka psa je častou cílovou tkání pro mnohá vrozená nebo získaná onemocnění. Německý ovčák se navíc řadí mezi plemena, u kterých se setkáváme s různými onemocněními rohovky poměrně často. Pomalu se vyvíjející bělavé nebo mléčné zákaly rohovky, u kterých není vyjádřena významná bolestivost mohou poukazovat na degenerativními onemocněními rohovky nebo souviset se stavy, kdy se rohovka zakaluje na podkladě nadměrné aktivity imunitního systému oka. Cílené oční vyšetření na štěrbinové lampě dovede velice přesně lokalizovat zákal na rohovce a je významným vodítkem pro vhodnost provedení dalších vyšetření včetně vyšetření krevního obrazu, biochemických parametrů vnitřních orgánů nebo hormonálních profilů žláz z vnitřní sekrecí.
Váš veterinární lékař vám jistě bude nápomocen při vyhledání specializovaného očního pracoviště ve vašem regionu.

klíč: interní onemocnění, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040109

dotaz vložen: 28.1.2004

Pane doktore,
náš pes trpí šedým zákalem, abych to upřesnila je to zhruba sedmiletý kříženec středniho vzrůstu...můj dotaz zní lze problém této oční vady nějak řešit??Děkuji nashledanou

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.2.2004

Vážená paní D.,
zákal čočky u psa může být příznakem stárnutí čočkových tkání nebo příznakem onemocnění. V závislosti na plemeni velikosti a věku psího pacienta zaznamenáváme u psů vyššího středního věku zákal čočkového jádra, což je stav zcela běžný a jen v některých případech ovlivňuje zrakovou schopnost.
Jiná situace nastává, pokud je čočka neprůhledná - zkalená v celém svém rozsahu a nabývá mléčného nebo šedobílého zbarvení. V případě, že se toto postižení objeví současně na obou očích, je snížení zrakové schopnosti velmi výrazné. V prvopočátku je nutné rozhodnout, zda-li je šedý zákal očním projevem některého celkového onemocnění (např. diabetes), projevem jiného očního onemocnění ( úraz, změna pozice čočky, zvýšený nitrooční tlak, onemocnění sítnice) nebo oční onemocnění samo o sobě.
Pokud pominu naprosto výjimečné situace, kdy dochází ke spontánnímu vstřebání zákalu čočky, nebo kdy zkalená čočka zareaguje na podávání léčiv svým projasněním, musím konstatovat, že spolehlivé řešení tohoto problému je jen operativní. V současné době jsou v oblibě očních chirurgů efektivní metody odstranění čočky malým rohovkovým řezem za pomocí vysoce sofistikovaného ultrazvukového přístroje. Tyto mikrochirurgické operace jsou schopny nabídnout specializované veterinární oční kliniky.

klíč: chirurgie, interní onemocnění, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040067 | volmar@seznam.cz

dotaz vložen: 19.1.2004

Pane doktore,
dobrý večer, měla bych takový dotázek.U Našeho 9 měsíčního westíka se nedávno objevil hnědě zabarvený výtok z levého oka a špiní mu oční okolí.Byli jsme samozřejmě u veterinářky, ale ta mi prodala roztok s výtažkem světlíku, kterým máme otírat oční okolí.Bohužel to nijak napomáhá. Slyšela jsem, že může jít o ucpaný oční kanálek.Vím, že na to velmi trpí psi s bílou srstí ale bojím se, aby neměl vážnější zdravotní problémy se zrakem.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.1.2004

Vážená paní Marcelo,
nadměrný výtok slz z oka se jmenuje epifora. Je způsoben několika možnými příčinami. Atrezie, čili uzávěra slzných bodů nebo zúžení na ně navazujícího slzného kanálku, který odvádí slzy do dutiny nosní, je jednou z možných příčin. Dalším důvodem může být nepravidelný růst řas, vchlípené víčko, kožní řasa ve vnitřním očním koutku, která brání vtoku slz do slzného bodu, alergický zánět spojivek nebo dráždění oka příliš dlouhou srstí kolem víček.
Vyléčení závisí na odhalení a odstranění příčiny. Doporučuji, pakliže problém přetrvává, návštěvu u očního specialisty.
Barvení srsti smáčené slzami dohněda je jen kosmetický problém, který vizuálně přebíjí a ukrývá příčinu, která může být pro psa v dlouhodobém horizontu velmi zdraví oka škodlivá.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031375

