Tisk

11.2.
2006

Dermadiet

Autor: MVDr. Pavla Holá

Dermadiet = zdravá kůže + silná a lesklá srst.

Kůže je největším orgánem těla. Její základní funkcí je tvorba bariéry mezi vnitřním prostředím organismu a okolím. Kromě toho také zajišťuje smyslové vnímání (bolest, teplo, tlak), termoregulaci a podobně. V neposlední řadě se na jejím základě vytvářejí tak zvané kožní deriváty - chlupy a drápy. Vlastní kůže i její deriváty jsou zatěžovány prakticky ve všech obdobích života. Pro jejich zdravý vzhled i správnou funkci je velmi důležitá skladba krmení – obsah jednotlivých látek i jejich vzájemné poměry. Mezi nutričními doplňky tak mají nezastupitelé místo preparáty určené pro udržení či zvýšení kvality kůže a jejích derivátů.

Dermadiet je nutriční doplněk, který poskytuje živiny potřebné pro zdravou kůži, silnější a lesklejší srst. Mezi jeho hlavní komponenty patří enzymaticky hydrolyzovaný kolagen, polynenasycené mastné kyseliny Omega 3 (DHA,EPA), zinek a vitamíny skupiny B. Kůži tvoří tři základní vrstvy – pokožka, škára a podkoží.. Mechanické vlastnosti kůže jako celku (pevnost, pružnost, ohebnost…) jsou funkcí její střední vrstvy – škáry. Ta je tvořena z devadesáti procent kolagenními vlákny. Četné studie dokazují, že ústní podávání enzymaticky hydrolyzovaného kolagenu nepřetržitě v období minimálně dvou měsíců přispívá k dobrému stavu kůže, srsti i drápů psů. Na základě zdravé škáry je řádně vyživována pokožka (vrchní vrstva kůže) tvořená na většině těla pouze 2 – 4 vrstvami živých buněk a několika vrstvami buněk odumřelých. Její buňky jsou optimálně obměňovány. Také z kůže vycházející mazové žlázy produkují optimální množství sekretu. Kůže je tak elastická, optimálně hydratovaná i mastná. Nedochází k jejímu praskání či tvorbě lupů. Podobný efekt lze sledovat i na srsti. Chlupy rostou rychleji, v optimálním množství a kvalitě (pevnost, tloušťka, struktura). Srst je lesklejší, více odolná a odpovídá danému plemeni (zvlnění, přiléhavost, barva…). Drápy jsou méně lomivé a rychleji dorůstají.
Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny obsažené v preparátu, hrají významnou úlohu v tlumení zánětu. Parazity, bakteriemi, kvasinkami nebo na základě alergické reakce podrážděná kůže se s jejich podporou stává rychleji klidnou – nezarudlou a nesvědivou.
Zinek je velmi důležitý pro kvalitu kůže i jejích derivátů. Jeho nedostatek se projevuje nekvalitní, lomivou srstí, jejím řídnutím, nadměrným maštěním a náchylností ke vzniku bakteriálních infekcí. K deficitu zinku dochází v důsledku jeho nedostatečného přísunu potravou, ale jsou popisovány i vrozené defekty jeho metabolismu. Tento problém byl popsán například u plemen malamut, husky a bulteriér. U tohoto onemocnění, tzv. dermatózy reagující na podávání zinku, jsou terapií první volby preparáty s obsahem zinku.
Vitamíny skupiny B mají široké spektrum účinku nejen v kůži ale v celém organismu. Jejich nedostatek se může projevovat řídnutím srsti bez známek zánětu (tj. zarudnutí, svědivost atd.). Zvýšené nároky na jejich příjem jsou kladeny při mnoha onemocněních.
Biotin napomáhá optimálnímu růstu drápů, zabraňuje jejich ulamování a urychluje obnovu deformovaných drápů. Je důležitý pro kvalitu srsti a je potřebný k uvolnění energie z potravy.

Dermadiet přináší živiny potřebné v obdobích změn, nebo v situacích, které způsobuje nedostatek vitamínů a živin zaviněný špatnou výživou, věkem, těhotenstvím, kojením nebo hormonální změnou. Pomáhá obnovit a udržet zdravou kůži, a silnější, lesklejší srst.
Kůže, srst i drápy jsou struktury s vysokou a rychlou obměnou. Jejich jakékoliv nadměrné zatížení (infekční záněty, hypersenzitivní reakce…) i nadměrné zatížení organismu jako celku (gravidita, laktace, vážná celková onemocnění…) jsou velmi rychle znát. Svou polohou jsou navíc hned na očích. Snadno tak prozradí mnohé o péči o zvíře a jeho zdravotním stavu majitelům, veterinárním lékařům ale i posuzovatelům na výstavách či závodech. Zdravý vzhled kůže, srsti i drápů ruku v ruce s jejich správnou funkcí, jsou bezesporu velmi důležité pro spokojený život psa i jeho majitele, ať už se jedná o domácího mazlíka či šampiona ve smyslu krasavce či atleta.

Nový přípravek DERMADIET tak přispívá ke zdravému a spokojenému životu čtyřnohých miláčků.