Tisk

1.4.
2016

Podpora imunitního systému koček

Autor: MVDr. Leoš Železný

Celková odolnost organismu je důležitá pro celkové zdraví koček. Podporou imunitního systému tak můžeme předejít různým onemocněním.

Co je to imunitní systém a jak to funguje?

Imunitní systém je síť buněk, tkání a orgánů, které spolupracují na obraně organismu proti útokům "cizích" nájezdníků. Tyto útočníky jsou primárně mikroby (bakterie): malé, infekce způsobující organismy, jako jsou bakterie, viry, paraziti a houby.

Protože tělo poskytuje ideální prostředí pro mnoho mikrobů, budou se vždy snažit prolomit imunitní odezvy systému a jeho schopnost reagovat a identifikovat cizí předměty a rozlišit rozdíl mezi "moje" a cizí látka, jako jsou toxiny, bakterie, viry, abnormální buňky atd.

U koček jsou velmi častá herpes virová onemocnění – virus infekční rhinotracheitidy, která se navenek projevují jako rýmy a záněty horních cest dýchacích. Jak známo, na viry nezabírají antibiotika, takže léčba je většinou nespecifická a tlumí doprovodné příznaky. Nicméně bylo zjištěno, že herpes virus potřebuje pro svoje množení aminokyselinu arginin. Když se ale nahradí jinou aminokyselinou – lysinem, tak se zastaví replikace herpes virů. Jednou z nových a moderních látek ve výživě je také DMG (viz níže), která působí jako tzv. zprostředkující metabolit. Obou těchto znalostí bylo využito u preparátu Vetri Lysine Plus, který je určen k celkové nespecifické podpoře imunitního systému koček a specificky jako podpora a prevence herpes virových onemocnění.  

Výrobek Vetri Lysine Plus poskytuje unikátní kombinaci L-lysinu a DMG. Obsahuje 250 mg L-lysinu na zastavení replikace herpes virů a 50mg DMG pro větší podporu imunitního systému koček. Je k dispozici ve formě žvýkacích kousků s příchutí kuřecích jater.

Výhody:

·         podpora funkce imunitního systému koček

·         tvorba kolagenu

·         obnova tkání

·         antioxidační aktivity

·         podpora tvorby protilátek a lymfocytů

Obsahuje:

·         L-lysin – aminokyselina, která soutěží s L-argininem (tuto aminokyselinu potřebují herpes viry)

·         DMG – zprostředkující metabolit, který podporuje imunitní odpověď

DMG – Dimethylglycin

DMG je zprostředkující metabolit = látka, která se rychle rozloží na jiné látky, které tělo kočky potřebuje. DMG je v malých množstvích tělem přirozeně produkován. Poskytuje užitečné stavební kameny (methylové skupiny), které podporují produkci vitamínů, hormonů, neurotransmiterů, protilátek, nukleových kyselin a dalších metabolicky aktivních molekul. Zvířata produkují DMG v malých množstvích a výzkumy ukazují, že přidání DMG do organismu zvyšuje využití kyslíku na buněčné úrovni a moduluje imunitní reakce (protilátkovou a výrobu lymfocytů). Firmě VetriSCIENCE® byly uděleny čtyři patenty ve Spojených státech na DMG v těchto oblastech.

DMG pomůže omezit nebo zabránit sekundární bakteriální infekci. Dvojitě zaslepený výzkum prováděný na „Clemson University“ a publikovaný v časopise „Journal of Infectious Diseases“ ukázal, že DMG zvýšilo produkci protilátek a lymfocytů u lidí o více než 400%. Další výzkumy potvrdily tyto výsledky a ukázaly, že DMG byl účinný při zdvojnásobení produkce interferonu (proteinu, který se uvolňuje v živočišných buňkách, obvykle v reakci na vstup viru). Interferon má schopnost inhibovat replikaci viru v buňkách.

L-lysin

je aminokyselina, která podporuje produkci protilátek, hormonů a enzymů. To také podporuje tvorbu kolagenu a obnovu tkání. L-lysin soutěží s L-argininem, což je aminokyselina, kterou potřebují ke své replikaci herpes viry. Lysin a arginin soutěží o stejné receptory v buňce, a pokud je tedy lysin dodáván v dostatečně velkém množství, bude ve skutečnosti vytlačovat argininu z buněk a obsazovat jeho vazebná místa.

Když se herpes virus stane aktivním, napadá nervové buňky na povrchu a nutí je, aby produkovaly kopie viru. Buňky ukládají arginin. Je-li buňka nucena vytvořit nový herpes virus, bude čerpat arginin z uložených zásob až do jejich vyčerpání. Bez snadno dostupného argininu nelze nový virus vytvořit.
Tímto mechanismem L-lysin zabraňuje replikaci herpes virů.