Poradna - zodpovězené dotazy
Od 1.1.2023 nebude možno psát do poradny nové dotazy. Omlouvám se, ale za 23 jsem jich přečetl a odpověděl téměř 2800. Z časových důvodů nemohu dále pravidelně poradnu řešit. V archivu je možno vyhledat mnoho velmi podbných problémů a odpovědí, které odrážejí běžné spektrum zdravotních problémů Vašich domácích zvířátek. Děkuji za pochopení.
Dotazy jsou zveřejněny v originálním znění tazatele. Odpovědi do poradny jsou obecným vodítkem, pomocí a informací pro chovatele. V poradně není možné vyslovit konkrétní diagnózu. Bez klinického vyšetření to pochopitelně nelze a zároveň by to odporovalo ustanovením Profesního řádu Komory veterinárních lékařů.
Přetiskování kteréhokoliv zveřejněného dotazu a odpovědi z této poradny za účelem jejich dalšího šíření je možné pouze se souhlasem provozovatele stránek www.veterina-info.cz.
MVDr.Michal Čáp
číslo dotazu: 20110003
dotaz vložen: 2.1.2011
Pane doktore,
Před necelým měsícem začala mít naše číča (britka) průjem a začala zvracet. Byli jsme u veterináře,který řekl,že se jedná o záčínající zánět žaludku. Číča ihned dostala injekci antibiotik (baytril) - dostala tři dávky (tři dny po sobě,každý den jednu).Po dvou injekcích, přibližně tam,kam byla píchnuta se jí vytvořily pod srstí oválné fleky. Fleky jsou na omak zatvrdlé nebo tuhé (nevím,jak přesně to popsat) a vypadají jako velké strupy. Srst je prorostlá strupy.Náš veterinář nám řekl,že se jedná o plíseň.(Plíseň diagnostikoval po telefonu podle popisu postiženého místa mladou lékařkou,která mu nyní v ordinaci pomáhá).Dostali jsme Sporanox na 8 dní a po dobrání jsme se měli přijít ukázat. Po dobrání léků nenastalo žádné viditelné zlepšení. Fleky jsou pořád stejné.Kočka si fleky nijak nevylizuje a neškrábe,pouze se normálmě myje.Takže ji to zřejmě nesvědí.Nyní se strupyzačínají po krajích pomalinku odlupovat. Jsou ale velké a silné (vysoké),takže to bude ještě asi trvat dlouho.Na kontrolu máme přijít po novém roce.Na internetu jsem procházela různé diskuze a články o plísních,ale nikde jsem nenašla,že by plíseň vytvářela zatvrdliny nebo dokonce silné strupy.Kočka nemá žádné dálší problémy,nelámou se jí ani nevypadávají chlupy,nemá šupinky kůže v srsti a evidentně jí nic nesvědí.Jediné chlupy,které jí vypadávají jsou ty,které jsou zaschlé ve strupech a postupně,jak se strup uvolňuje se pomalinku odlamují i jeho kousíšky s naschlou srstí. Protože se mi diagnóza našeho lékaře nezdá,hledala jsem dále a narazila jsem na články,ve kterých se popisují reakce na podkožní aplikaci baytrilu.V baytrilu je účinná látka enrofloxacin,která může způsobovat v místě rozlití injekčně podané látky podkožní nekrózu.Já osobně bych se přikláněla spíše k tomu,že se u naší číči projevily vedlejší účinky baytrilu.Zajímal by mne váš názor.Setkal jste se prosím někdy s podobným případem a pokud ano,jakým způsobem by bylo vhodné postupovat při odlupování strupu.Myslím tím,zda strup něčím mazat,aby byl měkkčí a snáze se odloupnul.Předem velice děkuji za vaši odpověď.Iva
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 5.1.2011
Vážená paní Ivo,
obvyklá dermatofytní plíseň M.canis má opravdu poněkud jinou klinickou manifestaci. Myslím, že vaše diagnóza bude na 99% správná. Tzv. toxická epidermální nekrolýza je stav odúmrti kůže v místě aplikace „nějaké chemie“. Nemusí to být je enrofloxacin, může to být i obyčejný penicilin, hormonální preparáty nebo třeba jen místo vpichu včely, vosy nebo zákus zmije.
Plísňová onemocnění nedělají nekrotické změny. Případ jsem neviděl, takže jen obecně. Musíte počkat, až strupy půjde strhnout, resp. odloupne se zaschlý „pergamen“ poté, co se pod ním vytvoří nová kůže. Je možné strupy odmačovat heřmánkem a poté mazat Inafodalem, aby zjemněly. Lepší by bylo nekrózu odstřihnout a vzniklé zranění se velmi rychle zahojí samo novou kůží. Odstřihnutí lze udělat i bez anestezie, neboť odumřelá kůže je bez inervace a nebolí. Jako tvrdá kůže mozolu na ruce či na patě u člověka. Každopádně si nesmí kočka strupy lízat. Je nutné, aby striktně nosila plastový límec do doby, než se kůže zcela vyhojí.
Tak jako tak je dobré ze změn udělat rychlé vyšetření plísní na DTM mediu. Pro jistotu. Kočka může mít nekrózu i plíseň.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: infekční onemocnění, interní onemocnění, kožní onemocnění, nemoci zvířat a zdraví lidí
zvíře: kočka
číslo dotazu: 20110007 | orlynka@post.cz
dotaz vložen: 2.1.2011
Pane doktore,
Dobrý den, dnes se poprvé stala zvláštní věc u mojí fenky- vypadalo to jako epileptický záchvat, ale nejsem si jistá... Fenka je celkově šílený pes, blázen, věčně lítá a vyvádí blbosti, stalo se to dnes večer, kdy jsem šla jen za barák vyčurat. Manžel vytáhl laserové světýlko a začal ji s tím prohánět. Začala ho pronásledovat jako blázen, lítala, udělala asi tři kolečka, najednou sebou plácla na zem a začla lehce pokopávat nohama. Jinak vypadala, že je při vědomí, měla normálně otevřené oči. Trvalo to asi 3s, vstala a začla hledat po zemi opět to světýlko jakoby se nic nestalo. Může to být epi záchvat nebo něco jiného? Nebo to je tím, že před tím spala, najednou vylezla ven a lítala jako pometlo, tak to byla taková zátěž pro organismus? Děkuju za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 5.1.2011
Vážená paní Katko,
spíše si myslím, že to byla reakce na nadměrnou námahu a hyperventilaci, která i u člověka může vést ke krátkodbým mdlobám. I epilepsie připadá v úvahu, ale podle líčení stavu spíše ne. Asi bych z toho nedělal žádnou katastrofu. prostě uvidíte, co se bude dál dít. Jakékoliv další potíže podobného typu by už návštěvu ordinace vyžadovaly
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110008 | dvd.mchl@gmail.com
dotaz vložen: 3.1.2011
Pane doktore,
můj pes má kvasinky v uších. Chytla to ještě na rovníku, dovezl jsem si fenku z Jižní Ameriky. Na veterině jí dali injekci, nevím jakou, pak mastičku, tou jsem jí mazal vnitřek uší asi dva týdny a zabralo to, jenže asi po týdnu se jí to vrátilo. Často klepe hlavou, hlavně večer a drbe si uši. Na veterině jí dali znovu injekci a dali mi přípravek Tetra-delta, ten ale také nezabral. Teď jí večer vtírám do uší odvar z heřmánku, což jí zklidňuje, ale neléčí se to.Antibiotika už pro ní moc nechci, nebylo to úspěšné a i sám pro sebe volím raději přírodní přípravky. Přemýšlím o odvaru z hřebíčku, ale nechci jí zase do uší vtírat vše co mě napadne. Znáte prosím nějaký přírodní přípravek vhodný na kvasinky?
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 5.1.2011
Vážený pane Davide,
pouze z rovníku to asi nebude, resp. teplo a vlhko neobecně primárním akceleračním faktorem rozvoje kvasinkové dermatitidy. I psi u nás, kteří nikdy neopustili Prahu nebo Znojmo, mají kvasinky v uších. Kvasinkový zánět kůže i zvukovodu je komplexní problém, který souvisí s imunitním systémem, nejčastěji s atopickou alergií. Zvíře alergicky reaguje na kontakt např. s pyly či bytovým prachem akutním zánětem kůže, ta se poškodí, zvlhne, zánět generuje teplo a je to ideální situace pro rozvoj kvasinek. Jako droždí na buchty. Teplo, vlhko a za pár desítek minut těsto teče z mísy. Je to úplně stejné.
Pokud nechcete komplexní celkovou léčbu as preferujete přírodní terapii, j ideálním lékem obyčejná octová voda, kyselosti jako nálev na salát. Denně vytírejte vnitřní povrch boltce octovým roztokem. Musím ale upozornit, že kvasinková otitis je velmi velmi těžko zcela zvladatelná. Je to celoživotní koloběh a starost v prevenci i terapii.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kožní onemocnění, uši
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110009
dotaz vložen: 4.1.2011
Pane doktore,
dobrý den. Nedávno se nám zaběhl pes, kterého jsme po osmi dnech šťastně našli. Hodně ztratil na váze, byl vyčerpaný, ale vypadá to, že bude v pořádku. Vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností strávil celých osm dní v lese, zrovna v době, kdy byl všude sníh a v noci až -20°C, bojím se, jestli neutrpěli nějkým způsobem jeho klouby. Neměli bychom mu dávat nějakou kloubní výživu, nebo něco podobného? Je to 1,5 roční kříženec středního vzrůstu. Děkuji, Kateřina Adámková
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 5.1.2011
Vážená paní Adámková,
nepíšete, o jaké plemeno se jedná, jak je psík velký či jakou má srst, ale pokud nemá žádné obtíže, byl bych v klidu. Jestliže žere, nezvrací, nekašle, nemá průjem, normálně pije a močí-li bez obtíží, je asi akutní onemocnění zažehnáno. Dáte-li mu minimálně dvouměsíční kůru kloubní výživy, rozhodně tím nic nezkazíte a pejskovi jen pomůžete, i kdyby v lese nikdy nebyl. Pesjka bych i preventivně odčervil.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, ostatní
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110012 | petratonegutti@seznam.cz
dotaz vložen: 5.1.2011
Pane doktore,
Já a moje 5tiletá fenka beagle bydlíme v itálii.byli jsme u veterináře ale myslím si že je to něco víc.necelé dva měsíce nazpátek začala moje fenka harat,večinou tak do měsíce má pokoj.ale tentokrát po měsíci měla ještě krev která se ale změnila v tmavo hnědý hlen nevábné vůně,myslim si že to může být pyometra ale veterinář řekl že příznaky sou až po nákym tom měsíci.tak nevim dal nám antibiotika a poslal domů.fenka dva dny nejedla pořád pije tak litr za hodinu i víc.a každou hodinu musim chodit dát jí vyčůrat.břicho ma trošku ztvrdlé a nafouklé.zajímal by mě váš nazor protože nevim na koho se obrátit děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 5.1.2011
Vážená paní Tonegutti,
obávám se, že pan kolega nemá pravdu. Měla byste vyhledat urychleně jiného veterináře. To, co uvádíte jsou příznaky zánětu dělohy, čili pyometry.
Na akutní pyometru jenom antibiotika nestačí. Pokud to akutní zánět dělohy je, je fena v ohrožení života. Je potřeba prohlídka u jiného veterináře. Většina praktiků pozná zánět dělohy dle anamnézy, výtoku a pohmatu břicha. Sonem se pouze diagnóza potvrdí.
Pyometra v akutním stavu (hnisavý výtok, nadměrné pití, zvracení, apatie) je indikována k operaci. Konzervativní léčba (hormonální injekce a antibiotika) většinou nepomáhají, a podle mého názoru je vždy lepší zvíře operovat. Většina odoperovaných fen je při náležité infusní terapii do druhého dne v pořádku.
Určitě bych doporučoval stav urychleně řešit. Minimálně sonografickým vyšetřením břicha k vyloučení či potvrzení podezření na pyometru.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, chirurgie, interní onemocnění
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110021 | irena.zackova@email.cz
dotaz vložen: 6.1.2011
Pane doktore,
dobrý den, máme 15letou fenku, kříženec jezevčíka. Asi před 2 lety měla problémy s páteří, to má tak trochu pořád, ale největší problém je inkontinence.Doposud se prostě počurávala, ale ted jí to krom toho i hodně často ukapává .Já vím,že je už dost stará, ale ráda bych jí nějak pomhla, dostává Uroxal 5mg, 1 tabletu denně,ale nedokážu odhadnout jak dalece jí to pomáhá.Prosila bych o radu jestli je nějaká medikace, která by toto mohla zmírnit. Váží cca 9 kg a nebyla kastrovaná a plenu shodí během pár sekud.Zdravím a děkuji za radu.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 10.1.2011
Váížená paní Žáčková,
to je asi velký problém. Popravdě bych žádné zázraky nečekal a proto bych jako jednu z prvních věcí naučil fenu nosit plenu. Používají se malé dětské plenky, nasadí se stejně jako u dětí, jen se musí udělat dírka na ocásek. Feně nasaďte plastový límec (k dostání na veterině), aby si plenu nervala a zvykala si. Vůbec bych ji neustoupil, i za cenu fyzických trestů.
Inkontinetní většinou bývají feny kastrované. U vašeho zvířátka je problém pravděpodobně v inervaci močového měchýře v souvislosti s poškozenou páteří (míchou či nervy z ní jdoucí). Před nasazením medikace je nutné zjistit, jestli je fena klasicky inkontinentní, tedy neudrží moč a kape, či jestli naopak moč patologicky zadržuje a kape díky přeplněnému měchýři a nemožnosti se vůlí vymočit. Jde to zjistit klinickým vyšetřením palpací a sonem. Pravděpodobnější je asi varianta první. V tom případě bych nasadil léky, které se dávají inkontinentním fenám po kastraci. V patnácti letech se nemocná páteř radikálně chirurugicky léčit nedá. Zkusil bych osvědčenou medikamentózní klasiku..
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), chirurgie, interní onemocnění, ledviny, urologie
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110025
dotaz vložen: 7.1.2011
Pane doktore,
ráda bych se dozvěděla, zda má fenka netrpí alergií. Je to fena německého ovčáka, jsou jí 4 roky. Již vloni jsem s ní byla u veterináře, protože se mi zdálo, že se často drbe a na kloubech předních tlap měla odřeniny. Bylo mi řečeno, že si jen do něčeho lehla a že se stroupky ztratí. Pak jsem si všimla, že když vyjde ven z kotce /máme jí celoročně venku, kde má svůj kotec, který jsem jí na zimu vystlala slámou/ otírá si oči o sníh a slzí. Slámu jsem tedy z kotce odstranila a nahradila jí starým povlečením. Slzení se zmírnilo a i drbání bylo méně, stroupky zmizely. Letos jsem jí na zimu do boudy slámu nedávala a i přesto se mi zdá, že má podobné problémy, i když ne v takové míře. Navíc se mi nelíbí, že i teď v zimě ztrácí srst a už jí nemá tak lesklou, občas třepe hlavou, ale ušní boltce nemá zarudné a ni jí z nich nepáchne. Prosím o radu, zda může jít o přetrvávající alergii nebo není čeho se obávat. Fenka je stále aktivní a hravá, chování se nezměnilo.Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 10.1.2011
Vážená paní P.,
jestli má fenka alergii, to vám takhle po internetu říci nemohu. Podle toho, co popisujete, je to velmi pravděpodobné. Němečtí ovčáci mají k problémům s kůži velký sklon. I pes, který žije venku, musí mít určité hygienické podmínky pro svoje „bydlení“. Nemyslím tím, že byste vědomě o psíka nepečovala, to ne. Jen chci upozornit na některé omyly, které lidé u venku chovaných pejsků dělají. Podestýlka, ať už v kotci či v boudě, je velmi důležitá. Sláma je velký problém. Alergizuje kůži, je nepříjemná v kontaktu (píchá a škrábe) a drží se v ní nečistoty. Jako podložku do boudy doporučuji plát pěnové gumy, která dobře izoluje, nedráždí a je měkká. Podmínkou je, aby pes podložku necupoval a nežral. Psi ležící na tvrdé podložce trpívají otlaky a vředy na kůži. Dalším problémem kotců a bud pro psy jsou parazité – blechy, které se mohou do boudy dostat od ježka, kočky nebo si je pes přinese z venku sám. Pes trvale žijící venku, by měl být proti blechám chráněn trvale. Nejlépe kvalitními obojky (Kiltix či Scalibor). Blechy se v boudě rychle množí, psa trápí a jejich kousnutí způsobuje alergickou reakci. Nekvalitní suchá a prořídlá srst může být obrazem alergie na bleší kousnutí.
Doporučuji dát fenečce protibleší obojek, vystříkat boudu přípravkem Neostomosan (k dostání u veterinářů) a změnit podestýlku za gumu či starou karimatku. Na zimu dejte fenečce zátěžové krmení (psi pracovní či kojíc í feny) a přidávejte vitamíny (např. Canvit multi). Pakliže i tak bude mít fenečka kožní problémy, zkuste se domluvit u vašeho pana doktora na dalším odborném postupu (testy, speciální krmení atd.).
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110027 | KACENKAKACENKA19@SEZNAM.CZ
dotaz vložen: 8.1.2011
Pane doktore,
DOBRY DEN PANE DOKTORE JSEM ZOUFALA MAM ROČNIHO CIVAVAKA A NEVIM JAK DAL POREBUJI SNIM ODCESTOVAT DO VELKE BRITANE UZ ZA MESIC A NEMAM NIC ZADNE PAPIRI KAZDI MI RIKA NECO JINEHO I NAS VETRERINAR SI NEVI RADI CO JE POTREBA ZE PRI JSOU ANGLII PRISNI NEMUZU HO TU UNIKOHO NECHAT US NEVIM JAK DALE PROSIM PORATE MI DEKUJI MOC
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 10.1.2011
Vážená Kačenko,
je to na delší vysvětlování. Jednoduše vám mohu říci jen to, že pokud je očkovaný a začnete na vyšetření hladiny protilátek pracovat hned, můžete nejdříve vycestovat za 6 až 7 měsíců.
Každý veterinární lékař podmínky zná a pokud ne, lze je jednoduše zjistit na Státní vet. správě či na velvyslanectví VB.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: cestování se zvířaty
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110028
dotaz vložen: 8.1.2011
Pane doktore,
dobrý den, mám psa anglického mastifa (3roky). Hafánek je opravdu krásný chovný jedinec, takže nemá o nevěsty nouzi. Problém je v tom, že on o hárající fenky (jakokoliv rasy) nejeví absolutně zájem. Za dva měsíce čekáme opět (již po 4) nevěstu a já již nyní trnu hrůzou, že z toho zase nic nebude. Pane doktore prosím Vás můžete mi poradit co s tím? Existují nějaké podpůrné preparáty, které by mu "choutky na skotačení" nabudily? Předem moc děkuji za odpověď. Monika
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 29.1.2011
Vážená paní H.,
je pravda, že takový problém je více méně výjimečný. Spíše řešíme problém opačný, tedy hypersexualita a nadměrné libido.
Je otázkou, jestli pejsek nechce feny proto, že má chabé hormonální vybavení libido navozující nebo libido u něj je, ale je třeba tak těžký a má např. ortopedické potíže a nemůže na fenu pouze pro fyzickou neschopnost či jeho potíže jsou kupř. urologické. Snížení libida na hormonální bázi j složitý proces, na kterém participuje především mozek a jím vylučované hormony, které ovlivňují následně činnost varlat. U psa, který je opravdu takto frigidní, by se měla vyšetřit štítná žláza, udělat základní krevní testy, měl by se vyšetřit ejakulát, má-li vůbec nějaké spermie a jaké kvality a změřit hladinu testosteronu. Určitě by se měly vyšetřit pohlavní orgány a prostata.
Před lety se žádná složitá vyšetření nepraktikovaly a testosteron aplikoval jako první volba v injekcích. Tuto léčbu jsme již přes patnáct let nepoužil, ale určitě by to šlo. Není zárukou úspěchu, ale čistě fyziologicky by se měl zájem o feny zvednout.
Nicméně není to moc bezpečné a raději bych nejdříve doporučil zmíněný „pavouk“ testů.
Druhá možnost je jednodušší, ale chovatelsky není správná. Je možné využít umělou inseminaci, tedy odběr semene od psa a zavedení ejakulátu do feny. Ovšem za předpokladu, že pes nějaké životaschopné spermie vůbec má.
Inseminace není nic složitého, ale rozhodnutí je na vás. Pes by měl umět nakrýt fenu. V přírodě by tato frigidita vedla k vyhynutí druhu.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: endokrinní nemoci, reprodukce
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110035
dotaz vložen: 10.1.2011
Pane doktore,
máme desetiletého srnčího ratlíka. Poslední rok pozoruji, že jakoby kašle. Nejdříve jsem si myslela, že má něco zapíchnutého v krku. Kašel se objevuje nejčstěji k ránu. Průměrně se kašel ozve asi 3-4x děnně a někdy trvá i 5-10 min. Občas pomůže, když pojí 3-4 piškoty, když řeknu, že jdeme ven, také rázem přestane :-) Vypadá to spíše, jako by se dávil nebo se snažil něco vykašlat. Když jsme s ním šla k lékaři na ultrazvukové odstranění zubního kamene, tak nám lékař sdělil, že má šelest na srdíčku a nelze to provést v celkové narkóze. Předepsal mu kardiaka, která prý bude muset pravděpodobně užívat po zbytek života. Užívání léků kašel nijak neovlivnilo. Chci se Vás zeptat, co by to mohlo být. Může mít šelest na srdci souvislost s kašlem? Pes je jinak vitální, temperamentní, běhá, nijak se neunavuje. Děkuji Vám moc za odpověď a přeji hezký den. D.B.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 29.1.2011
Vážená paní Dagmar,
o kašli jsme psali již mnohokráte. Kašel, především u starého ratlíka, tedy malého pejska, může být, a pravděpodobně je, srdečního původu.
Další příčinou může být prodloužené měkké patro a ochablá průdušnice, které se deformuje nebo problém s hrtanem. Nepíšete, jaké léky bere. Nicméně pokud se stav nelepší, doporučoval bych vyšetření v ordinaci, která se specializačně zabývá onemocněním srdce.
Pokud není nález na srdci katastrofální a psík má vyšetření EKG a RTG hrudníku v mezích normy, není odstranění zubního kamene velký problém. V naší ordinaci ani psíky na tento zákrok neuspáváme do celkové anestezie. Zákrok provádíme jen ve zklidnění.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), interní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110038 | Blair111@seznam.cz
dotaz vložen: 11.1.2011
Pane doktore,
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat mám 1,5 roku starého labradorského retrívra, poslední dobou mu samovolně začala vytékat(pár kapiček) zapáchající tekutina(světlá až bezbarvá) z konečníku, stává se to většinou když spí, ten zápach ho probudí a začne se olizovat. Nesáňkuje po zadečku a krmíme ho Hills, stolici má také v pořádku. Chtěla jsem se zeptat zda může mít ucpané žlázy i když nesáňkuje nebo zda to může být něco jiného?Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 29.1.2011
Vážená paní Hanko,
pravděpodobně jedná o problém se žlázkami. Mohou být přeplněné, mohou mít náplň kvantitativně normální, ale se zánětem.
Doporučoval bych návštěvu v ordinaci, vyprázdnění žlázek a jejich výplach fyziologickým roztokem a desinfekcí, nejčastěji jodglycerinem.
Následně doporučuji psíkovi dát na dva tři dny límec nebo košík k zabránění lízání konečníku a omývat mu zadek čistou vodou nebo heřmánkem.
Určitě by bylo dobré i pejska odčervit.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění, parazité vnitřní
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110047
dotaz vložen: 13.1.2011
Pane doktore,
mám 2 letého amstafa a ten si od jeho půl roku honí ocas.Příšerně u toho kńučí a jelikož je na zahradě,tak tam s ním nemůžu být celý den a věnovat se mu.Ocas už má celý ohlodaný,zatím bez krvácení,ale pokuď mu na něj sáhnu,tak začne kňučet,jak ho to bolí.Už jsme zkoušeli všechno možné,ale pes si ocas honí stále.Nevím co s tím? Už na mě sousedi poslali lidi z životního prostředí a stěžovali si na jeho kňučení.Děkuji za radu.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 29.1.2011
Vážená paní P.,
je to neobvyklá, ale občas viditelná obscese. Při těchto potížích postupujeme od jednoduššího ke složitějšímu. V prvé řadě je nutné vyloučit potíže dermatologické, především alergii na bleší kousnutí. Dále je nutné vyloučit ortopedickou příčinu (bolest páteře, neurologické potíže – brnění a svědivost). Pes musí být trvale chráněn proti blechám, je nutno ověřit reakci na podávání léků proti bolesti a zánětu, ordinujeme feromonální zklidňující preparát D.A.P. a především jako lék první volby dáváme psům plastový límec, aby si nemohli traumatizovat oháňku a přetnul se začarovaný kruh problému. Pakliže potíže přetrvávají, obvykle referujeme pacienta ke kolegům –neurologům.
Manické obscedantní hryzání oháňky je často, není-li jasná jiná diagnóza, důsledkem neurologického onemocnění a novotvarů v mozku.
Neobjeví-li ani neurolog žádnou jasnou příčinu, zkoušíme psychofarmaka. Je pravda, že občas se i mezi psy objeví jedinec, ketrý je prostě a jednoduše vyšinutý. Česky řečeno, je to blázen.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: poruchy chování
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110051
dotaz vložen: 14.1.2011
Pane doktore,
mám 8letou fenku vlčáka,mývala mléko ,ale štěnata nikdy neměla.Pan doktor nám poradil fenku vykastrovat,tak jsme jí nechali před 2roky vykastrovat nejhorší je ,že na jednom cecku se jí udělala malá bulka s které pořad teče nějaká tekutina fenka si pořád ránu olizuje ted už ta tekutina je už s krví,takže nám poradil lékař další operaci.Myslíte si,že je lepší vzít celou lištu nebo jen odstranit bulku i s ceckem.Mám strach,že když se to vyoperuje,že se může rozlést dále.Bojím se ,aby to nebyl nádor.Děkuji za odpověd
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 29.1.2011
Vážená paní U.,
je rozhodně lepší vzít celou lištu. Musíte á priori předpokládat, že to nádor je, a odnětí celé lišty je jednoznačně prevence proti šíření event. nádorů po liště dále.
Určitě doporučuji i histologické vyšetření novotvaru.
Jako první pomoc dejte fenečce košík nebo plastový límec, aby si nemohla ránu olizovat. Lízáním celý problém VÝRAZNĚ zhorší.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), onkologie
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110055
dotaz vložen: 18.1.2011
Pane doktore,
před měsícem jsme si pořídili mládě skinny morčete, je to sameček. Velmi dobře prospívá, hodně přibral na váze a vypadá, že mu nic neschází, ale obáváme se, že vůbec nepije. V kotci má jak závěsnou napáječku, tak mističku s vodou, ale nikdy jsme ho neviděli pít ani z jednoho. Dáváme mu denně velké množství zeleniny a ovoce, z čehož usuzujeme, že si potřebnou vodu může brát z toho, ale stejně se nám to zdá divné. Prosím o radu, jestli je možné ho nějak naučit pít. Děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní M.,
pokud má zvíře k dispozici vodu v napáječce či misce a pokud vodu potřebuje, napije se. Nemusíte zvíře nic učit. Ale pravděpodobně mu zcela stačí tekutiny, které pozře v ovoci a zelenině.
Mám doma dva pískomily, kteří údajně také nemusí moc pít. Opak je pravdou. Záleží na tom, co dostávají k jídlu. Pokud měli pouze suchou stravu, velmi rychle se rozkoukali a začali lízat vodu z napáječky. Prostě si zdroj tekutiny našli. Nic jsme je neučili.
Takže bych to moc neřešil. Pro jistotu dávejte morčeti i napáječku, aby mělo možnost volby.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: výživa
zvíře: morče
číslo dotazu: 20110060
dotaz vložen: 19.1.2011
Pane doktore,
Dobrý den. Zamilovala jsem se do štěňátka jorkšírského teriéra, který má bohužel genetickou vadu - otevřenou fontanelu(jenom pár mm) Jinak je pejsek naprosto zdravý, s pp, po výborných rodičích. Je mazlivý, hravý a neuvěřitelně temperamentní. Nyní je mu 13 týdnů. Užívá doplněk stravy s vápníkem a homeopatika na podporu zarůstání. Je velká šance, že fontanela ještě zaroste bez následků? Slyšela jsem o možné souvislosti s epilepsií, hydrocefalem apod...Pořád nejsem rozhodnutá, jestli není velké riziko si takovéto štěně pořídit. velmi děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní J.,
o fontanelách jsem už psal několikrát. Rozhodnutí je případ od případu.
Obecně, z mých zkušeností, nebývají yorkšíři s fontanelou á priori všichni nemocní. Ano, jsou mezi nimi i jedinci postižení, ale znám x pejsků, kteří s fontanelou žijí bez problémů. Tak malé štěně má určitě šanci k uzavření fontanely. Asi bych situaci řešil tak, že bych pejska nechal prohlédnout u veterináře. Zkušený praktik pozná na štěněti, jestli obecně vypadá dobře nebo jestli je to na první pohled jedinec problémový a postižený. Nelze samozřejmě odhadnou epilepsii, ale celkovou kondici, habitus, hydrocephalus a to, jestli zvíře tzv. „vypadá k světu“, velmi relevantně odhadnou lze. Koneckonců při defilé velmi nedobře geneticky vybavených štěňat yorkšírů v našich ordinacích, to zase tak velký problém není.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: odchov mláďat, růst a vývoj
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110063
dotaz vložen: 20.1.2011
Pane doktore,
Dobrý den pane doktoreChtěl bych si pořídit pejska,konkrétně Italského chrtíka a zajímalo by mě, jak je toto plemeno náchylné co se týká počasí.vím že v zimě musí nosit oblečky,ale mám strach,aby mi při venčení v chladném počasí častokrát neonemocněl.Předem děkujinashledanou
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážený pane Jakube,
italský chrtík je moje favoritní plemeno. Je to bezvadný pes. Malý, skladný, lehce udržovatelný, milý, žádný lenoch ….. a hezky se chová.
I když to tak nevypadá, je to plemeno úplně normálně odolné, jako každé jiné. Samozřejmě, co se teplotního režimu týče, není to chlupatý ovčák. Musíte na jeho beztučné a krátkosrsté tělo dávat více pozor. Ale i venčení v mrazech není problém. Pokud se psík nebrodí hlubokým sněhem, je stále v pohybu, nikde ho nenecháte sedět na mraze a neleze do vody, není problém. Přiléhavý strečový kabátek pomůže, ale nožky stejně žádnými ponožkami neochráníte. Při normálním režimu bytového psa se nemusíte ničeho bát. Pochopitelně bych nedoporučil, aby italák bydlel venku v kotci na zahradě ……
Obecně je italák plemeno zdravé a v rámci obecného přešlechtení v chovech i plemeno výjimečné.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: ostatní
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110070
dotaz vložen: 21.1.2011
Pane doktore,
Mám 3 dny fenečku yorkšírka má 7.měsíců a narodila se s vadným kolenním kloubem zadním,kolik by stál zákrok,pokud by to šlo. dnes nechce žrát a jen pije a po trošičkách zvrací nažloutlou vodu nebo něco jako pěnu.Nic špatného nesnědla! Může to být něco vážného? děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní Katko,
záleží na tom, o jakou vadu kolínka a v jakém stupni poškození, resp. špatného vývoje se jedná. Obecně stojí ortopedické operace v řádech tisíců. U kolena určitě ne méně než pět šest tisíc.
Pokud máte štěně doma tak krátkou dobu, měla byste stav probrat s jeho chovatelem. Pokud vám štěně prodal s tím, že je zdravé, měla byste štěně asi vrátit. Dobré mravy velí, pakliže je štěně deklarované jako „bez chyby“, participovat finančně na úhradě za operaci (e).
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: chirurgie, růst a vývoj
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110074 | pensionhaja@seznam.cz
dotaz vložen: 22.1.2011
Pane doktore,
Dobrý den,máme 7 měsíčního yokšírka a má 2 řady zubů/ty první mu nevypadaly,je nutné je dát vytrhat a kdy,dělá se to v narkoze?A není to nebezpečné? děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní Hano,
v sedmi měsících je určitě nutné přetrvávající mléčné zuby odstranit. Mléčné zuby, které nevypadly, deformují skus, hromadí se na nich zubní plak a do tlamy sedmiměsíčního pejska již nepatří.
Extrakce provádím pouze ve zklidnění, zoubky opichuji lokálním anestetikem. Úplná celková anestezie (narkóza) není nutná.
Je to zákrok rutinní, není složitý. Nemusíte se bát.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: odchov mláďat, zuby, stomatologie
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110075 | dzitka1@seznam.cz
dotaz vložen: 23.1.2011
Pane doktore,
žijeme v Arabských Emiratech. Včera jsme si koupili fenečku malého hladkosrs. pinče, byla dovezena z Holandska. Všimla jsem si, že ma sem tam po tělíčků /ale ne moc) par zaschlých stroupků. Ale k tomu má jestě trochu vylísanější krček zepředu a i na hlavičce jde vidět, že má na určitých místech srsti méně. Navíc se mi zdá že srst z okolí těch lysinek více padá, když jsem za ni zkoušela zatahat. Zbytek tělíčka má srst pěknou a lesklou. Myslíte, že může jít třeba o stres z převozu nebo něčím, co jí ve stravě chybí? Byla jsem s ní dnesk u veterináře a ten říkal, že je vpořádku, zapomněla jsem se ale zmínit o té srsti. Prosím o radu. Díky Jitka
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní Jitko,
plemeno malý hladkosrstý pinč může mít na hlavě, stehnech či na bříšku velmi řídkou srst, někdy až kůži úplně bez srsti. To, co popisujete, je ale spíš dermatologický problém a ne geneticky způsobená lysivost. Nepíšete, jak je štěňátko staré.
Nicméně popisovaný problém může být způsobem parazitem trudníkem psím (demodex), kůže může být zanícená (bakteriální zánět) a mohou na ní být drobné vřídky, které prasknou a zaschlý sekret vytvoří stroupek. Spouštěcím faktorem pro demodikózu či bakteriální povrchový zánět kůže může být i stres. Asi bych doporučoval vyšetření seškrabu kůže pod mikroskopem, koupele v desinfekčním a zklidňujícím šamponu a ošetření proti blechám, které si pes mohl „importovat“ z Evropy. To je základ. Kvalitní, pokud možno hypoalergenní granule a přídavek oleje s nenasycenými mastnými kyselinami bych také určitě doporučil.
Další postup je podle odezvy terapie a event. nálezu parazitů.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, růst a vývoj
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110083 | temp@example.com
dotaz vložen: 24.1.2011
Pane doktore,
dobry den,před 26 dny jsem prodala stěnatko bulmastifa -fenku.před prodejem me veterinar ujistil,že je v pořadku,že má pouze zaplynované břísko.Dal nám lék,ktery jsme předali i novým majitelum,ale ted se ozval(novy majitel),ze štene muselo neco snist,jeste u nas a pozaduje zaplaceni operace.pry ma neco ve strevech.celou dobu bylo sTene aktivni,hralo si,jedlo,kakalo atd....I U TECH MAJITELU..toto je ze dne na den .radi bychom pomohli,jen se nam nezda ,ze po mesici se teprve projevi u stenete jidlo jeste od nas....PROSIM O VAS NAZOR-NEZDA SE NAM TO .SAMOZREJME STENE BUDU MUSET ODKOUPIT ZPET-VYHROZUJI UTRACENIM.ALE VAS NAZOR UVITAM DEKUJI.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní Veroniko,
těžko mohu něco konkrétního říct. Asi bych musel vědět, o jakou operaci se jednalo.
I ze dne na den, dokonce z hodiny na hodinu se může v břiše něco akutního stát.
Může dojít k torzi žaludku či sleziny, zauzlení střev či zasunutí střeva do střeva. To jsou superakutní břišní příhody. Další možností je něco, co do zažívacího traktu nepatří. Pakliže se jedná o cizí těleso ve střevech, mělo by být po operaci jasné, co pejsek snědl, resp. co z něho kolega „vytáhl“. Cizí tělesa obvykle začnou zlobit do týdne po tom, co je zvíře pozře. Nicméně odstraňoval jsme ze střev i žaludku předměty, které pes prokazatelně sežral před mnoha týdny.
Nevím, jaké léky při předání pejsek užíval a jaké měl potíže k citovanému zaplynovanému bříšku. Všechno může souviset se vším.
Každopádně poproste nové majitele, aby vám v tak závažném případě dali klinickou zprávu od kolegy, který pejska operoval. Z té by mělo být jasnější, co se vlastně stalo. Dohady mezi dvěma laiky obvykle nevedou k ničemu, protože vázne komunikace na základě neznalosti. A to může vést ke zbytečným problémům.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, chirurgie, interní onemocnění, odchov mláďat
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110084
dotaz vložen: 25.1.2011
Pane doktore,
dobry den chtela bych vedet jake veskere informace ukryva cip a zdali je mozne informace vytahnout v cizine a nasledne na zaklade techto informaci vystavit novy ockovaci prukaz dekuji za odpoved
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní Helen,
čip ukrývá jen číselný kód. Některé čipy mají k prvním písmenům přiřazenu i značku země např. CZE. Nikdo z něj na místě nezjistí žádné další informace. Pokud je pes přihlášen do některé z národních databází, u nás nejčastěji do tzv. Národního registru, po nahlášení čísla čipu zjistí registr i jméno a bydliště majitele. To ovšem zásadně nesděluje nálezci psa, ale event. kontaktuje majitel napřímo. Chrání se tím soukromí lidí a koneckonců je na to i zákon.
Každý veterinář může čtečkou kód přečíst a v pohodě vystaví nový očkovák či pas. To je maličkost.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: cestování se zvířaty, ostatní
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110096 | sara.cox@seznam.cz
dotaz vložen: 26.1.2011
Pane doktore,
Dobrý den,mám dotaz ohledně potkana.Má absces a dostal antibiotika. Lékařka přidala i pro biotika a mám je podávat souběžně s léčbou antibiotiky. Mý známí léčili to samé a probiotika podávali až po dobrání antibiotik. Kdy tedy podávat probiotika? Děkuji moc za odpověd Přeji hezký den. Šimková
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní Šimková,
odpověď je jednoduchá. Kdykoliv. Probiotika jsou vždy jen ku prospěchu. I v případě úplně zdravého zvířete. Klidně podávejte probiotika hned. Naopak. Soubežné podávání s antibiotiky je v pořádku.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: aparát trávicí, zažívání, chirurgie, interní onemocnění, výživa
zvíře: potkan
číslo dotazu: 20110100
dotaz vložen: 28.1.2011
Pane doktore,
dobrý den. Stali jsme se v pořadí již 3. majiteli kastrovaného britského kocourka (nar. 28.4.2009). Z očkovacího průkazu jsem zjistila, že se jedná o kryptorchida. Jednostranná kastrace proběhla 20.1.2010 a poté byla doporučena kontrola na sono ve věku 12 měsíců. K tomu však již ze strany předchozích majitelů nedošlo. Mohl byste mi prosím poradit, jak mám v tomto případě dál postupovat? Mám nechat kocourka dodatečně prohlédnout, ačkoliv zpoždění je cca ¾ roku? Doporučujete v těchto případech dodatečnou kastraci nebo nebude ničemu vadit, pokud druhé varle zůstane v těle?Děkuji předem za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní D.,
jednoznačně poradit, jestli kryptorchické (zadržené) varle z dutiny břišní odstranit či ne, nejde. Někteří kolegové do doporučují vždy, další jen tehdy, pokud bude varle dělat problémy. Ať už se jedná o psa či kocoura.
Já osobně bych u kocoura operaci doporučil. Jednostranně kastrovaný kocour je pohlavně a hormonálně aktivní, může nakrýt kočku, bude se toulat a bude pravděpodobně i značkovat.
Odstranění varlete z břicha je složitější, jedná se o zákrok srovnatelný s kastrací kočky, ale i tak je to operace rutinní. Nebál bych se jí.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kastrace
zvíře: kocour
číslo dotazu: 20110102 | svatikova@seznam.cz
dotaz vložen: 29.1.2011
Pane doktore,
Dobrý den. Máme doma 15 ti letého pražského krysaříka,který má problémy s dýcháním. Bere na to už delší dobu prášky a před dvěma dny jsme dostali také inhalátor. Už ale asi jeden celý den se neskutečně převaluje,nedokáže ani minutu v klidu ležet,snaží se přetočit na záda a stále vypíná nožky. Nevíte čím to může být? Máme okamžitě navštívit veterináře?Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní S.,
nevím, jestli moje odpověď nepřichází pozdě. Pejsek to dělá proto, že nemůže pravděpodobně dýchat. Bude asi zavodněný, poloha v leže mu vadí, nemůže dodechnout. Neznám bližší podrobnosti a medikaci, nevím, jestli pes žere, jestli dokáže vykonat svoji potřebu.
Když zvíře nedokáže v klidu ležet a nespí, je staré a jeho obtíže se zhoršují, je na zvážení, jestli pejska raději neuspat.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), interní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110103
dotaz vložen: 30.1.2011
Pane doktore,
dobrý den,máme 10ti letou fenku basenji,je 6 let po kastraci,nyní se u ní objevil narůžovělý výtok z pochvy - vyskytuje se jen občas,nevíte o co by se mohlo jednat ?Jinak je zdravá a stále stejně žravá :-))
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 30.1.2011
Vážená paní H.,
pokud to není únik moči s krví, fenka normálně močí, moč udrží a pije běžné množství tekutin, může se jednat o zánět či novotvar v pochvě. Může se také jednat o chronický zánět zbytku děložního pahýlu, který v břiše zůstává po každé kastraci.
Jedinou radou je zevrubná prohlídka u veterináře. Určitě bych návštěvu neodkládal.
Určitě žádné nebezpečí z prodlení nehrozí, ale fenku bych v horizontu deseti dnů doporučoval nechat vyšetřit.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: chirurgie, interní onemocnění, kastrace
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110111
dotaz vložen: 31.1.2011
Pane doktore,
mám dlouhodobější problém s fenkou hovíka,9 měsíců , která má má velmi často ( cca 3-4x týdně) odpoledne při venčení řidší stolici. Tato situace trvá déle než 2 měsíce.Ráno a přes den na zahradě jsou výkaly vzorové, odpoledne nebo navečer při procházce forma průjmu.Fena je aktivní, vypadá zdravě, jiné problémy nemá, pravidelně odčervovaná.Krmím téměř výhradně granulemi Orijen,2x denně, občas kost,ucho,tvaroh...,ale žádnou zjevnou závislost na potravinách jsme nezaznamenali.Při vyjímečných vodnatých případech průjmu jsme zkoušeli krátkodobé podávání vařené rýže a veterinář poradil Attapectin. Oboje bylo ovšem bez dlouhodobějšího účinku, resp. průjem je vždy následující den vystřídán řádnou stolicí i bez těchto opatření.Jediné co mi laicky připadá nevhodné je to, že na vycházkách jde fenka většinou na volno a obvykle narazí na nějaký fujtabl, který se jí podaří olíznout a někdy i sežrat. Většinou jsou to "vybrané" výkaly od jiných psů.Můj dotaz je , zda a jak je možné tento "střídavý" průjem řešit .Děkuji předem za váš názor.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 1.2.2011
Vážený pane Š.,
podle projevů se jedná o chronický zánět v tlustém střevě. Určitě bych doporučil venčení pouze s košíkem, aby fenka nemohla nic venku jíst, krmil bych výhradně monodietou z hypoalergenních granulí, zásadně bych vynechal pamlsky typu kost, ucho, tvaroh, nechal bych opakovaně vyšetřit stolici na přítomnost parazitů, popř. nechal vyšetřit krev. Standardně bych podával probiotika Smybiotic DC a vlákninu.
Je to poměrně častý problém. Většinou je střevo drážděno z několika „zdrojů“.
Dva měsíce potíží je docela dlouhá doba. Rozhodně bych problém nepodceňoval.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: aparát trávicí, zažívání, interní onemocnění, parazité vnitřní
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110113
dotaz vložen: 1.2.2011
Pane doktore,
Vážený pane doktore,chtěl bych Vás moc poprosit o radu.Máme psa Schi-tzu, stáří 2 roky. Včera večer jsme mu dali na hraní kost z vepřového kolene. Kousek té měkké části kloubu ukousl a spolkl. Dnes celou noc zvracel, nejdříve hnědou kaši, dne sráno, již bílou pěnu a sliny. Stolici ve 2:15 ráno měl tuhou. V 5:00 jsem s ním byl na veterině. Na RTG je vidět uvíznutý předmět v tenkém střevu. p.doktor mu změřil teplotu,váha 5,75Kg, dal 1 injekci na vyloučení extrementů,2 injekci aby nezvracel a po RTG další injekci na vyloučení extrementů, že se nejedná o velký předmět, který pes vyloučí. Nyní máme čekat 24hod., aby vše vyloučil. Ovšem on se hrozně klepe, nechce chodit a má křeče, kdy se v pravidelných rytmech neustále v bříšku prohýbá. Ještě nevím, zda s tímto stavem nemá spojitost s přeočkováním na psinku (více vakcín najednou), přesně před 14 dny. Na veterinu jsem volal, ale tam mi ten p.doktor řekl, že je to normální stav. Má tedy manželka, která je s ním nyní doma, vyhledat jiné středisko? Velice Vám děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 1.2.2011
Vážený pane J.,
souvislost s vakcinací stav rozhodně nemá. Celý problém je v tom, že sežral něco, co neměl. Obecně je okusování velkých kostí pro malého psa velmi nebezpečné. Nemusí odkousnout jen chrupavky, ale hafani často vykoušou i kusy solidní kosti, která vytvoří ve střevě zácpovou zátku nebo se rovnou někde zasekne. Zácpová zátka je ve střevě tlustém, zaseklý kus kosti obvykle ve střevě tenkém.
Určitě je nutná kontrola v ordinaci během dneška. Pokud se psík jen kroutí, ale nezvrací a nehrbí se permanentně na kadění, počkal bych do odpoledne. Pokud při kontrola bude těleso ve střevě tam, kde bylo ráno a pokud pes bude jevit při vyšetření břicha bolest, neváhal bych s operací. Zatím mu nedávejte nic k jídlu a k pití jen odraženou převařenou vodu nebo balenou vodu bez bublinek.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, chirurgie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110117
dotaz vložen: 1.2.2011
Pane doktore,
Dobrý den,máme 9-ti týdenní štěně bílého švýcarského ovčáka. Od 7-týdne nám začalo blinkat. Náš veterinář myslel, že něco snědla, že to je gastritida,ale blinkání neustávalo ani po ATB+čípky torecan (nevím zda píšu správně,ale vy to jistě pochopíte).. ale po týdenní léčbě a krmení rozmixovanou rýží s mrkví a kuř.masem se stav zlepšil a blinkání ustalo. Tedy prodali jsme štěně a majitelům opět začala zvracet, jely s ní na kliniku do liberce, kde diagnostikovali reflux jícnu. Štěně jsme si okamžitě vzali zpět a původně ho chtěli utratit,ale nějak jsme to nedokázali. Rádi bychom s ní tedy bojovali. Náš veterinář (vesnický-tedy nemá žádné vybavení) říká, že operovat to nelze. Ale u lidí jsem zjistila, že existuje mnoho způsobů léčby i neoperativní přes sondy a aplikace nějakých látek injekčně přímo do jícnu..Chceme té naší holčičce pomoci a tak vás žádám o jakoukoliv nabídku, která by jí mohla nějak pomoci.Jinak je veselá, hravá a má chuť bojovat, jen pak přijde ten nával a vše vyklopí nebo aspoň větší část. Někdy když se hodně rozblinká a pak se napije vody blinká i čistou vodu..jde jí to občas i nosem a pak je zase v pohodě a veselá. Má velkou chuť k jídlu. Krmím málo a často kašovité stravy,ale ráda bych jí pomohla víc.Děkuji za radu či možnou nabídku zákroku
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 4.2.2011
Vážená paní Dzúrová,
velmi záleží na tom, jaké je příčina vracení stravy, tedy o příčinu, resp. o diagnózu. Vyloučíme-li infekční gastritidy, cizí tělesa v žaludku a parazity, jako příčina potíží zůstávají poruchy neurologické a vývojové vady bránice, jícnu, žaludku a krevního oběhu. Je složité se o všem rozepisovat. Základním a nejdůležitějším vyšetřením je kontrastní rentgen, kdy zvíře polyká kontrastní látku, která na snímku ukáže průběh jícnu a vyprazdňování žaludku. Jako nejčastější se objeví tzv. megaesofagus, tedy patologicky se rozšiřující jícen. O tomto onemocnění je v poradně mnoho pasáží. Megaesofagus je prakticky neřešitelný. Pokud je příčina ve špatném vyprazdňování žaludku či vrozených anatomických abnormalitách žaludečního vstupu, lze je medikamentózně a ev. chirurgicky řešit. Základem je však přesná diagnóza příčiny regurgitace či zvracení.
Problematika je na rozdíl od lidí zcela jiná. Lidská „mláďata“ mají tzv. reflux, kdy se jim vrací žaludeční obsah zpět do jícnu díky nedovyvinutému svěrači a záklopce v žaludku. Stav se většinou ve spolupráci s léky sám upraví vývojem a růstem jedince. To u psa není.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, chirurgie, interní onemocnění, růst a vývoj
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110118 | temp@example.com
dotaz vložen: 1.2.2011
Pane doktore,
mám 4 měsíční štěně šit-zu a včera se mi stala malá nehoda. Při venčení na nás zautočil jiný pes, moje reakce byla taková že jsem rychle ucukla s vodítkem, málá se zhoupla chvíli ve vzduchu. Kromě šoku mého i psa jsem doma zjistila, že ji chybí 2 dolní přední zoubky. Je možné, že jsem to mohla způsobit tím ucuknutím, že by si malá cvakla zuby o sebe a tím by ji vypadly? Nebo by se začali vyměňovat mléčné zuby za trvalé a já si toho pouze nevšimla? Popravdě vůbec netuším,kdy se u šit-zu mění mléčné zuby trvalé a jestli je ten přechod nějak viditelný(že by byl pejskem nějakou dobu bez zoubků). Pokud sem ji je opravdu vyrazila, měla bych si na něco dát pozor nebo přijít raději na veterinu?Moc děkuji. Fuchsová
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 4.2.2011
Vážená paní Fuchsová,
mléčné za trvalé zuby se začínají měnit kolem čtvrtého měsíce věku. Takže celá „nehoda“ je pouze shoda časových náhod. Možná, že jí již téměř vypadlé mléčné řezáky jen při incidentu“docvakly“, ale tak jako tak by o ně záhy přišla.
