Tisk

11.2.
2006

YUCCAT

Autor: MVDr. Pavla Holá

Optimalizace funkce trávícího aparátu a snížení zápachu moči a exkrementů u koček.

Poruchy funkce trávícího aparátu u koček jsou i v chovech s vysokým standardem častým problémem. Na český trh nyní přichází nový nutriční doplněk, který slibuje pomoc hned v několika velmi obvyklých případech: dráždění žaludku chomáčky srsti, průjmy v důsledku přemnožení patogenní mikroflóry střeva či onemocnění tenkého střeva způsobené prvokem Lamblia intestinalis. Navíc je přípravek schopen měnit charakter a snižovat intenzitu zápachu zvířecích exkrementů a moči.

1. Prevence tvorby a usnadnění uvolňování chomáčků srst – trichobezoárů z žaludku
Hromadění srsti v žaludku a její nahloučení do tvrdých chomáčků, které dráždí žaludeční stěnu či dokonce zabraňují posunu zažitiny do střeva a vyvolávají tak zvracení, je běžné u velké většiny kočičích plemen, zejména pak u koček s delší srstí.

2. Probiotický efekt - optimalizace složení střevní mikroflóry
Dismikrobie neboli rozvrat střevní mikroflóry ve smyslu přemnožení patogenní mikroflóry na úkor mikroflóry prospěšné může být následkem podání antibiotik či stresu (např. při přesunu zvířat do nového chovu). Kočky následně trpí průjmy, které obvykle nereagují na běžnou terapii. Oligofruktosacharidy obsažené v přípravku YUCCAT napomáhají nárůstu přirozené střevní mikroflóry a omezují tak postantibiotické či posttransportní průjmy.

3. Prevence a léčba giardiózy
Giardióza je parazitární onemocnění tenkého střeva zvířat i lidí. Jejím původcem je prvok – jednobuněčný živočich, zvaný Giardia lamblia. U postižených jedinců, obvykle mláďat nebo zvířat imunosuprimovaných, způsobuje opakované průjmy, které mohou vést k celkovému oslabení organismu, poruchám růstu a podobně. Onemocnění se snadno šíří orofekální cestou mezi zvířaty v chovu a zatím nebyl zcela vyloučen ani možný přenos ze zvířat na člověka. Extrakt z pouštní rostliny Yucca schidígera jako hlavní složka preparátu YUCCAT, respektive saponiny v něm obsažené, mají schopnost ničit všechna vývojová stadia tohoto prvoka. Na rozdíl od u tohoto onemocnění doposud běžně používaných léčiv na chemické bázi, nebyly popsány žádné negativní vedlejší účinky ani kontraindikace a lze jej tedy podávat i u zvířat březích či u mláďat.

4. Eliminace zápachu kočičí moči a exkrementů
Další, pro chovatele jistě velmi příjemnou funkcí extraktu z Yucca schidígera, je změna charakteru a snížení intenzity zápachu kočičího trusu a moči. Pro vysvětlení tohoto efektu bylo stanoveno několik hypotéz (změna složení střevní mikroflóry, ovlivnění propustnosti střevní stěny či vazba páchnoucího amoniaku). Definitivní rozhodnutí v tomto směru sice ještě nepadlo, ale klinické pokusy jednoznačně ukázaly, že intenzita zápachu trusu signifikantně klesá přímo úměrně k množství přidaného extraktu do krmné dávky a to u koček až o 49% (McFarlane a Metheney,1988). Podobný efekt byl sledován i u kočičí moči (Curtis a Rogalla, 1988).
Výše zmiňované účinky preparátu YUCCAT představují jen hlavní problémy, u kterých může být podání tohoto preparátu prospěšné. Dále můžeme zmínit zvýšení obranyschopnosti střevního traktu proti infekcím, v důsledku optimalizace složení střevní mikroflóry či tzv. antioxidační účinky, které na buněčné úrovni zpomalují procesy stárnutí. Nové doplňkové krmivo pro kočky YUCCAT je tedy vhodným přípravkem v oblasti prevence i terapie hned několika kočičích onemocnění. Navíc pro chovatele i jejich okolí bude zajisté velkým přínosem eliminace zápachu moči a exkrementů, kterému se lze i ve velmi pečlivých domácnostech jen těžko ubránit.
Pro majitele i zvířata je přípravek velmi snadno aplikovatelný. Jedná se o pastu distribuovanou v pevných tubách s mechanickým aplikátorem (známé například z některých zubních past), který zabraňuje úniku nadměrného množství preparátu. Pro pozření dávky pak není nutno kočku nijak fixovat, ale stačí pastu nanést na místo, kde zvíře běžně provádí svou denní hygienu a odkud si je kočka přirozeně slíže.

Domnívám se, že vzhledem k mnohostrannému účinku na velmi časté zdravotní problémy koček všech plemen si preparát YUCCAT najde uplatnění v mnoha chovech i domácnostech.