dotaz vložen: 11.12.2003

Pane doktore,
prajem Vám dobrý večer. Veľmi rada si čítam Vašu poradňu. Mám však aj otázku, na ktorú som nenašla odpoveď. Pred dvomi rokmi som si zobrala z útulku psíka - kríženca pravdepodobne pudlík a bradáč /knírač/. Bol dosť zanedbaný a v zlej kondícií, ale tie oči... Ale to asi poznáte. Psíka sa nám po dlhšom čase podarilo zbaviť strachu z ľudí, naučili sme ho na pravidelnú stravu, používanie psích hračiek a nepochybne sme ho /mierne/ rozmaznali:). Ale podľa môjho názoru je lepší "mierne nadrzlý pes" ako uzlíček nervov. Psík je hravý - stále viac. No ak ste to vydržali až sem, dostávam sa k otázke, ktorú Vám chcem položiť: Ako mám určiť jeho vek? Zubov má málo /ale odkedy je u mňa, neprišiel ani o jeden/ mal ich nepekné, zažltnuté, ale žuvacími plátkami si ich udržiava v ukážkovom stave. V útulku mi nevedeli povedať, aký je psík starý, len toľko, že je u nich vyše pol roka. Za Vašu odpoveď veľmi pekne díky a prajem Veľa zdaru

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.12.2003

Vážená paní M.,
určit stáří dospělého psa je i pro zkušeného praktika problém. Pokud je psík starý do cca jednoho roku, lze podle postupné výměny dočasného chrupu (mléčného) za trvalý plus mínus určit jeho věk. Jakmile je chrup definitivně vyměněn, není to vůbec jednoduché. Neexistuje žádný univerzální návod. Obvykle je důležité podívat se na zuby (opotřebení a zubní kámen), celkový vzhled psa, zšednutí srsti, vzhled oční čočky, ztvrdnutí kůže polštářků …… Všechny nálezy dát dohromady a vytvořit předpoklad stáří psa. Jedno může vylučovat druhé a zároveň mást, takže nikdy se nesnažím za každou cenu přiblížit se skutečnému věku. Vždy se vyjadřuji s rezervou. Nejhorší jsou situace, kdy veterinář vysloví stáří, za pár dní se najde majitel a z tříletého psíka je devítiletý …..
Jsou pochopitelně obecná pravidla. Je např. velmi málo více než desetiletých dobrmanů, většina malých plemen již kolem roku mívá problémy se zubním kamenem a paradontózou, starší psíci trpívají na zákal čočky, mladá zvířata nebývají šedivá atd. Jenže výjimka potvrzuje pravidlo …..
Doporučuji návštěvu u veterináře. Ten alespoň určí rozmezí mladé zvíře, střední věk, gerontologický jedinec. To stačí pro úpravu stravy, režim, doplňky do krmiva.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, oční onemocnění, ostatní, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030962

dotaz vložen: 3.9.2003

Pane doktore,
mam rocnu fenku boxera.na dovolenke behala po luke a daslo k zacervenaniu obidvoch oci a do jedneho si sla packou.pohotovostni veterinar skonstatoval alergiu v kombinacii s traumatickym poranenim rohovky v lavom oku (podla farbenia len povrchove) naordinoval aureomycin mast 3 x denne.nas veterinar po 3 dnoch liecby aureomycinom (tvrdi ze sa mal davat aspon 6 x denne) vsak s tymto nesuhlasi a tvrdi,ze sa jedna o autoimunitne ochorenie u boxerov a navrhuje operaciu so zrezanim rohovky (pricom ale predpoklada opakovane recidivy a zlu perspektivu liecby,az uplnu slepotu).toto rozhodnutie urobil len na zaklade vysetrenia pomocou fluorescencneho farbenia.prosim vas o vas nazor,pripadne navrh dalsieho diagnostickeho vysetrenia.dakujem.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.9.2003

Vážený Andreji,
vřed na rohovce (první průhledné vrstvě oka) je většinou důsledkem jiného onemocnění, úrazu nebo anatomické abnormality. U boxerů jsou popisované časté recidivující povrchové záněty rohovky s tvorbou vředových změn. Příčina není jednoznačně známá. U boxerů se toto onemocnění objevuje daleko častěji než u jiných plemen a to převážně od čtyř let věku výše.
Diagnostika se opravdu provádí na základě fluoresceinového barvení a plemenné příslušnosti pacienta. Antibiotická terapie aureomycinem min. 4x denně je plně na místě. Literatura udává a i klinická zkušenost je taková, že po zklidnění akutního zánětu je skutečně dobré provést povrchové chirurgické ošetření poškozené rohovky, její oškrábání, poleptání, vyčištění „až na zdravý základ“ a přešití třetího víčka na asi dva týdny. Oko je trvale zavřené, operační ránu na rohovce chrání přetažené třetí víčko. Pod ním se rána zahojí, dotvoří se nová zdravá tkáň a oko se vyhojí. Zvíře musí po celou dobu zašití víčka striktně nosit plastový límec, aby si drobné jemné stehy z víčka nevytrhalo.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030109

dotaz vložen: 2.2.2003

Pane doktore,
Moje matka ma setileteho cerneho kokrspanela (fenku) a asi pred dvema zjistila ze spatne vidi nebo vubec. Pejsek narazi do nabytku, do zavjeji a pod. Jelikoz bydli na male vesnici a nejblizsi veterinar neni k zastizeni tak si nevi rady. Mohl by ste na zaklade vyse uvedenych priznaku urcit o jakou nemoc se jedna a poskytnout nejakou radu jak zjistit zdali se jedna o postizeni zraku, pripade jak poskytnout prvni pomoc nez navstivi veterinare ve vzdalenem meste. Dekuji. Martin.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.2.2003

Vážený pane Vachu,
obávám se, že vaše matka bude muset asi navštívit veterinární ordinaci. Možná by bylo dobré vyhledat rovnou specialistu nebo kolegu, který se očím věnuje více. Když už budete muset psíka někam vozit, tak aby to nebylo ke kováříčkovi, ale rovnou ke kováři. Nemoci očí jsou velmi specifický medicínský obor. Mnoho z nás provádí pouze základní standard. Z výše uvedeného mě napadá jako první tzv. PRA (progresivní retinální atrofie), tedy nevratná choroba sítnice, úraz, dále zákal čočky či zánět rohovky různého původu nebo neurologický původ tkvící ne v oku, ale v mozku. Vyšetření potenciálně slepého oky vyžaduje zkušenost a přístrojové vybavení. V sekci Odborné články najdete stať od kolegy dr. Beránka ta téma PRA a seznam očních specialistů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020751 | sincl@volny.cz

dotaz vložen: 10.11.2002

Pane doktore,
vlastním ročního basseta, má dost odchlíplé víčka,trpí často záněty spojivek.Dá se operativně upravit víčka,aby se zamezilo tomuto onemocnění? Kolik asi taková úprava víček stojí? Děkuji Jarda

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.11.2002

Vážený Jardo,
operace vychlípeného (pokleslého) víčka se jmenuje ektropium. U psíků s těžkými pysky, které táhnou spodní oční víčka dolů je to vada častá. Operace se běžně provádí. Z víčka se vytne půlměsíc kůže, řez se stáhne a tím se víčko přiblíží očnímu bulbu. Ponechání stavu vede k chronickým zánětům spojivky a event. rohovky. Navíc je vada pro psa velmi nepříjemná, oči nechráněné víčkem ho pálí slzí. Dalo by se to přirovnat účinku silného větru na normální oko nebo jízdě na lyžích bez brýlí za vánice.
O ceně bych se nerad rozepisoval. Každý veterinář si cení své práce jinak a každá operace vychlípeného víčka není stejně obtížná. K tomu se musí připočítat i cena za narkózu a léky. Rozhodně to nebude do jednoho tisíce.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020541 | konecna@lazneteplice.cz

dotaz vložen: 1.8.2002

Pane doktore,
zdravím Vás,zajímalo by mě,zda lze v naší republice operovat zákal čočky u belgického ovčáka,starého 2 roky.Patrně se jedná o vrozenou vadu očí.Kde a kdo by případně takovou operaci provedl? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.8.2002

