Tisk

8.3.
2021

Vyhovující krmivo pro zdravý a vitální život koček

Autor:

Vyvážené krmení velkým podílem přispívá ke šťastnému životu koček a může napomoci k vyvarování se zdravotních problémů již od malička. Mnoho majitelů koček si však význam vyhovující výživy neuvědomuje, a proto sází na obzvláště cenově výhodné výrobky, které natrvalo vedou k mnoha potížím.

Kočky potřebují živočišné proteiny

U koček se jedná od přírody o karnivory (masožravce). Pokud by se musely samy krmit, skládal by se jejich jídelníček z myší, ptáků a jiných malých zvířat.

Jsou tedy odkázány na to, aby jejich potrava vykazovala vysoký obsah živočišných proteinů. Není-li tomu tak, jsou jen otázkou času zažívací problémy a nebezpečný nedostatek živin.

Vzhledem ke složení dobrého krmiva pro kočky to znamená, že vhodné zdroje živočišných proteinů, jako je například kuřecí maso nebo ryby, musí vždy představovat hlavní složku. Tyto údaje by měly být jasně označeny na balení a v ideálním případě by měly být uvedeny i ve formě procent.

Kočky netráví obiloviny

Kdo si dá tu práci a blíže se podívá na složení krmiva pro kočky, rychle při tom zjistí, že mnoho výrobků obsahuje obiloviny. Není žádnou vzácností, že se suché krmivo pro kočky dokonce skládá převážně z obilovin.

S ohledem na skutečnost, že jsou kočky masožravci, se nelze podivovat nad tím, že nadměrná konzumace obilovin způsobuje natrvalo vážné problémy a může vést k potravinové intoleranci.

Dobré krmivo pro kočky se proto vždy obejde bez obilovin jakožto levných výplní a zohledňuje přirozené výživové potřeby koček tím, že obsahuje namísto toho kromě živočišných surovin stravitelné alternativy, jako je zelenina.

Vysoce kvalitní suroviny zlepšují kvalitu

Živočišné a rostlinné vedlejší produkty patří vedle obilovin asi k nejčastějším obsaženým látkám v krmivu pro kočky. Tyto pojmy znějí sice neškodně, neznamenají ovšem nic jiného než to, že toto krmivo obsahuje méně kvalitní zbytky z výroby potravin.

Kdo by chtěl optimálně živit svoji kočku vysoce kvalitním krmivem, měl by tudíž dbát na to, aby na seznamu složek nebyly uvedeny živočišné ani rostlinné vedlejší výrobky.

Namísto toho by krmivo mělo obsahovat výhradně suroviny v potravinářské kvalitě. Tato skutečnost se totiž postará nejen o vynikající chuť, ale i o lepší stravitelnost.

Umělé složky jsou většinou zbytečné

Pokud se při výrobě krmiva pro kočky používají hlavně méně kvalitní složky jako obiloviny, dá se pro mlsný jazýček kočky docílit přijatelné chuti většinou jen pomocí umělých aromat a zvýrazňovačů chuti.

Sáhnutím po vysoce kvalitním výrobku z přírodních složek v potravinářské kvalitě se tomu dá zabránit. Nehledě totiž na eventuální dodatečně přidané minerální látky, které tělo kočky potřebuje, lze se u takovéhoto krmiva vzdát umělých složek.

Rozumí se samo sebou, že krmivo pro kočky bez umělých složek nejen lépe chutná, ale je i stravitelnější a natrvalo značně zdravější.

Závěr

Při koupi krmiva pro kočky se vyplatí dbát na dobrou kvalitu a za tímto účelem se podívat na složení daného výrobku, aby se mohlo optimálně vyvarovat zdravotním problémům, jako jsou potíže se zažíváním.

Odborný tip od Zooexperte

Zooexperte je online obchod firmy Marsapet na výrobu krmiva pro zvířata, ve kterém je mimo jiné k dostání i krmivo pro kočky této firmy I love my cat. Marsapet sází při výrobě své kočičí výživy na obzvláště vysoce kvalitní suroviny, a stejně tak na šetrné zpracování a při vývoji svých výrobků úzce spolupracuje se zvěrolékaři, aby se zaručila optimální stravitelnost krmiva.