Tisk

3.12.
2020

Hmyzí protein jako udržitelná alternativa pro alergické psy?

Autor:

Stále více psů trpí alergiemi na krmivo a potížemi, které jsou s tím spojené, jako je svědění a problémy se zažíváním. Za účelem zabránění alergiím je u postižených psů nezbytná změna krmiva.

Vedle hydrolyzovaného krmiva pro psy a zřídka používaného masa, jako je koňské maso, existuje ještě další možnost, jak krmit svého psa citlivého na zažívání, a to hmyzím proteinem.

Zda tento neobvyklý zdroj bílkovin skutečně představuje dobrou volbu, to se dozvíš v následujícím článku.


Jak vznikají alergie na krmivo?
Alergie na krmivo se ve většině případech spouštějí živočišnou bílkovinou v krmivu. Imunitní systém zařadí proteiny omylem jako hrozbu, pokusí se je porazit, a tím spustí alergickou reakci.

Pomocí trvalého přechodu na krmivo s lépe stravitelným zdrojem bílkovin se tomu dá zabránit, čili symptomy alergie po určité době opět znovu naprosto zmizí.

Hypoalergenní krmivo pro psy s hmyzím proteinem
Ve většině případech obsahuje hypoalergenní krmivo pro psy buď zřídka používané maso, jako je například koňské, nebo hydrolyzovanou bílkovinu. Díky hydrolýze jsou rozštěpené proteiny tak malé, že je organismus nerozpozná, a proto nemůže ani spustit žádnou alergickou reakci.

Výrobce Bellfor jde ovšem jinou cestou a používá u svého hypoalergenního krmiva pro psy hmyzí protein. To může pro nás Evropany sice znít tak, že si na to budeme muset zvyknout, ale v praxi to má ovšem celou řadu výhod.

Hmyzí protein je vysoce kvalitní zdroj bílkovin
Hmyzí protein se vyznačuje mimo jiné obzvláště vysokou biologickou hodnotou. Obsahuje veškeré aminokyseliny, které jsou pro psy zásadní, a umožňuje tak potřebný přísun bílkovin.

Jak prokázaly výzkumy, nevyplývají vzhledem k stravitelnosti krmiva u používání hmyzího proteinu vůbec žádné nevýhody. Tento nezvyklý zdroj bílkovin se může například bez problému poměřovat s kuřecím masem.

Zároveň hmyzí protein nevykazuje prakticky žádný alergenní potenciál a i psi se silnou alergií ho velice dobře snáší. To spočívá především v tom, že hmyz jako složka v krmivu pro psy dosud nehrála žádnou velkou roli.

Hmyzí protein je trvale udržitelný
Nehledě na to, že se hmyzí protein výborně hodí jako zdroj bílkovin pro hypoalergenní krmivo pro psy, má oproti běžnému masu ještě jednu další velkou výhodu.

Zatímco hromadný chov užitkových zvířat jako skotu představuje značné zatížení životního prostředí, hmyz se osvědčuje jako vysloveně nenáročný zdroj proteinu chránící zdroje.

Larvy mouchy černého vojáka, které Bellfor používá pro své krmivo pro psy na bázi hmyzu, se například živí zbytky zeleniny a nemusí se pro ně tudíž obstarávat krmivo, které by se pěstovalo extra pro tyto larvy.

Vzhledem k celosvětové vzrůstající spotřebě masa může tak krmivo pro psy s hmyzím proteinem velkým významem přispět k odlehčení životnímu prostředí, aniž by chovatelé psů museli dělat u kvality jakékoli ústupky.

Krmivo pro psy s hmyzem od Bellfor
Pokud jde o téma hmyzího proteinu, platí Bellfor za průkopníka mezi výrobci krmiva pro psy. Tato firma uvedla na trh první výrobky na bázi hmyzu již v roce 2016.

Od té doby se tento sortiment neustále vyvíjel, čili si dnes v online-shopu Bellfor můžeš vybrat ze zhruba 30 různých výrobků s hmyzem. Vedle mokrého a suchého krmiva k tomu patří například i psí svačinky bez obilovin a několik speciálních doplňků stravy.

Závěr
Jak vidíš, hmyzí protein je zcela seriózní alternativou ke klasickému zdroji bílkovin, z kterého mohou mít prospěch nejen psi citliví na zažívání.