Vážená paní Konečná,
určitě dá. Podívejte se na veterině-info do podsekce „Pro chovatele“ a otevřete si článek „Seznam posuzovatelů vývojových očních vad“.
Najdete zde kontakty na odborníky – oční specialisty, kteří tyto operace dělají naprosto běžně.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020281

dotaz vložen: 16.4.2002

Pane doktore,
prosím o sdělení. Hledám očního specialistu veterináře, který provede účinné léčení nebo operaci oči u psa. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.4.2002

Vážená paní Krulichová,
nalistujte seznam očních specialistů na veterině-info v rubrice "Pro chovatele".

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020020

dotaz vložen: 7.1.2002

Pane doktore,
Přečetla jsem si na internetu článek o severských psech a jejich problémech.Jsem majitelkou nyní 3-měsíčního štěněte samojeda.Ashka má jedno bělmo bílé a druhé má na vnější straně oka u duhovky hnědé a až pak velmi pomalu a zlehka přechází do bílé.Nevím,jestli mám kvůli tomu jít k veterinářce,protože nijak zvláštní výtok z očka kromě ospalek nemá a živej je až až.Nechci nic zanedbat,ale zase z něj nechci dělat hypochondra.
Mohl byste mi prosím poradit? Je to u samojedů typické?
Mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu.
Přeji pěkný den.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2002

Vážená paní Veanová,
myslím, že se vůbec nic neděje. Někteří psíci a nejen severská plemena mají někdy pigmentovanou spojivku při přechodu bělimy do průhledné rohovky. Nejsem oční specialista, ale nic to není. Pokud oči nadměrně neslzí, nejsou začervenalé, zvíře má jiskrný zrak a nejde si tlapkou do očí, není nutné žádné vyšetřování.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010686 | lenka.elederova@gtsgroup.cz

dotaz vložen: 7.11.2001

Pane doktore,
Můj pes-jezevčík má podle všech předpokladů šedý zákal. Má ho již od narození. Dá se to nějak léčit, operovat? Jak bych měla postupovat?
Děkuji.
Elederová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.11.2001

Vážená paní Elederová,
šedý zákal se léčí operací. V první řadě je nutno provést odborné oftalmologické vyšetření u kolegy, který se očními chorobami zabývá. teprve na jeho doporučení a na základě jeho rad bych uvažoval o operaci.
Očních specialistů není mnoho. V Praze se očními chorobami zabývá dr. Hron, v Pardubicích dr. Beránek, v Brně dr. Trnková, ve Zlíně dr. Šando.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010481 |

dotaz vložen: 2.8.2001

Pane doktore,
před několika týdny jsme u naší čtyřleté zlaté retrývřice objevili malé skvrny na obou očích. Zprvu jsme tomu nepřikládali zvláštní význam, ale potom se nám zdálo, že skvrny se nepatrně zvětšují a tak jsme zašli k veterináři. Ten nám sdělil, že se jedná o tukovou degeneraci rohovky, že je to proces nevratný, píchnul jí inijekci a nasadil na měsíc vitamín A a E. Zdá se, že skvrny se nezvětšují. Chtěl jsem se zeptat, zda-li neexistuje nějaký způsob léčby a čím je uvedená degenerativní změna způsobená. Rád bych se také zeptal co dělat v případě, že by se skvrny dále zvětšovaly a vitaminová léčba nepomohla.
Předem děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.8.2001

Vážený pane Mejzlíku,
onemocnění se nazývá lipidová keratopatie. U psů je vzácná. Do rohovkové sítě se ukládají částečky trygliceridů a cholesterolu. Okrsek depozita vypadá jako matná skvrna na rohovce. Lipidová keratopatie je dávána do souvislosti s poruchami metabolismu tuků. Přesná příčina vzniku není známa. U postižených psů se doporučuje biochemické vyšetření krve se zaměřením na cholesterol a trygliceridy. Zvýšená hladina cholesterolu je diagnostická.
Léčbou je dieta chudá na tuky a cholesterol. Klasické terapie, kdy se do očí kapou léky či pes polyká pilulky u lipidové keratopatie není.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010392 | janahlouskova@email.cz

dotaz vložen: 9.6.2001

Pane doktore,
moc vás prosím,napište mi,co je nemoc - měsíční oslepnutí. Myslím si, že ji má můj pes.Děkuji mockrát.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.6.2001

Vážená paní Jano,
obávám se, že Váš pejsek nemá měsíční slepotu. Měsíční slepota neboli recidivující uveitida, čili záněty různých segmemtů oka, které se pravidelně opakují, je nemoc koní, ne psů. Váš pejsek může být slepý, poloslepý,může mít zákal čočky, vřed na rohovce, atrofovanou sítnici a další onemocnění oka vedoucí ke slepotě, ale ne měsíční slepotu. To by musel mít i kopyta, řehtat a baštit obrok.
Pokud máte se psíkem oční problém nečekejte s návštěvou ordinace. Onemocnění očí se musí řešit co nejdříve. V opačném případě někdy velmi rychle a nezvratně postupují.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000656

dotaz vložen: 11.10.2000

Pane doktore,
prosím, existuje vrozená vada rohovky, nebo spojivky-vychlípení? u plemen franc.buldoček?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.10.2000

Vážená paní V.,
vrozená nebo získaná vada vchlípení (entropium), resp. vychlípení (ektropium) existuje, ale ne u rohovky nebo spojivky. O en/ektropiu se hovoří pouze v souvislosti s víčky očí, kdy se kraj víčka či obou víček otáčí směrem ven nebo dovnitř. V prvním případě je oko méně chráněno před povětrnostními vlivy a slzí, jako když si nevezmete na lyžích brýle. V druhém případě je oko drážděno řasami, kterými je porostlé vtočené víčko. Vchlípení i vychlípení se operuje. Jsou jimi postižena různá plemena, nejen buldočci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000539 | kamilik@razdva.cz

dotaz vložen: 28.8.2000

Pane doktore,
před měsícem bylo naše kokřiště operováno, byly mu propláchnuty slzné kanálky a odstraněny překážející řasy. Dostával 14 dní antibiotickou mast a nyní mu dáváme Evercil. Slzení v posledních 14 dnech je stále horší- horší než před op a taká zarudnutí spojivek začíná nabývyt na své dřívější intenzitě. Bude nutná nová operace? Může se stát, že se kanálky budou zanášet? Dále by mě zajímalo, zda je běžné, že začal již značně šedivet- hlavne obočí a tlama- jsou mu 4 1/2 roku, dáváme mu jako doplněk Biotin, zdá se mi, že začal na hlavě více obrůstat srstí, může to být následek Biotinu? Dodávám, že nebyl nikdy žádný lysohlávek a stříhám ho pravidelně každé 2 měsíce.
Děkuji Vám a přeji příjemný den

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.8.2000

Vážená paní Englerová,
jestliže jsou již jednou kanálky ucpané bývá velmi složité je „profouknout“ a ještě složitější profouknutí uchovat. Záleží na rozsahu průchodnosti, resp.ucpání, velikosti a průměru slzného bodu, je-li vada získaná či vrozená ...
Terapie Evercilem je v pořádku. Ptal jsem kolegy specialisty-oftalmologa a ten má dobré zkušenosti s kombinací Evercilu a podávání antibiotika Deoxymykoin (5mg na kg váhy psa a den po 7 dní). Obecně je to velmi malá dávka, ale prý funguje. Nikdo neví proč, ale kombinace Evercil-Deoxymykoin se osvědčila na udržení průchodnosti slzného kanálku. Jinak oftalmologové ještě kupř. do kanálků instalují na několik týdnů silikonové katetry, které kanálek zjizví a zprůchodní v průměru kopírující diametr katetru. Snaha o trvalé udržení průchodnosti kanálků nebývá moc úspěšná.
Jinak Vám neumím fundovaně říci, jestli bude další operace nutná. Bez klinického vyšetření není možné v tak speciálním případě cokoliv předvídat a virtuálně diagnostikovat.
U 80% pacientů s neprůchodným slzným kanálkem je na vině drobounké vchlípení spodního víčka do vnitřního koutku, které tlačí na slzný bod a jakoby vstup do kanálku „špuntuje“. U kokrů přichází v úvahu i vychlípení víčka a již zmíněná distichiasis (zmnožení řas na lemu víčka) jako důvod zánětů spojivek a následného zarudnutí a výtoku.
Horké počasí posledních dnů a přemíra slunečního svitu (UV záření) také očím neprospívá. Málokdy si lidé uvědomí, že psí oko je stejně citlivé jako lidské. Zkuste bez brýlí, neumytá šmejdit obličejem v prachu dvacet centimetrů nad chodníkem……. Zvíře s nemocnýma očima by mělo být venčeno jen ve stínu a měla by se dodržovat zvýšená oční hygiena.
Šednutí i v tak relativně mladém věku je u kokrů normální. Ne sice tuctové, ale vídám ho v ordinaci často. Žádný problém. Biotin určitě není pachatelem úctu budících šedin.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000486

