Tisk

2.2.
2012

Ivasan - nová účinná dezinfekce

Autor: Bioveta,a.s.

Dezinfekce by se v každém chovatelském zařízení měla provádět pravidelně a pomocí účinných prostředků. Zvláště v poslední době, kdy se boj s infekcemi stává poměrně nelehkým, představuje toto preventivní opatření naprosto nezbytný krok v udržení zdraví chovaných zvířat.

Platí to zejména pro chovy pravidelně odchovávající mláďata (porodny, porodní boxy, budky), která jsou k infekčním chorobám velmi citlivá. Obdobně je tomu v případě chovatelských stanic a zařízení s vyšší koncentrací chovaných zvířat, v nichž je vzhledem k velkému infekčnímu tlaku riziko výskytu infekčních onemocnění mnohonásobně vyšší.

Bezpečná dezinfekce eliminuje rizika

Správnou očistou a dezinfekcí kotců, přenosek, klecí, voliér a terárií může chovatel velmi významně snížit riziko infekce a ochránit zdraví své i svých blízkých. Vzhledem k riziku přenosu některých infekčních chorob na člověka, jako je například salmonelóza, leptospiróza nebo plísňové infekce, slouží pečlivá dezinfekce prostředí a předmětů k prevenci infekcí u lidí. Vybraný dezinfekční přípravek musí spolehlivě ničit viry, bakterie a plísně, přičemž v použitých koncentracích by neměl dráždit kůži a sliznice zvířat a lidí. Ideálním přípravkem je produkt, který není cítit a chovaná zvířata tak jeho zápach neobtěžuje a nestresuje. Zcela samozřejmá musí být jeho bezpečnost i pro velmi citlivé živočišné druhy a velkou výhodou dezinfekce je možnost použití přípravku za přítomnosti zvířat, nebo v mnoha případech nelze chovaná zvířata, by na krátkou dobu, z jejich příbytků vystěhovat. Jelikož se viry a bakterie přenášejí kromě přímého kontaktu také pomocí předmětů a oděvů, doporučuje se dezinfekčním přípravkem ošetřit také chovatelské pomůcky, jako jsou pelíšky, hračky, misky, přepravky, postroje, hřebeny atd. Zvláštní pozornost je třeba věnovat dezinfekci v případě, že pes, kočka či jiný domácí mazlíček onemocněl infekčním onemocněním nebo se s nemocným jedincem setkal. Tehdy je nutné opakovaně vydezinfikovat všechny povrchy a předměty, s nimiž byl nemocný jedinec v kontaktu. Náklady vložené do účinné dezinfekce se pečlivým chovatelům mnohonásobně vrátí, neboť léčba může být finančně velmi náročná a ne vždy se infekci podaří zvládnout a nemocného zvířecího miláčka zachránit.

 IVASAN Pets a IVASAN Spray - nová generace účinných dezinfekčních látek

Špičkové přípravky řady IVASAN (Bioveta, a.s.),IVASAN Pets a IVASAN Spray určené pro chovatelskou veřejnost i veterinární lékaře obsahují novou generaci látek s vynikajícím účinkem nejen proti virům a bakteriím, ale také proti bakteriálním sporám a plísním. Tento typ dezinfekce účinně zbaví virů, bakterií a plísní povrchy, plochy a předměty v domácnostech chovajících nejen psy a kočky, ale i ostatní domácí mazlíčky, včetně exotických ptáků, plazů a drobných savců. Přípravky IVASAN Pets a IVASAN Spray jsou bezbarvé a bez zápachu. V použitých koncentracích nedráždí kůži ani sliznice a je možno použít je za přítomnosti zvířat i lidí. Nemění vlastnosti ošetřovaných materiálů, nemusí se omývat. Po zaschnutí vytvoří na povrchu polymerovou vrstvu bránící opakované fixaci patogenů, což snižuje promořenost prostředí choroboplodnými zárodky. Velmi účinně odstraňují z prostředí zápach. Dečky, pelíšky a oblečky lze v tomto přípravku prát, aniž by se změnila kvalita nebo barva materiálu.

Pokud je chovatelské zařízení větších rozměrů, lze přípravek aplikovat formou postřiku či pomocí fogování (mlžení).

Mycí roztok, který snadno připravíte naředěním přípravku IVASAN Pets ve vodě, lze použít k mytí podlahy, k omývání ploch a stěn ubikací v prostorách útulků, záchranných stanic, v zoologických zahradách, v kotcích, ve voliérách a teráriích. Roztok je možno použít také k dezinfekci předmětů z plastů, gumy, textilu, dřeva nebo skla, které jsou možným zdrojem infekce nebo byly znečištěny potenciálně infekčním materiálem (stolice, krev, moč…), k dezinfekci chovatelských pomůcek a zařízení, jako jsou hračky, pelíšky, škrabadla, přenosky atd.

IVASAN Sprayje určen k dezinfekci stolů, desek, chovatelských pomůcek - klecí, boxů, poroden, toalet, hraček, pomůcek pro úpravu srsti nebo pro výcvik. Roztok se nemusí ředit, je již připraven k okamžité aplikaci postřikem, na materiály z plastu, textilu, kovu, gumy apod. Nechává se působit do zaschnutí. IVASAN Spray dezinfikuje a účinně odstraňuje pachy z vyšetřovacích stolů, přepravních boxů, pelíšků, kotců, terárií a chovatelských pomůcek, včetně misek a napáječek.

Používejte biocidní přípravky bezpečně.Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku