Tisk

21.3.
2019

Zylkène – přípravek na uklidnění psů a koček

Autor: MVDr. Marie Koubková, Ph.D.


Zylkène® je doporučován u psů a koček, kteří reagují příliš bojácně nebo úzkostlivě. Látky v něm obsažené zvířata uklidňují, zmírňují jejich úzkost, zlepšují přizpůsobivost a podporují obnovu jejich přirozeného chování. Zylkène® je úspěšně používán v situacích, které narušují normální chování zvířat (více v bodě 4).
Pokud je potřeba, doplňte Zylkène® při stresu šátkováním (half wrap), které je popsáno na konci článku.

Pokud pozorujete bojácnost už u štěňat, usnadní vám aplikace Zylkène® jejich ovládání, učení a adaptaci na nové okolnosti. S podáváním začněte nejlépe ještě před očekávanou událostí nebo stresem, pokračujte až do obnovení psychické rovnováhy zvířete. Kapsle mohou být podávány vcelku perorálně nebo může být jejich obsah smíchán s krmivem nebo s vodou.

Jak správně používat, abyste byli spokojeni


Zylkène® je čistě přírodní produkt, je vyroben z extraktu mateřského mléka. Jeho účinná látka alfa-kasozepin navozuje zklidňující příjemné pocity u psů a koček bez toho, aby ovlivňovala jejich schopnost vnímání a učení. Umožňuje tím, aby zvířata přijala nepříjemný zážitek jako věc, která se může stát, aniž by je přímo ohrožovala.

1)    Zylkène® má optimální účinek při správné indikaci (účelu použití)
-    je vhodný pro prevenci a tlumení strachu a úzkosti psů a koček z neznámých, nebo nepříjemných podnětů,
-    strach a úzkost se mohou projevovat i nepřímo, např. změnami na kůži, následná přehnaná péče o postižená místa může vést k sebepoškozování nebo zanesení infekce.

2)    Zylkène® má optimální účinek při správném načasování podávání
-    při preventivním použití a při stresu s výrazným vlivem na psychiku zvířete zahajte podávání Zylkène® 3 – 7 dní před stresem,
-    při drobných nepříjemných situacích (hluční hosté, návštěva u veterináře) podejte přípravek alespoň 2 hodiny před začátkem,
-    délka podávání je podle potřeby, doporučuje se vysazení přípravku po odeznění stresové situace, nebo po vytvoření adaptace na nové podmínky.

3)    Zylkène® je první volbou při stresujících situacích
-    z důvodu šetrnosti vůči organizmu (je to přírodní látka)
-    u starších a ne zcela zdravých zvířat (nemá negativní vliv na opotřebované orgány)
-    u štěňat a dospívajících zvířat pro zvýšení šance na adaptaci, která povede ke zvýšení odolnosti ke stresovým situacím,
-    není omezena délka používání, neotupuje vnímání, nezpůsobuje závislost.

4)    Cílem je psychická pohoda zvířat a prevence vzniku strachu tak, aby zvířata byla spokojená i v případě zhoršených životních podmínek.
Příklady nepříjemných situací:
-    hluk - ohňostroje a rachejtle, bouřky, opravy v okolí, hluční sousedé, …
-    změny v domácnosti - nový člen rodiny (plačící novorozeně), návštěvy, nové zvíře, rekonstrukce (malování, přestavění nábytku), hádky …
-    cestování na dovolenou, na výstavy, za zvířecím partnerem …
-    prevence pocitu opuštění
o    změny u majitele – stěhování, změna pracovní doby, změna partnera, osiření, všechno, co mění rytmus domácnosti,
o    odložení zvířete do hotelu, nebo k příbuzným a známým …

5) Konzultujte použití Zylkène® se svým veterinárním lékařem, který je schopen vyhodnotit
-    normální a nepřirozené chování, nebo odhalit závažné poruchy, zejména v případě agrese a sebepoškozování,
-    zdravotní projevy stresu, jako např. kožní alergie a záněty (Zylkène® tlumí stres, přípravky na kůži tlumí jeho projevy),
-    různé projevy stresu u psa (hyperaktivita) nebo kočky (útlum, schovávání),
-    nastavení správného dávkování podle indikace,
-    zvolit jiný přístup, pokud odhalí jinou příčinu problému.

Firma Vetoquinol uvítá vaše zkušenosti s používáním, které nám můžete napsat, kontakt najdete na webových stránkách www.vetoquinol.cz. Děkujeme.

HALF WRAP /zklidňující bandáž/ šátkování pro zmírnění stresu a strachu zvířete.

Vyberte pružný a dostatečně pevný šátek (bandáž), aby se neshrnoval, přitom jeho šířka by měla odpovídat velikosti psa. Pozor, šátek nesmí být utažen moc pevně, aby nebránil průtoku krve, neztěžoval dýchání a nebránil pohybu. Uzel by neměl tlačit na páteř nebo ledviny a měl by jít snadno rozvázat. Nenechávejte psa a kočku s bandáží bez dohledu dospělého člověka.