dotaz vložen: 8.8.2000

Pane doktore,
od chovatelky mini-bullterriérů z Německa jsem se dozvěděla, že několik psů muselo být uspáno kvůli luxaci čočky (kvůli čemuž oslepli). Nemohl byste mi blíže vysvětlit, co se při této nemoci s okem děje a jaká je dědičnost?
Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné při naražení paty u psa (nebylo to zlomené), že se na patě objevila boule? Pes spadl asi z 3 metrů do rokle.
Děkuji mnohokrát.
Rainová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.8.2000

Vážená paní R.,
nejsem odborník na oftalmologii (oči), ale pokusím se alespoň ve stručnosti. Luxace čočky (luxatio lentis) je stav, kdy je oční čočka vyosena ze své polohy a mění se tím celá optika oka. Představte si, že by sklo v brýlích nebylo pevně zasazeno do obrouček, ale bylo by volně uchyceno v prostoru ve středu rámečku drobnými pružnými gumičkami směřujícími jako paprsky od okraje skla do rámečku.
Luxace znamená, že několik pružných gumiček praskne a sklo (čočka) se posune k jedné straně. Pokud popraskají úchytky ve velkém, sklo vystřelí na stranu rámu, kde jsou úchyty neporušené. Vy přestanete přes brýle vidět. Jak se to stane? Buď máte už z výroby aušus nebo Vás někdo bací do obličeje, resp.do brýlí, či se rámečky opotřebují. Čili, luxace čočky může být vrozená, následkem úrazu nebo díky degeneraci či zánětu závěsného aparátu lentis. Pokud je to kongenitální genetická vada nemělo by být zvíře připouštěno do plemenitby. Při druhých dvou případech může krýt či být kryta. Rozhodně si nemyslím, že by zvíře s luxací čočky, byť slepé, mělo být utraceno. Slepí lidé se také nestřílejí ………….
Pes k životu moc zrak nepotřebuje. Pes především čmuchá a slyší. To jsou jeho hlavní smysly.
Teriéři jsou k luxaci či subluxaci čočky predisponováni. Léčbou je chirurgické odstranění luxované čočky. V některých případech se čočka ponechává. Komplikací je vznik glaukomu. Ale to už zabředáváme do odborností, které přísluší specialistovi. Rozhodně by každou luxaci měl vyšetřit oční specialista, který navrhne řešení.
Boule na patě může být po úrazu, jako projev traumatu okostice a reakce tíhového váčku. Ale to bych musel vidět, sáhnout si a zrentgenovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000326 | raddi@post.cz

dotaz vložen: 31.5.2000

Pane doktore,
leonberger, stáří 5 let. Před rokem měl klíště na spodním víčku levého oka. Letos v zimě místo ztratilo chlupy (velikost léze je asi 1,5x0,5 cm), je zde růžová stále vlhká kůže. Pro nárust granulací ordinován veterinářem LAPIS ráno a na noc mast AUREOMYCIN devět dnů. Po přeléčení - ústup granulací, místo je trvale růžové a vlhké, připomíná sliznici. Oko lze zavřít, horní víčko lehce překrývá postižené místo, které není zarudlé ani nemokvá, je hladké, holé. Prosím o radu co dál dělat pro úplné zhojení a znovuochlupení spodního očního víčka.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.6.2000

Vážená paní doktorko,
osobně si myslím, že další léčení nemá smysl. Po klíštěti se vytvořil v místě zákusu granulom a změnila se histologická stavba kůže, jako v jizvě. V místě chybí chlupové folikuly a tudíž asi místo nezaroste nebo jen velmi pozvolna. Pokud není léze živá a je klidná myslím, že další dráždění argentem spíš stav zhoršuje. Chybí-li zánět nejsou na místě ani antibiotika. Já osobně bych vyčkal i s tou perspektivou, že s místečko nikdy neochlupí. Psovi to nevadí. Jedná se se jen o kosmetický problém.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000238

dotaz vložen: 20.4.2000

Pane doktore,
máme dvouletého psa mopse. Na obou očích má bělavé skvrnky ve tvaru šmouhy, které se zvětšují, i když pomalu, a nyní jsou dlouhé asi 2 mm. Obě jsou na stejném místě, a to na straně vnitřních koutků očí. Lékařka nás nechala kapat mu Lacrisyn, ale to nepomohlo, a mluvila o chirurgickém zákroku, při kterém by "odšila" spodní víčko v koutku, které je prý příčinou, jelikož dráždí. To se nám nelíbí, zdá se nám to moc drastické a bojíme se i změny výrazu obličeje. Rádi bychom věděli, o jakou chorobu či vadu vlastně jde, zda je zákrok nutný a zda by vůbec úspěšně problém vyřešil, a v případě, že bychom teď nic neudělali, co psovi v budoucnu hrozí (zda je to kosmetický problém nebo takto postupně slepne). Děkujem.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.4.2000

Vážení B.,
v Vašeho mopse se jedná pravděpodobně o chronický zánět rohovky, resp. vřed, který vzniká na základně chronického dráždění oka vchlípenou kůží s chlupy. Je to, jako byste si celý den třel oční rohovku kartáčkem na zuby ……………..
Bílé šmouhy - jizvy po zánětu - se budou asi zvětšovat a tím více, čím více a déle bude trvat dráždění, resp. pronikání srsti do oka . Někteří majitelé si myslí, že stačí chlupy ostříhat. U mopse to nejde (např. u pekinéze ano), a výsledek je ještě horší.
Náprava je jediná - operace, kdy se vytne půlměsíc kůže na spodním víčku a přebývající kožní řasa se stáhne tak, aby nezasahovala do oka. Rozhodně nedojde ke změně výrazu obličeje a i kdyby, pořád je lepší jinej ksicht, než slepota. Zákrok řeší problém na 100%, ale musí se někdy zopakovat, jelikož řasa se znovu vytvoří. Ne všechny případy se musí reoperovat, ale počítat s touto eventualitou musíte.
Nechci Vás k operaci přemlouvat, ale vřele bych Vám ji doporučoval. Zatím, než se rohodnete, mažte psíkovi bohatě oči jen neantibiotickou oční mastí Ophtahalmo-Azulen, která vytvoří v oku separační vrstvu oddělující chlupy od spojivky, resp. rohovky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000167 | temp@example.com

dotaz vložen: 22.3.2000

Pane doktore,
mám 5-ti letou fenu boxera. Asi před rokem se jí udělala na oční bulvě (asi na spojivce) průsvitná až bělavá skvrnka velikosti makového zrna, která se stále se pomalu zvětšuje. Nyní se podobná skvrna většího rozsahu objevila i na druhém oku. Po dohodě s veterinářem jsme zjistili, že léčba v našich po- dmínkách není možná. Prosím, napište Váš názor. Máme strach, aby náš pes neoslepl. Děkujeme a prosíme neuvádějte naši adresu, neboť máme dobrého veterináře a neradi bychom se ho dotkli.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.3.2000

Vážení,
Vaše vylíčení problému (anamnéza) je velmi stručná, ale podle všeho, bílá rozšiřující se tečka u plemena boxer, se jedná o rohovkový vřed nebo o nějakou nezánětlivou degenerativní změnu na rohovce. Takový problém potřebuje očního specialistu. Ohledně očí spolupracuji s kolegyní dr. Pavlou Trnkovou ze specializované oční kliniky v Brně. Zkuste paní doktorce napsat Váš dotaz na p.trnkova@post.czRohovkové vředy se léčí špatně, ale léčí

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000100 | ouskovaj@seznam.cz

dotaz vložen: 14.2.2000

Pane doktore,
mám 5ti měsíčního stafforda pejska. Všimla jsem si že má na obou očích jakési "třetí víčko" - bílou blanku ve vnitřním koutku. Chci se zeptat, může to dělat nějaké problémy? Je třeba toto odstranit a jak? Děkuji za informace

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.2.2000

Vážená paní Oušková,
moc roztomilý dotaz, protože chcete pejskovi uříznout orgán, resp.anatomickou strukturu, část oka, která tam být musí. Já vím, že to myslíte dobře. Vyplývá to z určité neznalosti, která je pochopitelná. Takže, třetí víčko je skutečně víčko, blanka, která se vysouvá z vnitřního koutku napříč přes oční kouli v momentě zvýšeného nebezpečí úrazu očního bulbu. Funguje jako ochranný štít, jakýsi sichr, kdyby nestačilo jen reflexní zavření "normálních" víček. Třetí víčko neboli mžurka do oka patří, nechte ji tam, prosím. Třetí víčko může dělat určité problémy kupř. když neběhá v oku jako ploška a různě se roluje nebo když na jeho především vnitřní straně rostou vlivem "prachu cest" slizniční výrůstky, které v oku dráždí. To by však měl vždy vyšetřovat veterinární lékař. Majitelé většinou přicházejí do ordinace s anamnézou, že psíkovi teče z očí sekret různé hustoty a barvy. Za jistých zcela výjimečných okolností se i třetí víčko odstraňuje.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000052 | dorothea@post.cz

dotaz vložen: 24.1.2000

Pane doktore,
zajímaly by mě nějaké informace o vyšetření na dědičné onemocnění očí. Co vlastně takové vyšetření obnáší a věděl-li byste o nějakém pracovišti na Severní Moravě, které toto provádí.
Moc předem děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.1.2000

Vážená paní Čechová,
nejlépe by Vám poradil kolega dr. Jiří Beránek z Pardubic ( med.prod@serverpce.czcom.cz ), který je duchovním otcem vyšetřování genetických vad očí v našich chovech. Jedná se především o PRA (progresivní retinální atrofii), ale i o další. Je to celý soubor vad, které se sledují a některé kluby mají vyšetření již povinné. Podívejte se sem. Kolega Beránek Vám jistě poradí. V současné době připravujeme i rozsáhlý projekt na internetu, který se bude zaobírat pouze genetickými vadami u psů a bude shromažďovat data o vyšetřených zvířatech. Zadáte si jméno psa, chovné stanice nebo číslo zápisu v plemenné knize a stránky Vám vyhodí, jak je na tom psík s PRA, luxací čéšky atd.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000036 | basinova@post.cz

dotaz vložen: 19.1.2000

Pane doktore,
mám osmiletou fenku NO. Poslední dobou má velmi rudé bělma očí. Lékař jí měřil produkci slz a zjistil, že je minimální, a že má pravděpodobně tlak v očích, což je na očích také zřetelně vidět (jsou vypoulené s naběhlými žilkami). Předepsal nám nějaké oční kapky proti tlaku v očích a na produkci slz, ale neřekla bych, že se to zlepšilo. Prosím, poraďte mi. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.1.2000

Vážená paní Bašinová,
nejsem odborník na oči. Když potřebuji, odesílám složitější případy ke kolegům. Oči potřebují specialistu se speciálním vybavením. Pokud se jedná o glaukom, je nutná speciální léčba, kontrolní měření nitroočního tlaku a některé případy kolegové i operují. Nejde tak ani o zrak, který není u psa primárním smyslem, jako o zmírnění nepříjemných pocitů a bolesti v očích. Nevím, kde bydlíte, ale zavolejte mi na 0603/958689. Pokusím se Vás někam nasměrovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: oční onemocnění
zvíře: pes