Zachovejte klid, záhy se v místě mléčných zoubků začnou klubat ty trvalé.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: růst a vývoj, zuby, stomatologie
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110123
dotaz vložen: 3.2.2011
Pane doktore,
mám dotaz ohledně našeho 5ti-letého Bernského salašnického psa. Poslední dobou po něm po baráku zůstavali kapky moči, ale nijak jsme tomu nepřikládali důležitost dokud v těch kapkách nebyla krev (běžně bývá venku, proto jsme si toho do té doby moc nevšimli). Byli jsme se psem na veterině a základní info jsme již dostali, ale přesto máme spoustu otázek, které nás při návštěvě nenapadli a moc nás to trápí. Doktor udělal sono a řekl nám, že má problémy s prostatou a že tam má i několik cyst. Řešení je buď celý život každý půlrok podstoupit nějakou léčbu léky a nebo kastrace. My se proto chceme zeptat...a) Je to vážné? Je toto onemocnění nějak nebezpečné a nemůže se z těch cyst udělat rakovina?b) Je lepší podstupovat každý půlrok tu léčbu a nebo je účinější kastrace? Je léčba stejně účinná jako kastrace? A není kastrace pro pětiletého Berňáka nebezpečná?c) Chtěli by jsme ještě potomka našeho psa, je to ještě možné (např. před kastrací) zařídit? Může s takovouhle prostatou a cystama ještě oplodnit fenku (v tomto věku)?Prosím, co si myslíte o řešení tohoto problému, co je pro našeho pejska nejlepší? Chceme pro něj jen to nejlepší a s nedostatkem informací nevíme, jak se rozhodnout. Může s tímto onemocněním žít plnohodnotný život?Budeme se těšit na Vaši sofistikovanou odpověď, takhle si klademe spoustu otázek a máme ty nejhorší představy. Děkuji a přeji příjemný den. Marie
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 7.2.2011
Vážená paní Marie,
nevím, jestli moje odpověď bude sofistikovaná…. Vážné to je a není. Záleží na tom, jestli lze zánět prostaty utlumit antibiotiky a jestli se zánět brzy nevrátí. Každopádně je zvětšená a cystami prostoupená prostata vždy časovaný problém. Kastrace je určitě lepší než celoživotní hormonální léčba. Navíc je rozhodně levnější. Účinnost hormonálních implantátů vyzkoušenou nemám, takže nemohu říci, zdali jsou hormony, které kolega asi myslel, účinnější než kastrace. Cysty a zánět prostaty nevedou na rozdíl od člověka v 99% k zhoubnému bujení. Kastrace v tomhle věku rozhodně není nebezpečná. Spíše naopak. Je výbornou prevencí před dalšími potížemi. Pes s prostatickými cystami může určitě nakrýt fenu. Jen bych se obával infekčního ejakulátu, který může v pohlavním ústrojí feny vyvolat zánět.
Pokud si projdete archiv poradny, naleznete na téma onemocnění prostaty další odpovědi.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: interní onemocnění, kastrace, reprodukce
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110127
dotaz vložen: 4.2.2011
Pane doktore,
Máme pětiletou vykastrovanou fenku bígla , která po půlroční léčbe struvitů krmením granulí Trovet ASD značne ztloustla.Existuje i nízkokalorická dieta na struvity? Struvity se jí po operaci a půlroční léčbě dělají stále. Děkuji Nepodalová
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 7.2.2011
Vážená paní N.,
pokud vím, tak se nízkokalorické antistruvitové diety dělají jen pro kočky. Dostává-li fena ORAVDU jen dietu a ŽÁDNÉ další dobroty k tomu, a tloustne-li, zkuste přejít na jinou značku – Hills nebo Royal Canin. Zvířeti musíte dávat pouze přesně na vahách odměřenou dávku doporučenou výrobcem na hmotnost, kterou by fena měla mít, ne na hmotnost kterou má. Pokud i po měsíci nedojde k jednoznačnému poklesu váhy, asi bych feně vyšetřil štítnou žlázu a redukoval dále krmnou dávku.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: interní onemocnění, krmiva, ledviny, urologie, výživa
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110128 | dagmar.jandlova@email.cz
dotaz vložen: 5.2.2011
Pane doktore,
Dobrý den pane doktore, můžete mi prosím vysvětlit, zda je možná kastrace feny odnětím pouze dělohy? Ve spoustě poraden,které jsem prohlédla, jsem se dočetla vždy o odnětí jen vaječníků nebo vaječníků a dělohy, nikde jsem nenašla, zda je možno odebrat pouze dělohu a vaječníky ponechat. Děkuji!
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 7.2.2011
Váženáí paní Jandlová,
pohlavní žlázou feny jsou vaječníky, u psa varlata. Kastrace spočívá v odstraněné pohlavních žláz, tedy vaječníků. Odnětím dělohy by feny nebyla sice plodná – chyběl by orgán rozmnožovací – ale byla by hormonálně činná se všemi zápory (hárání, dispozice k diabetu, dermatologické problémy, nádorová onemocnění atd.) Odstranění dělohy a ponechání vaječníků je možné, ale je to úplná hloupost. Zákrok by ztratil veškerý smysl zdravotní prevence.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kastrace, pohlavní cyklus, reprodukce
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110131 | vojtech.gabriel@seznam.cz
dotaz vložen: 5.2.2011
Pane doktore,
právě jsem začal pracovat na své seminární práci na téma Rakovina mléčné žlázy u psů. Jelikož jsem studentem gymnázia, tak je pro mě velmi obtížné dostat se k veterinární medicíně a zatím čerpám z té lidské. Moc by mě zajímalo, v jakém rozsahu se ve veterinární medicíně používají 3 základní způsoby léčby lidské medicíny, tedy chemická, radiologická a imunologická metoda a jestli jsou alespoň srovnatelné s možnostmi humánní medicíny. Dlouho sem nad tím přemýšlel a mám pocit, že protože za veterináře platí majitel a tyto metody musí být velmi drahé, měla by mít veterinární medicína trochu zpoždění za humánní, ale rád se nechám přesvědčit o opaku. Předem děkuji za odpověď. Vojtěch Gabriel
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 7.2.2011
Vážený pane Gabrieli,
máte pravdu, všechno je otázka peněz. Terapie nádorů mléčné žlázy u fen a koček je zásadně chirurgická. Po histologickém vyšetření se již dnes běžně, ne však paušálně, aplikuje chemoterapie. V poslední době se objevila i možnost radioterapie. Funguje, je účinná, ale cena za kůru začíná někde na 40 tis. korunách. Navíc je metoda striktně vázána na specializované pracoviště přísně podléhající režimu ochrany před zářením.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: onkologie, ostatní
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110134 | charlie732@azet.sk
dotaz vložen: 6.2.2011
Pane doktore,
máme 16 ročneho pudlika ktorý má dva roky rakovinu konečnika posledne dni začal zvracat zeleným hlienom a zvláštne kašlat myslíte že to má už aj na iných orgánoch?Je čiperný chutí mu jest zatial nemá bolesti aspon to nedáva najavo Dakujem
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 8.2.2011
Vážená paní Lindo,
u tak starého pejska můžete čekat cokoliv. Určitě bych doporučoval návštěvu ordinace. Nepíšete, jak byla diagnóza rakoviny konečníku stanovena, ale je-li to nádor zhoubný, může metastázovat. Pesjek může zvracet i kvůli problémům se srdcem, zánětu zaživadel nebo selhávání ledvin. Obecně u podobných případů děláme základní vyšetření krve, rentgen plic a je-li to nutné, dáme pejskům infuse. Pokud ale pejsek s chutí žere, je čiperný a nic ho nebolí, viděl bych to spíše na zánět zaživadel. Určitě se ale zastavte u vašeho pana doktora.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, geriatrie (stáří), interní onemocnění, onkologie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110139
dotaz vložen: 7.2.2011
Pane doktore,
Mám doma 21-ti měsíčního pejska německé dogy. Od mala jsem ohledně výživy nikdy s ním neměla problémy. Krmili jsme granulema a pes byl spokojenej. Asi před 2 měsícema začal strašně hubnout. Nejdříve mu byly vidět žebra, pak jsem nahmatala páteř a nakonec i kyčle. Když jsem zpozorovala, že hubne, tak jsem mu začala přidávat granule. Přidávala jsem jich pořád víc a víc, ale pejsek byl stále hubenější a hubenější. Nesčetněkrát jsme změnili značku granulý, ale nic nepomhlo. Jako poslední možnost jsem viděla BARF. Hodně jsem toho na internetu nastudovala a i jsem navšívila chovatele, kteří tímto způsobem krmili. Jsou to asi 2 týdny, co jsem přešli na BARF, pejsek vypadal spokojeně a i trošku začal přibírat, ale to netrvalo dlouho a teď už je stejnej jako dřív. Nejde o to, že by nežral, on sežere vše, ale jakoby to vůbec nevyužije...I kdybych mu dala 3 kg masa, tak mi přijde, že z toho nevyužije vůbec nic a všechno jím jen projde. Už si nevím rady. A hlavně nevím čím by to mohlo být :-(. Existuje nějaký druh potravin, po kterých by pejsek alespoň trochu přibral? Někde jsem si přečetla, že pomáhají těstoviny, vločky, ale to nám v ničem nepomohlo... Už nevím, co mám dělat...
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 8.2.2011
Vážená paní Katko,
myslím, že řešit stav hledáním vhodné potravy není ta správná cesta. Podle toho, co píšete, je pejsek nemocný, resp. jeho tělo asi neumí využít živiny. Termín „strašně“ hubnout nemám moc rád, protože každá ztráta váhy by měla být podložena fyzikálním měřením. Nicméně u dogy je ztráta váhy vizuálně docela dobře poznatelná. Určitě byste neměla dále experimentovat a urychleně vyhledat pomoc u veterináře. Nepíšete, jestli nezvrací a jakou má stolici. Každopádně i podle základního popisu je zřejmé, že pes v pořádku není. Může mít parazity, nemocnou slinivku, nemocná střeva, cukrovku, špatné ledviny ……. Možností je moc. Odborná prohlídka a laboratorní testy jsou nezbytné.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: aparát trávicí, zažívání, interní onemocnění, parazité vnitřní, růst a vývoj, výživa
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110140
dotaz vložen: 8.2.2011
Pane doktore,
Prosim moc o radu. Mam 4 rocniho Maltezskeho psika - Fenku. Je sterilizovana jiz od malicka a je o ni velmi dobre pecovano. Nikdy nemela zadne zdravotni problemy az na posledni mesic. Zacala sankovat, jezdit zadnici po koberci atd. Myslela jsem ze je to spatnym vyprazdnovani onech zlaz, ale nebylo to tim. Navstivila jsem jednoho zverolekare a ten si myslel to same, preventivne je vyprazdil a navic nasi fence predepsal antibiotika kdyby tam byl nejaky zanet. Ty ale nepomohly. Nase fenka ma porad stejne problemy. Co jsem ale zjistila je to ze ma zarudle az opuchle okoli genitalii (Vaginy). To je ten duvod pro se snazi sankovat. Jinak odcervena je a zlazy ma pravidelne vyprazdnovane.Dokonce jsem ji zmenila jidlo a vsechno vycistila aby se mohla vyloucit nejaka alergie. Mam udelanou i kvalitni fotku toho mista kde to ma zarudle a chtela jsem vam jim poslat, ale nemam vas email , abych vam tu fotku mohla pripojit k tomuto dotazu.Poslala jsem ji tedy na email - info@veterina-info.cz Pane doktore, prosim vas dejte mi vedet co si o tom myslite? Mam ji to misto kde to ma zarudle necim pravidelne potirat? Nebo co mam delat? Predem mockrat dekuji za odpoved. Kamila.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 8.2.2011
Vážená paní Kamilo,
díval jsme se na fotku, kterou jste mi poslala. Jako první pomoc bych, kdybyste přišla k nám do ordinace, nasadil feně striktně plastový límec, aby si nemohla vulvu dál olizovat a stav zhoršovat. Určitě bych vypláchl a antibiotiky naplnil anální žlázky. Fenku bych odčervil, prohlédl, zdali nemá blechy, udělal sono a rtg močového měchýře, prohlédl pochvu a vyšetřil moč. Rozlízaná kůže kolem konečníku a vulvy většinou začíná jako banalita, resp. jasná příčina, ale vzniká začarovaný kruh, kdy se zvíře stále dokola olizuje a původně jednoduchou příčinu eskaluje lízáním do neřešitelného zánětu. Původním impulsem k lízání a svědivosti může být alergie na bleší kousnutí, zánět a přeplnění žlázek, začervení, zapařená kůže v důsledku úniku moči (pokastrační inkontinence), zánět močových cest, písek či kamínky v močovém měchýři, zbytnělá stěna pochvy nebo reakce kůže po stříhání u kadeřníka.
Každopádně, ať už je důvod jakýkoliv, feně dejte plastový límec (nonstop), omývejte jí místa 3x denně heřmánkem či dubovou kůrou, dejte jí dětské spodní kalhotky, aby si sáňkováním kůži
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění, ledviny, urologie, parazité vnitřní
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110143
dotaz vložen: 9.2.2011
Pane doktore,
Dobrý den,máme fenku jorkšíra a chcem aby měla štěnátka,ale má malou kýlu,je nutné kýlu odoperovat?Děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.2.2011
Vážený pane Dvořáku,
pokud má mít fenečka štěňátka, určitě bych operaci doporučil. Obřezlá děloha představuje tlak na stěnu břicha. Jakákoliv desintegrita svalů je problém. Kýla se může zvětšovat, resp. břicho se pod tíhou mimin může více „trhat“.
Operace pupeční kýly je sice operace, ale operace jednoduchá a rychle proveditelná.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: chirurgie, reprodukce
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110147
dotaz vložen: 10.2.2011
Pane doktore,
Dobrý den pane doktore. Na podobné otázky jste již odpovídal, ale mi máme 2 problémy najednou.Pejsek -jorkšír- má v necelém 8. měsíci zdvojené zuby (tedy trhání) a varlátka v tříslech (kastrace). Čekají ho 2 zákroky a mě by zajímal Váš názor, zda je šetrnější tyto zákroky spojit a provést co nejříve, anebo se postarat o zuby a následně za pár měsíců provést kastraci. Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.2.2011
Vážená paní Jolano,
určitě bych doporučoval provést oba zákroky v rámci jedné anestezie najednou. Byla by škoda to neudělat. Obě intervence nejsou složité a navíc se využije jedno uspání pro dva zákroky. Nemějte strach.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: chirurgie, reprodukce, zuby, stomatologie
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110151
dotaz vložen: 11.2.2011
Pane doktore,
máme devítiletou fenku německého ovčáka. Vloni již měla problém se zadními nohami. Dvakrát dostala od veterináře Prednison.Dobrala jej posledního ledna.Teď se už na zadní nohy nepostaví vůbec.Bolestmi netrpí,vždy si s každým ráda pohraje a pomazlí.Nedokážu určit co je pro ni dobré.Prosím o radu.Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.2.2011
Vážená paní D.,
pokud zvíře vůbec nechodí, je to velmi vážný stav, který je spíše úvahou, zdali není lepší fenku uspat. U starších a starých NO je stav, kdy zvíře nemůže na zadní nohy, typický. Jde o „směs“ neuroortopedických příčin. Pes může mít pokročilou artrózu kyčlí nebo problém se sesedáním páteře v oblasti beder a kříže.
Pokud fenečka opravdu nechodí, je nutné urychleně stav prokonzultovat s vaším panem doktorem a zvážit další postup. Podle rentgenu a stupně neurologického postižení se rozhoduje, co dále. V akutním stavu lze zvířeti pomoci kapačkami, některé případy je možné operovat, někteří pacienti musí být trvale na lécích.
Každopádně se musí posuzovat případ od případu.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, ortopedie
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110154
dotaz vložen: 12.2.2011
Pane doktore,
Dobrý den, mám 6 a půl letého psa cane corso. Zatím ještě nekryl. V posledním roce jsem ho několikrát zastihla v divném stavu. Je to většinou v noci nebo brzo ráno po spánku. Stojí nahrbený, nereaguje, sliní, má nateklý pyj a "pulsuje mu oblast konečníku. Při tom dělá mírný pohyb jako u krytí a stříká přerušovaně moč. Trvá to asi minutu pak vše opadne. Nevím zda jsem to napsala trochu k pochopení, ale neumím si jeho stav vysvětlit. Za odpověď předem děkuji, Kovaříková.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.2.2011
Vážená paní Lenko,
je to úplně normální stav :-)). Pes ejakuluje a vystřikuje ejakulát.
Spíš je problém v tom, že pokud se mu tohle stává často, mohou se po čase objevit problémy s prostatou se záněty močových cest.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: reprodukce
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110156
dotaz vložen: 12.2.2011
Pane doktore,
dnes při procházce (Vysočina) se mi vytrhla naše 9ti měsíční labradorka a vzápětí uháněla po poli s ohlodanou nohou srny (o kus dál jsem našla další tři nohy, hrudní koš, vybělenou lebku, vše bez srsti, svaloviny). Bylo to poblíž krmelce, v běžně dostupné lokalitě. Vzhledem k tomu, že jsem se snažila donutit štěně, aby se toho torza zbavilo, a zároveň uhlídat 2 pětileté děti, aby ostatky nezkoumaly příliš zblízka, nejsem si jistá, zda šlo o úlovek občas zde bivakující mládeže, nebo zvíře uhynulé a "něčím" ohlodané. Pes se po pár minutách nechal přesvědčit, poklad pustil a přišel. Přiznávám, že jsem lehce paranoidní a celý podvečer přemýšlím nad tím, je-li možné, aby se tímto způsobem naše standardně naočkovaná fenka čímkoliv nakazila a následně to navíc přenesla při mazlení a ožužlávání a oblizování rukou na děti.Omlouvám se za román, snažila jsem se nejprve dohledat informace, ale po čtení o všech možných nákazách, vidím na psovi i dětech příznaky naprosto všeho. Klidně mne pošlete dát si panáka proti panice :-)Díky moc za reakci!
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.2.2011
Vážená paní Čermáková,
kdyby to byl můj pes, tak bych to neřešil. Jak srna uhynula, není při popisovaném stavu zbytků podstatné. V tomto stavu mě nenapadá, co by mohl pes „chytit“.
Pokud by kadaver (uhynulý kus) byl čerstvý, pes sežral svalovinu či vnitřnosti, je možnost nákazy jiná. Asi nejvážnější je vzteklina, která však v ČR již několik let není, navíc je pes účinně očkovaný.
Nestrachujte se. Je to spíše věc iracionálních představ. Nebojte, nic se nestane.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: nemoci zvířat a zdraví lidí
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110157
dotaz vložen: 12.2.2011
Pane doktore,
Nevím, zda není můj pejsek, dvouletý maltezáček, nemocný. Už dlouhou dobu (vnímám to už pár měsíců) se pejsek z pravidla později večer, nebo brzo ráno dáví. Není to každý den, někdy je to jednou týdně, někdy v týdnu i třikrát. Granulky dostává pravidelně, každý den dopoledne, přes den mu potom někdy dáváme ,,na chuť" po troškách psí kapsičky nebo paštiky, ale řekla bych, že to na jeho zvracení vliv nemá. Zvrací vždy jen žaludeční šťávy, pokud se "jen" nedáví. Známí mě chlácholili, že je to banalita, ale tomu se mi nechce věřit. Na druhou stranu, mě napadlo, jestli nemám zkusit mu dávat stravu rozloženě (půl dávky ráno, půl večer). Chtěla bych se optat čím by to mohlo být, než se vydám k panu veterináři. Moc děkuji za odpověď a za strávený čas.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.2.2011
Vážená paní P.,
podívejte se do archivu poradny. Na toto téma jsem několikrát psal.
Základem je krmení pozdě večer po posledním vyvenčení. Pes by měl chodit spát s plným žaludkem. Samozřejmě, že tohle je rada pouze základní s vyloučením dalších možných příčin zvracení. Pokud je jinak pesan normální, zkuste krmit až večer.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: aparát trávicí, zažívání, výživa
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110211
dotaz vložen: 1.3.2011
Pane doktore,
dobrý den, mám 15-ti letého oříška, žije s námi od malička v bytě, nikdy nebyl nijak nemocný, ale poslední 3 měsíce se nám doma pomočuje. Na veterině nám poradili plínky a límec, ale to zapříčinilo pouze to, že pes přestal žrát, asi to bylo pod jeho důstojnost. Nedostali jsme ani žádné léky. Fyzicky na tom jinak není nijak špatně, sice má ochablejší svaly, ale je pořád schopný vyskočit i metr vysoko. Mimo to se mu udělala boulička v okolí konečníku,cca 2cm. Na veterině nám bylo řečeno, že se dá odstranit pouze operativně, ale že je velká pravděpodobnost, že v jeho věku to nepřežije. Tak bych se ráda zeptala, jestli byste nám na to neporadil něco vy. Mockrát děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní T.,
pokud pejsek nemá žádné další objektivní potíže (průjem, zvracení, nechutenství, hubnutí) a nadměrně nepije, a jsou-li běžná vyšetření krve v normě, pokusil bych se o medikamentózní léčbu. U tak starého pejska- samce je močová inkontinence docela častá. Obvykle v těchto případech nasazuji jako lék první volby efedrin (nutno namíchat v lékárně dle receptu) nebo komerčně běžně dostupný preparát Propalin. Medikace docela funguje. Psíci snáze moč udrží.
Bouličku u konečníku bych, i když to není banalita, v jeho věku asi nechal být.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), ledviny, urologie, poruchy chování
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110212
dotaz vložen: 1.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den.Mám 5.ti letou fenku šarpeje.Zhruba před rokem nám veterinář diagnostikoval gingivitidu a doporučil vyčištění zubního kamene,potírání fialovou vodičkou a jako doplněk stravy vitamíny skupiny B. Po vyčištění zubního kamene také nasadil 2-týdenní léčbu antibiotiky. Všechny tyto procedury jsme podstoupily a léky poctivě braly ovšem po týdenním užívá ATB se problém vrátil. Od té doby jsme vystřídali cca 5.druhů antibiotik v různých časových intervalech.Opět bez úřinku. Přešli jsme k jinému veterináři a ten doporučil odebrat krev na klasický krevní obraz a také hormony štitné žlázy,výledky testů byli všechny hodnoty v normě až na leukocyty-což značí zánět.Následující léčbou byla dvojkombinace antibiotik( amoksiklav a ceftax) ,efekt vydržel 2týdny a opět se problém opakoval,takže k této dvojkombinaci nám byl přidán Prednison,na této kombinaci jsme vydželi necelé 4 týdnya problém je opět nazpět.Mimo3 týdny byl aplikován 3x Zylexis ovšem bez reakce. Nyní užívá pouze amoksilav.Moc Vás prosím o radu,protože už opravdu nevím jak pokračovat.Zápach z tlamy je neunosný a veliké afty které má na horních dásněch na každé straně 2x jsou velmi začervernalé s bílým povlakem a působí ji při dotyku velikou bolest.Veterináři mi sice říkájí,že tento problém je těžko řešitelný a nevyléčitelný,ale já se nechci vzdát,protože si myslím,že má fenka má před sebou ještě dlouhý život a nechci aby musela denně žřát antibiotika a tím si ničila zažívací ústrojí a nebo se musela trápit bolestí. Předem Vám moc děkuji za odpověd a za Váš čas při čtení mého dotazu. Přeji pěkný zbytek dne. Děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní P.,
pokud to dobře chápu a promítnu-li si případy z praxe, je největší problém aft na horním pysku v místě, kde pysk doléhá na horní špičáky.
Fakt je, že takovéto případy jsou téměř neřešitelné. Kolegové navíc, dle vašeho líčení, použili a lege artis vyzkoušeli bez úspěchu leccos. Otázkou je, proč je gingivitida tak úporná. Teorie jsou na to různé. Alfou a omegou jsou odolné bakterie a pravděpodobně odhalené a paradontózou postižené krčky špičáků. Pokud je použité léčba neúčinná, ordinuji u svých pacientů denní výplachy 2% roztokem chlorhexidinu (nutno umíchat v lékárně) a navrhuji extrakci zubů. Podle mých zkušeností a odborných doporučení se stav velmi zlepší, extrahují-li se nejvíce postižené zuby, resp. zuby v místě lézí. Sliznice pysku se následně nemůže kontaktovat s odhaleným krčkem zubu, na kterém se drží plak a bakterie. Tkáň už není neustále mechanicky drážděna, není atakována mikroby a není ve stálém zánětu díky různým imunologickým vazbám a reakcím na plak. Je to sice poněkud drsné, ale v chronicky zanícené tlamě je lepší, aby nebyla žádné zuby.
Určitě bych také doporučoval v rámci extrakce i odběr vzorků dásně na histologické vyšetření.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: zuby, stomatologie
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110215
dotaz vložen: 2.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den pane doktore, pred třemi dny jsem dostala fenku jorkšíra (9 týdnů - očkovaná 2x) od svého nastávajícího.Fenečka je dost bazlivá a bojácná což zvládneme krůček po krůčku, nicméně druhý den jsem začala cítit zvláštní zápach.Protože to není můj první pejsek vím, že někdy štěňátka trpí svrabem v uších tak jsem zašla k paní doktorce.Dala nám kapku Stronghold s tím, že štěňátko nemá svrab ale dravčíky, a že má mít karanténu měsíc.Což by mi nevadilo, ale dočetla jsem se na internetu o roztoku, ve kterém zvířátko vykoupete a neoplachujete.Zajímá mě tedy, jestli to není zaručenější a neměla bych si roztok pořídit a pejska v tom koupat.Bylo by to na škodu?A taky máme potkánka, je možnost nákazy?A ještě odkud by mohla chytit takového parazita?Omlovám se, ale já se zapomněla zeptat snad na všechno.Děkuji za odpověď Soňa
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní Z.,
parazita – dravčíka, dostalo štěňátko ještě u chovatele od matky či jiných psů v chovu. Pokud nebude štěňátko v přímém kontaktu s potkany, nemohou se dravčíci přenést. Stronghold je dobrý lék. Pokud by do 14-ti dnů dravčíci nezmizeli, použil bych ještě postřik Frontline spray. Koupele, o kterých mluvíte, se jmenují Ectodex. Rozhodně bych je zatím nechal v záloze. Kombinovat je navíc se Strongholdem není vhodné a štěňátko je i moc malé.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: hygiena v chovu, kožní onemocnění, odchov mláďat, parazité vnější
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110219
dotaz vložen: 3.3.2011
Pane doktore,
můj pejsek(malý kříženec jezevčíka a pudlice) byl 11.2.2011 na chemické kastraci.Tato chemická kastrace mi byla doporučena z důvodu jeho věku (za 2 měsíce mu bude 8 let), že u pejska není jisté, zda zabere. Kastrace byla provedena z důvodu, že pejsek obskakoval mého venkovního kocoura. Nyní je to 20 dní, co je pes kastrovaný a jeho chování vůči kocourovi je ještě horší. Nejen, že pes stále kňučí a vyje, ale dožaduje se každých 5 minut venčení(pes je chovaný v bytě), kde neudělá ani jednu potřebu, ale jen vyhlíží kocoura. Když se kocour objeví, hned ho začne obskakovat. Prosím poraďtě, jestli je toto normální chování po chemické kastraci.Před kastrací kocoura obskakoval jen občas, spíše si spolu hráli a dováděli, nebo jen vedle sebe leželi.Nebylo to tak časté, ale nyní je to neúnosné. Ven už chodí pes jen na vodítku! Předem děkuji za odpověď.Lucie
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní Lucie,
nepíšete, jakou formu medikace pejsek dostal. Pakliže mu byl aplikován hormonální implantát depotního desrolerinu, je popisovaná reakce normální. Hormony v první fázi mají pozitivní vliv na tvorbu testosteronu, následně jeho tvorbu utlumí. Feny s implantátem se rozhárají, psi mají abnormální choutky. Po dvaceti dnech by se pes měl začít klidnit.
Pokud se pejsek zklidní, určitě bych vám následně doporučoval kastraci. Je to v jeho věku zákrok velmi vhodný. Pes se zklidní a do budoucna ho nečekají problémy se zvětšenou prostatou. Kastrace je pro staršího psa jen ku prospěchu. Je to zákrok definitivní a jednou pro vždy, ale vhodný.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kastrace
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110220
dotaz vložen: 3.3.2011
Pane doktore,
ráda bych Vás požádala o radu jak si počínat s nočnímkřikem koček v zástavbě rodinných domků.Je možné, je něčímléčit pro noční klid,alespoň ty vlastní?Děkuji za odpověď a přeji hezký den, R.Burešová.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní B.,
je to neřešitelný problém. Všichni aktéři by museli být kastrovaní. Křik je důsledkem kocouřích rvaček nebo milostných hrátek kočky a kocoura.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: ostatní, reprodukce
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110227
dotaz vložen: 6.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den.Mám NO a v dubnu mu bude 7let.V loňském roce v červenci si začal intenzivně lízat konečník. Myslela jsem, že má parazita a tak jsem odčervila. Nikdy to nedělal. Nepomohlo to a začal mít problémy s vyprazdňováním.Veterinář mi sdělil, že se jedná o zánět análních žlázek a obsah vymáčkl i s krví(pes šíleně naříkal).Dostali jsme antibiotika Curam na týden.Po týdnu opět bolestivé vymáčknutí žlázek a další antibiotika Curam. Během deseti dnů ještě 2krát vymáčknuto.Stále se problémy nezlepšily a tak jsme dostali nějaká homeopatika a lidské čípky Factu. Nemusím vysvětlovat, jak si rád nechal náš pes šáhnout na konečník. Problémy neustoupily a tak jsme v listopadu vyměnili veterináře.Pan doktor pesana uspal a vyšetřil konečník.Vyteklo hodně krve z jedné žlázky jen po zasunutí prstu do konečníku.Druhou lékař vypláchl.Zjistil, že se jednalo o píštěl a zanedbanou léčbu.Nasadili jsme antibiotika : nejdříve Entizol, pak Kefavet a Carprodil a dietu(rýže občas s rybou a nové granule proplan - losos). Skoro měsíc jsme dávali antibiotika Kefavet, Prednison, také duphalac. Vyšetření krve na problém se štítnou žlázou dopadlo dobře.Vyšetření sono –prostata v pořádku. Vyšetření střev rtg – také v pořádku, žádná tělesa ve střevech jen prý plynatost. Je pravda, že se po pře léčení přestal lízat a nateklé žlázy se zklidnily. Jen s vyprazdňováním je to stejné. Od počátku problémů totiž při vyprazdňování kňučí a naříká. Tlačí tak silně, jako by měl zácpu, ale ve skutečnosti z něj vyjdou polotuhá „kuní“ hovínka. Bohužel je navíc požírá, což v životě nedělal(když jsem po něm uklízela, „nemluvil“ se mnou celý den, jako že jsem čuně). Během léčby měl malé množství krve a hlenu ve stolici, to už nemá. Veterinář nám sdělil, že se nejspíš bude muset tento problém řešit operativně. Zjistil totiž při vyšetření konečníku bez narkózy, že má stažený „věnec“ mezi konečníkem a střevem(jestli jsem to správně pochopila).Dá se to prý odstranit pouze plastickou operací. Zkoušeli jsme tedy raději dál dietu a duphalac – dlouhodobě, ale bez odezvy.Kňučení zesiluje. Navíc se od nového roku přidal další problém a to, že se vyměšuje za chůze, jako by nestihl doběhnout na to své místo(nikde jinde se dříve nevyprazdňoval).Také jsem zjistila, že pokud se rozruší(např.kolem jdoucím psem), tak na něj chvíli štěká a pak se okamžitě na jakémkoli místě zastaví a začne tlačit s šíleným kňučením-naříkáním až z něj vyleze opět hovínko velikosti žížaly. Už týden si líže konečník cca každých 20minut. A dnes začal být cítit stejným pachem, jako byl obsah vypláchnuté nebo vymáčknuté žlázky.Prosím poradíte mi, jak tento problém řešit.Je jasné, že se opět objednáme na výplach žlázek, ale co to kňučení a velikost hovínka. Dříve si odběhl na to své místo a měl tam hromádku jako v té reklamě na pedigree.Je to nepříjemné(kňučení)i pro okolní sousedy. Ale hlavně mám pocit, že při vyprazdňování musí trpět a trhá nám to srdce.Moc děkuji za pomoc, už jsem z toho nešťastná.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní J.,
v prvé řadě je zcela nevyhnutelné, abyste pejskovi nasadili límec, aby se nemohl vylizovat. Je to velký problém. „Prolíže“ se až k zánětu žlázek či perianálním píštělím. Podle toho co píšete si myslím, že žlázky a zánět jsou až důsledkem olizování, které je důsledkem neurologických problémů nebo pocitu tlaku ve střevech. Několikrát za praxi jsem podobné pacienty viděl. Netvrdím, že je to u vašeho pejska stejné. Pokud se nemůže vykadit, vyloučím-li perianální kýlu a rozšířenou rektální ampuli, tak důvody pro nemožnost vytlačit stolici jsou tři. Enormní bolestivost v oblasti konečníku, neurologický deficit v peristaltice či svalech umožňujících vyprázdnění nebo nádor ve střevě. Pokud pes samovolně ztrácí stolici tak to teorii neurologických příčin jen podporuje.
Zkusil bych kontrastní rtg střev, referoval bych psíka na neurologické vyšetření (syndrom cauda equina) a zvážil bych probatorní laparotomii – operaci, resp. „náhled“ do dutiny břišní k vyloučení nádoru. Je to sice radikální, ale jasné a velmi jednoznačné. Každopádně je to velmi komplikovaný a i veterinárně „nevděčný“ případ.
Budu rád, když mi napíšete, na co se přišlo.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, chirurgie, interní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110234
dotaz vložen: 7.3.2011
Pane doktore,
bylo pěkně, tak jsme vyvětrali naše zakrslé králíky, které chováme na zahradě v králíkárně. Měli jsme tedy možnost si je pořádně prohlédnout a zhodnotit jejich stav. Jedna naše zakrslá králičiče bělopesíkatá měla na jedné straně břicho na pravé straně vypouklé. Snažile jsem to jakžtakž prohmatat, žádný tvrdý útvar jsem tam nenašla. Tak mě napadlo, jestli by se nemohlo jednat o nějaký problém se střevy, jestli v nich nemá něco zaseklého. Jí normálně, bobky vypadali taky v pořádku ale ty jsem moc neprohlížela, možná chyba, jinak je velmi veselá. Prosím poradíte mi kde může být problém? Myslíte, že je to akutní? Králičice se jinak měla čile k světu a po venku se proháněla.Podáváme normální stravu - oves, tvrdý chleba, tedka zjara pár větviček a seno.Druhý dotaz se týká jiného králíka, samečka, má asi nějaký dermální problém, možná svrab, asi nějaký ektoparazit. Začala mu vypadávat srst, což je sice normální, ale v chomáčcích se vyskytují jakoby milimetrové "lidské" lupy. Vypadáto, že králíčka to trápí, občas si místa okusuje nebo líže. Prosím poraďte mi jak by mělo vypadat jeho další léčení, jestli máme počkat nebo se zastavit za panem veterinářem. Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní Adélo,
s králicí bych asi nic nedělal. Těžko říci, o co se jedná, ale králíci jsou obecně velmi citliví na choroby. Okamžitě přestávají jíst a chřadnou. Pakliže králice žere, lítá, kadí normálně a má s k světu, tak bych to neřešil.
Králíka s kožními změnami bych ale rozhodně řešil. Je-li to svrab, je to pro ostatní králíky nakažlivé a pro samotné postižené zvíře i nepříjemné. Svrab u králíků lze léčit antiparazitárními injekcemi. Takže rozhodně navštivte kolegu.
Také bych při jaru doporučil vyšetřit v celé vaší králičí populaci trus na parazity. Je to velmi důležité.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: parazité vnější
zvíře: králík
číslo dotazu: 20110236
dotaz vložen: 8.3.2011
Pane doktore,
dobrý den, prosím o radu čím a jak často odčervovat kočky (kastrované, žijí v bytě a často chodí ven) a také jaké je nejvhodnější očkování - jsme na vesnici. děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážená paní Korecká,
pokud kočky chodí aktivně ven, doporučuji odčervovat každé tři měsíce. Očkování pro kočky jsou standardní mixy základních kočičích nemocí a vztekliny. To vám poradí, resp. naočkují v každé ordinaci.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: očkování, imunita, parazité vnitřní
zvíře: kočka
číslo dotazu: 20110238
dotaz vložen: 8.3.2011
Pane doktore,
má fenka fr.honiče(porcelaine)má kožní problémy,udělala se jí pod krkem lysinka velikosti pětikoruny.Bohužel právě tam ,kde se jí o to odírá obojek.Krmím granulemi ANF pro štěňata (fence je deset měsíců)a dávala jsem jí Biotin forte tbl. Canina, to se trochu zlepšilo.Distributor Caniny mi poradil Lotagen gel na potírání,ale prý se sem nedováží.Je možno ho něčím nahradit?Chci změnit krmivo (krůta s ječmenem ANF) a podávat dále Biotin forte tbl. a Derm Caps kapsle Canina.Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážená paní W.,
léky a doplňky, které dáváte, jsou dobré, ale neřeší problém. Bylo by nejlepší udělat nejprve základní dermatologické vyšetření k určení diagnózy. V úvahu připadá (plemeno, věk, tvar léze) např. demodikóza (parazit trudník psí). Na toho biotin, lotagen, nenasycené mastné kyseliny apod. nefungují. Co se kůže týče, doporučoval bych moc neexperimentovat.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kožní onemocnění
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110242 | T.Zita@seznam.cz
dotaz vložen: 8.3.2011
Pane doktore,
máme téměř šestiletou fenku bernského salašnického psa. Před rokem a půl prodělala operaci levé zadní nohy LCC, nožka je nyní v pořádku. Pře měsícem a půl začala ze dne na den kulhat na pravou zadní nohu. Šli jsme okamžitě k veterináři, ten zkontroloval nohu prohmatem a řekl, že vazy jsou v pořádku a že se jedná o artrozu. Rentgen udělán nebyl, výrůstky v kolením kloubu jsou prý hmatatelné. Začali jsme podávat Stride a vitamin C. Po měsíci se stav zlepšil, ale pořád si na tu nohu ulevovala. Veterinář nám ještě doporučil podávat Toxicodendron. Dnes, po měsíci a půl stále pokulhává a při kontrole veterinář (prohmatem) ještě zjistil, že má v koleni natažený vaz. Máme dál podávat léky a za dva týdny přijít na kontrolu. Po celou dobu ji držíme v klidu, žádné procházky, krmíme jí Eukanubou light pro velká plemena. Je ještě možnost jiné léčby, třeba antibiotika, co bychom ještě mohli pro naší fenku udělat?Děkuji za Vaši odpověďLanghammerová
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážená paní Langhammerová,
pokud je vaz v koleni opravdu přetržený nebo natržený, je operace nezbytná. Můžete podávat fence odlehčené krmivo, kloubní výživy a léky proti bolesti a zánětu, leč proces destrukce v koleni se bez operace nezastaví. Navíc u velkého psa …..
Natažený vaz je takový vágní pojem, i když ho také často pužívám. Pokud se stav ani po měsíci nezlepšil do plné chůze, udělal bych ještě rentgeny kolena a kyčlí, a i v případě, že nikde nic jasného k nalezení nebude, doporučil bych i tak operaci. Kolegové na naší klinice ve valné většině podobných případů nakonec v koleni problém najdou. Ať už natržený vaz či poškozený meniskus.
Zkuste to ještě probrat s vaším panem doktorem a domluvit se.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, ortopedie
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110244
dotaz vložen: 9.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je možné aby březí fenka po nějakém stresu vstřebala plody i přesto že je již v 35 dni březosti předem děkuji za odpověď a přeji hezký den Komínková
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážená paní K.,
ano, je to možné.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: gravidita, reprodukce
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110249
dotaz vložen: 10.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den,p.doktore,chtěla bych se zeptat na Váš názor,zda nechat podstoupit 12letého trpasličího pudlíka narkoze.Na víčku oka se mu udělala boulička.Před šesti lety na tom samém místě byla operována,ale bohužel tědˇse uděla znohu.Má ovšem nemocné srdíčko/bere ENAP/.Má také zubní kámen,který mu již 3x ošetřovali pod narkozou.Jeden pan doktor narkozu nedoporučil,ovšem druhá p.doktorka chce bulku operovat.Nevím jak se mám rozhodnout...bojís se že narkoza mu ublíží.Předem děkuji za odpovědˇa přeji krásný den p.Jana
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
V8žená paní K.,
nevím, jak je boulička velká a kde přesně na víčku je. Pokud máte strach, zkuste se dohodnout s paní doktorkou, jestli by útvar nešel odstranit jen v lokální anestezii bez narkózy. Dělám to tak často a není to nic složitého, pakliže není novotvar velký. Také je dobré zvážit, jestli boulička opravdu zvířeti vadí, resp. je-li nutné ji za každou cenu operovat.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), chirurgie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110250 | kokiso@atlas.cz
dotaz vložen: 10.3.2011
Pane doktore,
dobry den, mame opravdu moc nemocnou fenku pointra.Mame ji necely rok, drive byla u spatnych lidi a ty si ji moc nevazili, byla hodne zubozena.nicmene je ji rok a pul a ma problemy s koznim onemocnenim, nikdo si nevi rady co a jak s ni delat.porad se nam drbe a vykusuje si chlupy vsude kam si jen dosahne.nejspise jde o nejakydruh alergie ale zadne prasky nezabyraly napr. zodac, zyrtec ani dythyaden.Dopracovali jsme se az na dernatologii pro psy.tam po dalekosahlych vysetrenich, testech atd skoncila na praskach MEDROL ktery jji ocividne pomahal,ale po trech mesicich jsme je museli vysadit protoze se nam zacala pomocovat a hrozilo poskozeni jater a ostatnich organu.nyni jsme presli na SANDYMUNE (neskutecne drahy lek), ale ten nezabira.Prosim vas o jakoukoliv pomoc nevime co dal a pejsek se nam asi udrbe k smrti a to neprehanim.Nehlede na to, ze nam dochazeji financni moznosti protoze za veskera vysetreni uz jsme dali DESITKY TISIC a to neprehanim.Moc dekuji:Jestli mohu poprosit reakce odesilat na email: kokiso@atlas.cz
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážený pane Ondro,
chápu, že hledáte ve vaší situaci pomoc všude. Moc se omlouvám, ale nemohu vám nijak pomoci. Jedná se případ tak specifický, že bez vyšetření a znalosti souvislostí, nelze cokoliv říci. Pokud navštěvujete specializované dermatologické pracoviště, věřte kolegům. Je mi jasné, že jsou určité finanční meze a možnosti. Pokud mám pacienty, kteří nemohou drahou léčbu zaplatit, dáváme léky levnější, pokud zabírají (prednison), i za cenu toho, že mají na zvíře neblahé vedlejší účinky. Pokud pomáhají, zvíře se nedrbe, je to primární. Zkrácení života (bez drbání a obtíží) je v tomto momentě vedlejší.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kožní onemocnění
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110251
dotaz vložen: 11.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den, po 48 hodinách jsem zjistila že pes 8kg snědl 150gramů hořké čokolády, nyní jí málo a více polehává, prosím o info jak probíhá otrava čokoládou, případně jak mohu pejskovi pomoci.Díky moc za rychlou odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážená paní Katko,
otravu čokoládou jsem za dvacet let praxe neviděl, resp. moc na ni nevěřím. Zažil jsem desítky psů, kteří pozřeli čokoládu, i v dosti neuvěřitelném množství. Např. dvacet pytlíků čokoládových bonbónů (greyhound), 300 gramovou kolekci mořských plodů (jezevčík 7 kg), celý očesaný vánoční stromeček (mops), pytlík kakaa (kokr) …. atd. Nikdy se nic „otravného“ nestalo. Měli třeba vážné zažívací potíže – urputné zvracení či průjmy, ale klasickou popisovanou intoxikaci ne. O otravě čokoládou se spíše více píše, než je. Teoreticky by čokoláda (hořká, koncentrovaná či kakao) měla toxicky působit na srdce a nervový systém (neklid, třes, oběhové potíže), ale jestli to tak opravdu je, resp. je-li to v praxi vůbec možné, nevím.
Pokud u vašeho pejska nenastaly po dvou dnech žádné vážné problémy, vůbec bych se nebál. Pro jistotu zajeďte na veterinu. Takového pacienta bych preventivně prohlédl, zavodnil infusí, podal léky na zrychlení vyprazdňování a na cca týden nasadil dietu se zvýšeným obsahem vlákniny.
V praxi jsem zažil jiné alimentární intoxikace velmi pikantní a kupodivu časté. Třeba když pes sežere nakvašené ovoce nebo kynoucí těsto na vánočku … to jsou věci. Kysličník uhličitý a vznikající alkohol z kvasných a kynoucích procesů dělají s pesáky pěkné dílo.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, interní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110253
dotaz vložen: 11.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den, chtěla bych se optat ohledně mého dvouročního zakrslého králíčka Teddy. Když leží nebo spí, vydává divné zvuky, někdy v noci mě to i vzbudí ale když na něj šáhnu prohmatám mu bříško jestli ho něco nebolí je v klidu jako kdyby ho nic nebolelo. Nevíte co s ním může byt? Předem děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážená paní Veroniko,
nepíšete, alespoň přibližně, co je to za zvuky. Bublání, škrundání, vrzot, kníkání …..?? Bylo by to neobvyklé, ale mohla byste slyšet kručení v břiše, což by nebyl problém. Spíše uslyšíte vrzání a skřípání zuby, což by problém mohl být. Dělají to králíci se zažívacími problémy a zvířata s kokcidiózou (začervení) ve střevech. Pokud králík kníká, může ho něco bolet. Může i frkat a chrčet v případě, že by měl rýmu, která je u králíků dosti častá.
Je to o tom analyzovat, co je to za zvuk. A popřípadě se obrátit na kolegu.
MVDr. Michal Čáp :-))
zvíře: králík
číslo dotazu: 20110254
dotaz vložen: 12.3.2011
Pane doktore,
dobrý den,prosím Vás o radu mám tříletého německého ovčáka který trpí lomivosti srsti na kohoutku a to hlavně v období línání, krmím granule pro plan, pes je odčerven, odblešen, jeho srst je jinak lesklá a pěkná,je temperamentní, žravý. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.3.2011
Vážená paní Sedláčková,
pokud se pejsek nedrbe, srst vypadá tak, jak píšete a celkově je zvíře normální, nenapadá mě nic, co by mohlo zvýšenou lomivost srsti způsobovat. Myslím nic, jakožto nemoc. Takto lokálně a zjevně bez příčiny způsobená léze nebává nic „vnitřního“. Často se ale setkáváme s obrazem vypadané, resp. vytrhané a ulámané srsti u zvířat, která nosí stahovací řetízkové obojky. Články řetízku skřípou mezi sebou chlupy a vytrhávají je.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110255
dotaz vložen: 13.3.2011
Pane doktore,
Mám rotvajlera/36kg/,je mu 12let,žere/Brit-junior-vyprazdnování, vše,jak má být,ve 3-letech operace kolenních vazů na zadní noze,rekonvalescenci jsme dělali hodně plaváním,je to magor-srdcař,takže vše dělalna plný pecky a chce dělat,jako dřívI s bolestí to má nějak posunutý.Začal děsně pajdat na předek,před týdnem hupsnul do "malý díry.Začala jsem mu dávat včera Caniviton-forte plus,1x večer a Rimadyl-Palatable 50mg/1x večer,jak dlouho to můžeme žrát,aby se mu neublížilo,prosím ev.jiný osvědčenější druh léčiv.Děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Vážená paní L.,
Rimadyl může pes dostávat stále, pokud je to třeba. Dáváte ale málo. Musí dostávat při své váze min. jeden a půl 50-ti mg tablety denně. Lépe ale 2x denně. Caniviton Forte mu dávejte tak 14 dní. Pokud bude kulhat dále, je nutné změnit lék. Ne každé analgetikum působí na psa stejně. Tzv. nesteroidů (NASID) je celá řada a někdy se ke kýženému účinku musí vyzkoušet různé preparáty. Každopádně by se ale na pejska měl podívat veterinář. Aby se opravdu léčilo to pravé …..
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110258 | angelina.shestakova@seznam.cz
dotaz vložen: 14.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den,mohla bych se zeptat co bychom měla dělat jestli že jsem na ulici našla zatoulaného psa..??Je mi jen 11let a ráda bych pejska zachránila a dostala ho zpátky do normálního života.Teď vůbec nevím kde je ale mám jeho fotografie na telefonu.Už sem ho tam viděla i před měsícem.Děkuji Nashledanou
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 16.3.2011
Ahoj,
pokud jsi pejska viděla potulovat se už před časem, tak asi nebude zaběhnutý. Jsou hafíci, kteří v mají jako hlavní náplň života toulání. Hledají fenečky nebo loví. Prostě táhnou za hlasem přírody. Tak to je.
Těžko budeš takového psa nějak předělávat. Určitě bych ti nedoporučoval ho za každou cenu chytat.
Máš-li pocit, že pes je ztracený, nikde není žádný majitel a pes běhá bez dozoru, je nejlepší zavolat městskou policii. Je to číslo 156, z mobilu i zadarmo. Městská policii má za povinnost odchyt a identifikaci toulavých psů. Jsou na to zařízeni a mají techniku pro identifikaci zvířete. Jsi hodná, že se o něj chceš postarat, ale raději tuhle činnost nechej profesionálům.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: ostatní
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110260
dotaz vložen: 14.3.2011
Pane doktore,
v piatok (11.3) som dala zaockovat nasho mopsika (rok a 4 mesiace) proti besnote (bola to vakcina Eurican) a po 15 minutach skolaboval, prestal chodit, iba lezal a tazko dychal. dostal vsetky mozne protisokove lieky aj infuzku na zvysenie krvneho tlaku, ale bohuzial asi po dvoch hodinach mi skonal. asi mu nevydrzalo srdiecko. som zufala. stretli ste sa niekto s takouto reakciou a ako to skoncilo. neviem, co mohlo byt pricinou. na mopsika bol stale hyperaktivny, nikdy neprejavoval nejake znamky choroby. dakujem za akukolvek odpoved
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 18.3.2011
Vážená paní Andreo,
ano, tohle jsem už viděl. Dvakráte za svojí praxi. Vždy to skončilo úhynem psa. Jednalo se o yorka a o čivavu. Akutní alergická reakce po vakcinaci je u psů velmi vzácná. Pozdní, v horizontu několika hodin, vidíme tak pětkrát do roka. Psíci otečou na hlavě, svědí je uši a čumák, drbou se …… jedna injekce pomůže a během pár hodin je vše v pořádku. Velmi časté jsou lokální bolestivé reakce v místě vpichu. Také to není nic dramatického.
Tak akutně probíhající reakce je opravdu velmi velmi výjimečná. U brachycefalického plemene se navíc násobí oběhový šok s obecně špatnou průchodností dýchacích cest, dušením a omezenou ventilací. Celkový špatný stav může podpořit i určitá hysterie z ev. bolesti v místě vpichu. Celkem vše dohromady vytvoří smrtelný koktejl, bohužel.
Není to chyba veterináře ani nekvalitní vakcínou. Je to jen náhoda. Pracujeme s živou hmotou a v medicíně je možné vše.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, očkování, imunita
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110262 | Krivonovazden@seznam.cz
dotaz vložen: 15.3.2011
Pane doktore,
Dobrý den mám 8 letého NO který trpí šedým zákal myslím že už přesatl vidět z větší části. Dá se to nějak operovat a kolik přibližně ta operace stojí a kde to provádějí? Náš pějsek je veelice čilý takže ho nechceme nechávat slepého.. Děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 18.3.2011
Vážená paní Křivoňová,
ano, operace šedého zákalu je u psů možná a běžná. Zakalená čočka se odzrní nebo se odstraní a nahradí se umělou. Jako u lidí. Cena se pohybuje v řádech tisíců. Nevím, z jakého místa ČR jste. V každém regionu je obvykle nějaký specialista, který tyto zákroky provádí.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: chirurgie, oční onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110263
dotaz vložen: 15.3.2011
Pane doktore,
máme fenku bulteriera, kterou jsme nyní nechali nakrýt a čekáme na potvrzení březosti. Jedná se již o druhou březost. Při prvním porodu dostala laktační psychozu a všechna štěňátka sežrala. Dá se prosím Vás této situaci nějak předejít? Četla jsem o přípravku na uklidnění D.A.P difuzér, myslíte že by byl vhodný? Popř.kdy ho začít používat? Máme velký strach aby se to neopakovalo. Děkuji moc za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 18.3.2011
Vážená paní Renato,
D.A.P. určitě doporučuji. Doplnil bych ho i tabletkami Sereneum. D.A.P. je feromon, specifický pro psy a jeho vdechováním, resp. kontaktu feromonu s nervovými zakončeními v nose je kladně ovlivňován mozek psa ve smyslu navození klidu a vyrovnanosti. Sereneum funguje na jiném principu, ale je to také alterance k vyzkoušení.
Pokud se štěňata narodí a nebudete si s fenou jisti, jedinou možností je dát feně trvale košík a nechat ji olízat a obhospodařit štěňata jen za vaší přítomnosti. Extrémním řešením je odstavení a umělý odchov mláďat.
Určitě je důležitá bohatá strava kojíc feny a velmi důležitá je suplementace vápníkem. Používám zásadně čisté vápno (Calcium carbonicum 500 mg v tabletě) s dávkováním 1tbl.= 1 štěně a den. Tablety dostanete bez recepisu v každé lidské lékárně.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: odchov mláďat, porod, poruchy chování
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110325
dotaz vložen: 1.4.2011
Pane doktore,
jen jsem se chtela zeptat moje stenata maji 47 dnu a davam jim mleko matka je odmitla krmit.Od kolika dnu mohou papat a co?
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážená paní Veronika,
v sedmi týdnech jsou štěňata zcela samostatná a mohou žrát granule pro štěňata. To, že je fenka nekojí, je úplně normální. Takže kupte granulky nebo kaši pro štěňata určitě jim to předložte.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: odchov mláďat, růst a vývoj, výživa
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110327 | jirovska.k@seznam.cz
dotaz vložen: 3.4.2011
Pane doktore,
před měsícem jsem byla s morčetem u veterináře a bylo mi sděleno, že morče má svrab a mám ho stříkat sprejem proti svrabu. Svrab se mu ale rozšířil a morče zhublo. Jí pravidelně v normálních dávkách. Je možné, že hubnutí má něco společného se svrabem? ... co byste mi prosím poradil? Děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážená paní K.,
svrab a hubnutí souviste může. Zvíře se svrabem má výraznou svědivost, je nervózní, žije v trvalém diskomfortu a přestává žrát. Kožní svrab se u morčat nejlépe léčí injekcemi ivermectinu, které se aplikují cca 3x s odstupem jednoho týdne. Fungují spolehlivě. Také bych doporučoval zkontrolovat morčeti chrup, jestli nemá přerostlé zuby (přední i zadní). Špatně obroušené zuby mohou morčeti velmi vadit. Až že nežere a hubne.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, hygiena u zvířat, parazité vnější
zvíře: morče
číslo dotazu: 20110330
dotaz vložen: 4.4.2011
Pane doktore,
Dobrý den,chci se zeptat na astma u yorkšírského teriera/3letý/je v dobré kondici,ale cca.1-2 do měsíce má popisované nedodýchání/astmatické příznaky/-je nutné vyšetření nebo je možnost vyzkoušení léků,před absolvováním RTG? Děkuji.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážený pane Š.,
u dýchacích problémů je rtg vyšetření nezbytné. Nepopisujete sice příznaky, ale umím si představit, co pejsek dělá. Astma není u yorků moc časté. Spíše trpí problémy s anatomickými disproporcemi v hrtanu a problémy s průdušnicí, ev. onemocnění srdce. Rentgen je klinická prohlídka je základ. Střílet naslepo léky, není dobré.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, interní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110332
dotaz vložen: 5.4.2011
Pane doktore,
Dobrý den, pane doktore, mám 9 letou jezevčicí.Již od září minulého roku ji teče z očí.Má i hnisavou sekreci.Po přeléčení ATB nebo ATB s kortikoidy je tak týden klid a zánět se pomalu objeví znovu. Poraďte co dělat. Dělají se u pejsků stěry? Zatím léčena lidskými očními kapkami. Jsou nějaká speciální oční psí? Děkuji za odpověď. Šeděnková
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážená paní Š.,
stěry se u pejsků dělají, jak na cytologii, tak na bakteriologii. V 90% užíváme lidská ophtalmologika. Problém je spíše proč, resp. od čeho zánět vzniká. Asi by se na pejska měl podívat oční specialista. Zánět může být např. důsledkem dráždění vchlípeným víčkem, pejsek může mít sníženou tvorbu slz, může mít vředy na rohovce atd.. Takže zánět ani nemusí být způsoben bakteriemi.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: oční onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110335 | lenka.maninkova@gmail.com
dotaz vložen: 6.4.2011
Pane doktore,
mam doma 12-rocneho nemeckeho spica. Uz cca 2 mesiace ma nadmerne zvacsene semenniky. Pred 3 tyzdnami si ich po velkej potrebe zaspinil a zacalo mu to tam hnisat. Dva tyzdne sa mu podavali antibiotika Noroclav 250mg rano a vecer, ale k zlepseniu nedoslo. Veterinar nam radil dat ho utratit, pretoze v jeho veku by mohlo ist aj o rakovinu. Dany vsak stale zerie, chuti mu, hra sa aj s loptou. Nevyzera ani, ze by mal bolesti. Nepomohla by mu kastracia, pripadne vycistenie rany alebo nieco ine? Nechcem o neho este prist. Za odpoved Vam dakujem.Lenka
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážená paní Lenko,
kastrace by určitě pomohla, ať už je důvod zvětšení varlat jakýkoliv. Na šourku je velmi jemná kůže, která se při zranění obtížně hojí. Jen antibiotika nestačí. Nejdůležitější je lokální hygiena. Pejsek MUSÍ nosit nejméně deset dní trvale nasazený plastový límec, aby se nemohl olizovat. Denně mu ve vaně sprchujte konečník i šourek a omývejte mu ránu heřmánkem či odvarem z dubové kůry. Případné strupy a nalepené nečistoty se musí odmáčet. Není to příjemné, ale jinak se mu to nezahojí.
Důležité jsou i kontroly v ordinaci co tři čtyři dny, aby se zkontrolovalo, jak se rány hojí a jak zvládáte ošetřovat.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, kastrace, kožní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110337
dotaz vložen: 7.4.2011
Pane doktore,
ráda bych se zeptala, zda mám řešit u své tříleté fenky JRT po roční kastraci výskyt pupínků podlitých hnisem nebo oparů, které se jí tvoří na přirození. Když byl jeden za chvíli zmizel, nyní má tři a často se tam líže a tzv. "sáňkuje" po trávě či koberci, neboť ji to asi svědí. Co to způsobuje a jak ji pomoci? Zkusila jsem mazat měsíčkovou mastí a trochu canestenem, ale vše si slíže. děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážená paní E.,
píšete „ ….. ale vše si slíže“, což bude ten největší problém. Pokud chcete úspěšně problém vyřešit, musí fenečka nosit trvale, alespoň dva týdny, nasazený plastový límec. Nesmí se na postižené místo dostat jazykem. Lízáním se stav zhoršuje, kůže je trvale zvlhlá, infikovaná ze slin a mechanicky podrážděná jazykem.
Drobné vřídky a hnisavé pustulky u fen na přezce jsou docela časté. Obvykle je to v důsledku olizování. Olizování má mnoho důvodů. Feny se čistí při hárání, kastrované mohou mít problém s únikem moči, fenka může mít přeplněné anální žlázky, může být atopický alergik (pyly, prach roztoči), může mít kvasinkový zánět kůže ……. Je toho dost.
U vaší fenky bych zatím doporučil jen důsledně na dva týdny límec (ve dne i v noci), omývat jí třikrát denně heřmánkem a následně po vysušení namazat třeba zmiňovaným Canestenem.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kastrace, kožní onemocnění, pohlavní cyklus
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110339
dotaz vložen: 8.4.2011
Pane doktore,
Dobrý Den,Chtěla bych se zeptat co máme koupit kočce když jí páchne z ust.Děkuji Marie
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážená paní Marie,
můžete zkusit preparát Plaque Off nebo gel Gingisan či výplachy obyčejným heřmánkem. Berte toto doporučení s rezervou. Asi by bylo nejdříve lepší zjistit, proč zvířeti z tlamičky páchne. Kočka může mít chrup obalen zubním kamenem, může mít ošklivě zanícené dásně v důsledku paradontózy, může mít v tlamce nehojící se zranění, novotvary, může mít olámané a zahnilé zuby ……
Domácí léčba a prevence je velmi důležitá, ale raději až po prohlídce u veterináře.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: zuby, stomatologie
zvíře: kočka
číslo dotazu: 20110341 | kristyna.krokova@email.cz
dotaz vložen: 8.4.2011
Pane doktore,
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co znamená když jsem si pořídila Bullterierku ktera nebyla v nejlepsich podminkach a ted ji zacli ŽLOUTNOUT polštářky na pacinkach. Moc dekuji za odpoved
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážená
většinou se nejedná o nic vážného. Obvykle je to proto, že tvrdá zrohovatělá kůže na polštářcích přes zimu není tak běháním a suchem opotřebovaná. Navíc zvýšená vlhkost (déšť) kůži zjemňuje. Pod zrohovatělou kůží je světlejší vrstva, která prosvítá a budí dojem „žloutnutí“. Někdy kůže na polštářcích žloutne, když zvířata šlapou ve fekáliích. Např. psi, o které se moc nikdo nestará a nečistí jim kotec či výběh. U bílých a světlých psů je to ještě markatnější. Pokud polštářky nepraskají, nekrvácejí, zvíře si tlapky neokusuje, tak bych to asi neřešil.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110342
dotaz vložen: 9.4.2011
Pane doktore,
mám 6 letého psa jezvčíka křířeného,a začal mi jíst po sobě víkali,čim to je?a costim mám dělat?Děkuju za přeběžnou odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.4.2011
Vážený Jakube,
obvykle stačí změnit stravu, dávat zvířeti na venčení košík, zvíře odčervit a důsledně přitvrdit ve výchově. Štěňata žerou výkaly zcela běžně. U dospělých psů je to klasická porucha chování, která je ale jen aktivizací byvších špatných návyků, které ze psa nikdo důslednou výchovou „nedostal“.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: hygiena u zvířat, poruchy chování
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110344
dotaz vložen: 11.4.2011
Pane doktore,
Mám 5 letou fenu BO a už 3 x jsem jí nechal nakrýt,pokaždé jiným psem a nikdy nezebřezla. Jek zjistím jestli je plodná nebo neplodná a kolik by to stálo? Děkuji Petr
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.4.2011
Vážený pane Petře,
je to zvláštní, ale stát se to může. Pokud opravdu a prokazatelně byli krycí psi plodní (měli již potomstvo), a pokud opravdu došlo ke svázání a ejakulaci psa do feny, začal bych od jednoduššího ke složitějšímu. Základní klinické vyšetření, sono dělohy a vaječníků, rutinní vyšetření krve, bakteriologické vyšetření stěru z pochvy. Existují i další specializovaná vyšetření na nákazy, které způsobují neplodnost, ale to vše dále prodražuje.
Počkal bych na další hárání a standardně opakovaně vyšetřil krev na hladinu hormonů k určení optimální doby krytí. Nakryl bych mnohonásobnýcm otcem a spolehlivým plemeníkem.
Otázku ceny nemohu komentovat. Každá ordinace má svůj ceník a záleží velmi na to, jaká vyšetření se budou dělat. Obecně lze říci, že to nejsou stokoruny, ale tisíce.
Pokud feny ještě nikdy nerodila, zvážil bych v jejích pěti letech, jestli je první gravidita tak pozdě ještě bezpečná. Osobně bych krytí pětileté prvničky nedoporučoval.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), gravidita, krytí, pohlavní cyklus, reprodukce
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110346 | kristyna.krokova@email.cz
dotaz vložen: 12.4.2011
Pane doktore,
Moc děkuji za odpověď a ještě bych se chtěla zeptat na radu co používat na kloubní výživu? Která je pro Bullteriery nejlepší?? Moc děkuji Kristýna
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.4.2011
Vážená Kristýno,
není nejlepší kloubní výživa. Ani nejhorší. Všechny výrobky a variety obsahují více či méně totéž. Nicméně poslední dobou velmi rád používám sérii kloubních výživ Roboran. Dají se dobře dávkovat a vzájemně kombinovat. Navíc jsou i cenově zajímavé.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: výživa
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110348
dotaz vložen: 13.4.2011
Pane doktore,
Hezký den, mohu Vás požádat o radu. Mám 3 měsíční štěně Cane Corso a špatně snáší jízdu autem,trápí ho nevolnost,nadměrné slintání a zvracení... Chtěla jsem se informovat zda-li je možné aplikovat tablety Cocculine od fy. Boiron...? Váží 12,5kg jaké množství tablet mu mohu dát den před jízdou,krátce před jízdou...? Nerada bych volila volbu Kinedrilu,který způsobuje útlum a ospalost psa. Děkuji za odpověď. Linda V.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.4.2011
Vážená paní Lindo,
Cocculine určitě. Na některé psy funguje. Homeopatika běžně neordinuji, ale dávku bych odhadl na 5 až 10 granulek 5CH nebo 10CH. Rozhodně nehrozí v tomto rozmezí žádné předávkování. Jinak Kinedryl psy netlumí. Funguje, ale musí se dát tak hodinu před jízdou. Úplně nejspolehlivější, ale nejdražší je veterinární specialita Cerenia tbl.. Pravidelné ježdění se psem je základ. Organismus si zvykne, podobně jako lidé na houpání lodi. I děti si při pravidelném svezení autem zvyknou.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: cestování se zvířaty
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110351
dotaz vložen: 14.4.2011
Pane doktore,
mám 10 měsíční fenku křížence ridgebacka a vlčáka. Teď mi poprvé hárá, ale při čůrání jí to pálí. Je to normální nebo s ní mám jet na vyšetření?Velice děkuji!Lenka
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.4.2011
Vážená paní Lenko,
pálení při močení má asi proto, že má rozlízavou kůži kolem pohlaví. U mladých fen, které hárají poprvé, mají navíc anatomicky vulvu vpáčenou dovnitř a jsou hygienicky velmi aktivní, je to možné. Zkuste ji dát hárací kalhotky, 3x denně ji omývat přezku heřmánkem a ev. ji nasadit plastový límec, aby se nemohla olizovat. Po omytí je možné ji namazat Infadolanem, který lze koupit v lékárně bez recepisu. Ale musí mít límec, protože Infadolan psům chutná a lízání by bylo ještě aktivnější.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: pohlavní cyklus, reprodukce
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110352
dotaz vložen: 14.4.2011
Pane doktore,
prosím o informaci co dělat když se nám klovou slepice. Je to už v takovém stádiu, že jim teče krev. A teď nám začali i klovat snesená vajíčka a žrát je.Děkuji moc za radu co s tím.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 14.4.2011
Vážený M.,
hospodářská zvířata a drůbež nejsou můj obor, takže jen obecně. Slepice se klovou v zásadě ze třech důvodů – stres, parazité, nedostatek vitamínů. Zkusil bych je vypustit do většího výběhu, postříkal bych je antiparazitikem (Arpalit, Frontline) vč. sanitace kurníku (Neostomosan), nasadil jim vitamíny (Roboran), míchané třeba do mixu vařených brambor a jarního zeleného krmení (kopřiv).
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: hygiena v chovu, parazité vnější, výživa
zvíře: ostatní
číslo dotazu: 20110393
dotaz vložen: 28.4.2011
Pane doktore,
prosím Vás o radu.Můj 6ti letý pes boxera má již od mala zdravotní problémy různého typu.1.problém-v půl roce operace obou ramenních kloubů - Osteochondroza,od té doby střídavě kulhá hodně,někdy je úplně OK.2. kulhání na pánevní končtiny - také třídavě dobré a hoší. Zatím nám stačí přípravek Alavis (ten podáváme nepřetržitě 3 roky)a pokud pejsek kulhá,řešíme klidem- většinou po 2-3 dnech odezní. 3.problém - zvětšená prostata (čůral krev)- potvrzeno Sonem-pes vykastrován před 12 dny 4.problém - a na ten se Vás potřebuji zeptat- před dvěma dny,když jsme byli na vyndavání stehů po kastraci,tak jsem panu veterinářovi ukázala bouličku,kterou jsem psovi nahmatala na tlamě,odebral vzorek a udělal ihned rozbor - nález označil jako mastocytom(upozornil mě na to,že tyto nádory rychle metastazují).Nabídl chirurgiký zákrok,ale upozornil mě i na to,že bude těžké nádor na takovém místě ostranit - bude nutna plastika. Za 14 dnů jdeme na kontrolu a máme se do té doby rozhodnout,zda ano nebo ne.Dostali jsme prozatím mastičku s kortikoidy.Přijde mi to jako neustálý kolotoč kolem zdravotních problémů ..když se daří vyřešit jeden problém,ihned se objeví další,horší. O bouli vím již 3 měsíce,za tu dobu se její velikost nezměnila,pouze ze dne na den občas naběhne a pak zase skoro vymizí.Vypadá jako zapouzdřený absces.Nevěnovala jsem tomu velkou pozornost,protože jsme řešili pejskovo kulhání a pak jeho zvětšenou prostatu a kastraci.Pes se jinak chováním jeví jako zdravý-žere,běhá,hraje si,je celkem veselý,normálně se vyprazdňuje i žere.Ikdyž mi přijde občas trošku přešlý.Nyní již měsíc ani nekulhá (pouze nepatrně).Jak se máme k tomuto problému postavit? Už se mi nechce psa dávat po několikáté operovat,když má i jiné zdrav.problémy. Hlavně to nemusí být 100% řešení .Chci mu dopřát hezký život,dokud to půjde ,ale zase se na to nechci vyloženě ,,vykašlat".Hrozně se to ve mě pere,protože nevím,jak se rozhodnout. Prosím tedy o radu,jak se k danému problému postavit. Může mít vliv na zdravotní problémy i barva boxera (jedná se o nestandartní bílou barvu)? Moc děkuji za vaši odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní P.,
chápu vaše rozpoložení. Nepíšete, kde boulička je, jak je velká a jak vypadá. Nemohu moc konkrétně poradit, jestli je operace složitá či nikoliv. Obecně platí, že pokud je novotvar do cca dvou cm veliký, neměl by to zase být nějaký dramatický zákrok. Mastocytomy nemusí být automaticky infaustní. Záleží, jakého jsou stupně. Opět obecně platí, že ať už jsou jakékoliv, měly by být venku. Já osobně bych si netroufl jen tak podle aspiračního vzorku určit mastocytom, ale nejsem vůbec v tomto oboru (cytologie) vzdělán a zocelen. Konečný verdikt typu novotvaru raději svěřuji vždy histologovi, stejně tak jako vzorky odebrané jehlou.
Neznaje přesně celou dispozici přesto bych doporučil novotvar odstranit.
Jinak opravdu bílá barva s sebou nese problémy a vyšší nemocnost.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: onkologie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110395
dotaz vložen: 29.4.2011
Pane doktore,
Dobrý večer, mám 11-ti letého křížence NO s belgickým, byl obézní, zhubl dietou a pohybem, nyní je viditelná boule na levé straně pod žebry, která přechází směrem k břichu, vypadá velikostí i tvarem jako půl ragbyového míče, je neohraničená, nebolí ho a pes není po žádném úrazu. Chtěla bych vědět jestli se jedná o nádor a se kterým orgánem by mohl souviset. Bojím se nechat to odstranit vzhledem k věku pejska.Předem moc děkuji za odpověď a vážím si Vaší práce. Káča.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní Kateřino,
omlouvám se za včerejší sw chybu, která místo odpovědi vkopírovala dotaz.
Půl ragbyového míče je útvar obrovský. Otázkou je, zdali vychází z dutiny břišní nebo je na svalech či v podkoží mimo dutinu břišní. Pokud je v břiše, může se jednat o nádor sleziny, novotvar na střevech nebo nádor závěsů střev, bujení mízních uzlin, u feny pak o tumor vaječníků … Novotvary vycházející z břicha by se ale při této viditelné velikosti pravděpodobně projevovaly již celkovým vážným stavem, bolestmi a rychlým chřadnutím. Každopádně vzhledem k věku a velikosti útvaru je operace asi nereálná. Nicméně bych doporučoval alespoň rtg a sono, aby se zjistilo, odkud problém vychází. I u nádorů neoperabilních a zhoubných je možné dát léky, které rozvoj bujení zbrzdí.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), interní onemocnění, onkologie
číslo dotazu: 20110396 | polivkovaeja@seznam.cz
dotaz vložen: 29.4.2011
Pane doktore,
Dobrý den pane doktore.Mam 10letého psa rotvajlera.Při vyšetření moči se ukazali paraziti,krev a řidká moč (meně pil a hodně čural) na sonu zvětšená prostata a dvě cysty.Nasazeny hormony,antibiotika a odčervení..za 14 dnů kontrola.Čurá ted bych řekla menší množství,nohu zveda-jen sem tam ne,kadí normálně.Je to muj první starnoucí pes a prosím o informaci co mohu čekat.Kastraci?Mohou byt cysty zhoubné-rakovina?Co nás muže potkat..předem mockrát děkuji s pozdravem Eva a Argo
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní Evo,
prostatické cysty u psů jsou ve valné většině nezhoubné. Ale i tak zvířata trápí a související záněty prostaty jsou nebezpečné. Určitě bych doporučil kastraci nebo jako první kolo tzv. chemickou kastraci pomocí hormonálního implantátu.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: endokrinní nemoci, geriatrie (stáří), interní onemocnění, kastrace, ledviny, urologie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110397 | xrude@seznam.cz
dotaz vložen: 2.5.2011
Pane doktore,
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na možnou příčinu nemoci našeho psa. Náš veterinář si není jistý. pes 6 let,40kg,tak 2 měsíce zpátky změna chování, horší chůze, podrážděnost,nervozita, nasazen Movalis ( 1/4 tablety denně) protože to vypadalo na bolest kyčle v důsledku DKK,měsíc zpátky výrazná špatná chůze, nerovnováha, postupně apatie, trochu lekavost, malátnost, občas zakopnul, poslední týden napadání i na přední nohu -po prohmatu bez náznaku bolesti, jako by mu v ní škube, nedokáže na ní stát aniž by nepřešlapoval, apatický, ale žere a pije, bez teploty, bez průjmu, od začátku se vyskytovalo bezvýznamné chození, dělal okruhy po zahradě a teď třeba 2 hodiny chodí kolem plotu sem a tam. když má stát na místě stojí nevyváženě, kymácí se, pokud delší dobu leží a vstane motá se, než se srovná.vyšetření krve negativní, hematologie taky negativní, borelioza, srdeční červivost a ještě asi 3 druhy parazitů negativní- jednalo se o krevní test-na principu těhot. testu, kdy stačily 3 kapky krve a vyčkání 10minut na výsledek , RTG páteře negativní, Náš veterinář se domnívá, že se jedná o poškození CNS, nasazen Prednison, 2x denně. Zatím žádná změna ( po3 dnech užívání).Děkuji za jakýkoliv názor.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní R.,
to je spíše případ pro specialistu – neurologa. Podle popisu bych na 99% řekl, že se jedná o neurologický, nikoliv ortopedický problém. Jestli je centrální (mozek) či periferní (páteř, nervy), nevím. Příčina může být infekce, parazité, nádor, autoimunitní onemocnění …… Ale to by asi chtělo opravdu specializované pracoviště a další testy. Především odběr mozkového moku.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, infekční onemocnění, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110398
dotaz vložen: 2.5.2011
Pane doktore,
Dobrý den, chtěla bych se zeptat za jak dlouho po porodu se může dát kočička vykastrovat? Nyní je 14dní po porodu. Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní V.,
jakmile odstavíte koťata. V zásadě by to šlo i teď, ale kočka kojí. Rána by se mohla hůře hojit.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kastrace, porod
zvíře: kočka
číslo dotazu: 20110403
dotaz vložen: 3.5.2011
Pane doktore,
prosím o radu ohledně chování psa.Máme z útulku úžasného křížence,je hodný,čistotný,milý,zkrátka super psík.Jediný zádrhel-kvílí když mu odejdu.Vyzkoušela jsem hodit mu moje nošené oblečení,zkoušela jsem pamlsky na odpoutání pozornosti.Nic.Máme ho 16dní.Myslíte,že se to spraví časem,když zjistí,že ho neopustím a že se vždy vrátím? Děkuji za radu. Růžičková Eva
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní R.,
zeptejte se, proč pejsek skončil v útulku. Podle mých zkušeností je velké procento pejsků v útulku nikoliv proto, že by neměli pána, ale proto, že jsou nějak problematičtí. Vytí a štěkání doma je hodně časté. Zeptejte se, abyste věděla, jestli už třeba někdo někdy pejska nezkoušel převychovat.
Odnaučit to jde. Problém je ten, že každý pes potřebuje jiný přístup a finty. Na někoho platí bič, na druhého cukr. Obecně platí, že byste se neměla při odchodu s pejskem loučit, nechat mu v pelechu nějaký váš kus prádla, při návratu domů se s ním nevítat, resp. až po několika minutých po otevření dveří. Vracet byste se měla nepravidelně a náhodně. Stojí to čas.
Převýchovu lze podpořit feromonálním „uklidňovačem“ D.A.P (k dostání v ordinacích). Existují i obojky, které při štěkotu a vytí vystřikují na psa nepříjemnou tekutinu. Ale spíše bych to řešil důsledným výcvikem. Obecně se nerad na toto téma vyjadřuji, jelikož jsem ze staré školy a mám na věc svůj názor, který není příliš s dnešním „sofistikovaným“ výcvikem poruch chování psů moc slučitelný.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: poruchy chování
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110404
dotaz vložen: 5.5.2011
Pane doktore,
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat mám ročního křížence (bylo mi řečeno že je to čivava křížená s francouzským buldočkem, myslím ale že to bude spíš s krysaříkem, nebo pinčem), má 3,5 kila. Nevypadly mu mléčně špičáky, tak budeme muset jít na trhání. Já mám ale strach z narkózy (která nejspíš bude nutná, protože se zuby ani nehnou). Mám si vyžádat předem nějaké vyšetření? Co jsem se ptala kamarádek, které na trhání se psem byli tak žádný veterinář v našem okolí vyšetření před narkózou nedělal. Bojím se, že když je křížený, aby neměl nějakou vrozenou vadu o které zatím nevíme. Často se dusí, pokaždé když nás vítá a hopsá po nás tak pak frká. Doktor nám říkal, že je tohle ale normální. Mě se to nezdá. Můžete mi tedy poradit? Mám mít z narkózy strach? Nebo to nemám řešit, nechat zuby vytrhnout a nic se nestane.. Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní Andreo,
chápu vaše obavy, ale speciální vyšetření u tak mladého a zdravého psa nutné není. Pakliže by se vám ulevilo, kdyby vyšetření měl, není to problém. Klidně se s kolegou domluvte. Je to jen otázka peněz. Při předoperačním vyšetření se dělají běžní krevní testy, rtg plic a ekg. Předoperační vyšetření je ale dražší, než celý zákrok extrakce mléčného zubu. Já osobně mladé pejsky na odstranění perzistujících mlíčňáků neuspávám. Jen je hluboce injekčně zklidním a zoubky opíchnu lokálním anestetikem, jako to dělají lidští zubaři. Po zákroku dostane pejsek „probouzecí“ injekci a ihned odchází jako by nic ….
Při zákroku by ale bylo dobré pejskovi prohlédnout hrtan a podívat se, proč frká a kašle. Obvykle to bývá v důsledku anatomických abnormalit na měkkém patře. Spláchly by se tzv. „dvě mouchy jednou ranou“.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: narkóza, zklidnění, zuby, stomatologie
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110406
dotaz vložen: 6.5.2011
Pane doktore,
pred 9 dnami sme dali operovat nasho 1 a pol roka stareho stredoazijskeho ovciaka na pretrhnuty predny skrizeny vaz. Metoda mala byt s pouzitim silonu a tusim fascila.... (neviem ako sa to presne vola). Pred 8 tyzdnami absolvoval uz operaciu lavej nohy, teraz to bola po 8 tyzdnoch prava noha. Po prvej operacii vo februari vsetko dopadlo ok a pes zacal postupne chodit hned na druhy den. Pri tejto poslednej operacii vsak nastali komplikacie a lekari nam odmietaju povedat co sa stalo. Pes vsak dodnes nohu nepouziva a nemame ziadne informacie co dalej...Kazdy je na klinike ticho, krci plecami, udajne si mame napisat staznost, ale priciny nam nepovie nikto. Hned na druhy den po zakroku doslo k silnemu opuchu nohy, bola az fialova, horuca, objemovo skoro dva krat taka. Museli sme chodit na injekcie (antibiotika), lebo tabletkove nezaberali. Za injekcie si uz neuctovali ziadne poplatky a davali ich gratis. To je tiez divne. Opuch dnes ustupil, avsak noha je akoby nefunkcna, Jedine co na nej funguje, je bedrovy klb. Koleno je nefunkcne. Udajne BY MAL (opakujem- mal by) azcat pouzivat nohu o 2 az 3 tyzdne odteraz. T.z. lekari musia vediet co sa stalo. Mam preto 2 otazky (chapem ze bez vystrenia sa odpoveda tazko), avsak: Co sa mohlo stat (kedze nam to odmietaju povedat). Co moze sposobit, resp. byt dovodom na to, ze klb zacne fungovat az po 3-4 tyzdnoch (poskodene nervy, alebo co?).Len podotknem, ze ked sme prisli po psa, nebol ani len prikryty, bol podchladeny (36 C), nevedeli ho prebrat z narkozy, mal obitu a krvavu bradu! je mozne, ze im pri manipulacii spadol? A preto poskodili akurat operovanu nohu? Plus nebolo to priskoro operovat po 8 tyzdnoch? Navyse 3 tyzdne pred touto operaciou mu tiez operovali creva, takze tiez bol v narkoze (i to udajne kamen o priemere 1 cm vobec nemusel byt operovany)... Ale to zrejme suvis s nohou mat nebude... Vopred dakujem za kazdu pomoc.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážený pane Viktore,
nějaký názor, resp. vysvětlení kolegové mít musí. Není možné s klientem nekomunikovat. Stát se může leccos, i vinou veterináře, ale komunikovat by se mělo vždy. Asi bych poradil domluvit si schůzku s operujícím lékařem a toho se zeptat. Stížnosti jsou až to poslední řešení.
Nejčastější komplikací u operací ruptury zkříženého vazu je infekce v operační ráně, nesnášenlivost organismu vůči voperovaným materiálům a prasknutí implantovaného vazu (silonu), či rozlomení kosti a selhání šroubů při voperování kovových součástí korekce kloubu.
Komplikace mohou nastat vždy. I tehdy, je-li operace provedena excelentně. Nedokážu relevantně posoudit, jestli mohl spadnout ze stolu, či jestli se rychle vzbudil a obil si hlavu o stůl, či jak vlastně operace probíhala …. To by byly hypotetické spekulace.
Se zmíněnou klinikou máte jistě, soudě dle proběhlých operací, zkušenosti dobré. Tak bych zkusil lidské jednání, ale na druhou stranu bych se nenechal odbýt.
klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110409
dotaz vložen: 8.5.2011
Pane doktore,
Dobrý den,mám doma kastrovaného psa a nejspíš nám přibyde i fenka sttejné rasy. Mám obavy, aby pes třeba nezačal značkovat, nebo aby se to v něm nějak \"nezvrtlo\" a neprobudili se v něm jeho pudy, které jsou momentálně asi potlačeny ... Co si o tom myslíte? Nerada bych udělala něco špatně ...,tak se radši ptám předem ...
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 11.5.2011
Vážená paní P.,
myslím, že na 99% se nic dít nebude, pokud je pes kastrovaný. To bych neřešil. Otázce rozumím, ale nemyslím si, že pes začal „zlobit“.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: kastrace, poruchy chování
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110410
dotaz vložen: 10.5.2011
Pane doktore,
chtěla bych dát do výběhu (ohrádka v bytě) zakrslým králíkům nějaké přírodní rohože, aby jim to neklouzalo a nedělaly se otlaky. Je možné použít jutové? Pokud je budou kousat, neuškodí jim to? Popřípadě jaký materiál/podložku byste doporučil? Děkuji, Anna
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.5.2011
Vážená paní L,
pokud budou jutu kousat, nevadí to. Naopak. Spíše bych jutu jako antiotlakový materiál neviděl dobře. Juta je tvrdá, dře a škrábe. Aby efekt nebyl opačný. Možná bych zkusil obyčejný koberec jekor. Ten králík těžko uhlodá. Ideální by byla pěnová guma, která je měkká a hygienická. Avšak tu by asi králíci snadno ožírali.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: hygiena u zvířat, ostatní
zvíře: králík
číslo dotazu: 20110411
dotaz vložen: 11.5.2011
Pane doktore,
moji rodiče zdědili staršího jezevčíka, ke kterému po úmrtí jejich předchozího psa (mopse) velmi přilnuli. Problémem jsou návštěvy u veterináře nebo spíš doba po nich.Říct, že je uražený, je slabé slovo, absolutně je ignoruje, nevezme si pamlsek, vlastně pak celý den nejí a v očích mu vidíte záblesky vzteku, je to opravdu tvrdohlavý zmetek:-). Myslíte, že by pomohlo, kdybych s ním na veterinu chodila já, když mě vidí jen občas? Rodiče jsou z toho nešťastní. Podotýkám, že u veterináře se mu nic tak hrozného neděje, jemu prostě stačí, že tam je donucen jít.Děkuji, Ivana
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 13.5.2011
Vážená paní Ivano,
otázce rozumím, lidsky ji chápu. Ale z pohledu veterináře a denní práce se zvířaty (a lidmi) mi to připadá jako úplně malicherný problém. Nevím, jestli lidé potřebují svůj život přizpůsobovat zvířeti, či jestli by to mělo být naopak. Myslím tím přizpůsobení se domácím miláčkům, ne přizpůsobování našich „egopotřeb“ velrybám, medvědům, včelám nebo vyděšeným srnkám na silnici …..
Klidně s ním zkuste chodit na veterinu vy, ale myslím, že se moc nezmění. Já osobně bych se na něj vykašlal. Prostě tak to je a hotovo. Ještě si dělat hlavu z toho, jestli se jezevec neurazí, když ho vezmu na očkování …
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: poruchy chování
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110450
dotaz vložen: 31.5.2011
Pane doktore,
dobrý den pane doktore, mám 8,5 letého amerického kokršpaněla, který prý má úplně špatný imunitní systém. Okolo očí a na pyskách se mu dělají takové puchýře, které si rozškrábe až do krve.Je opakovaně léčen Prednisonem, ATB, Nizoralem a efekt není žádný.Pan doktor se rozhodl psa uspat, což já nechci, jelikož žere, běhá a je jinak v pohodě. Mohl byste mi poradi jak a čím mám posílit jeho imunitní systém? Děkuji za Váš čas a za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní F.,
je otázka, jestli je problém, resp. příčina v imunitním systému. Psík může mít kupř. „obyčejnou“ demodikózu, nebo přecitlivělost na kvasinky, samozřejmě i např. autoimunitní onemocnění nebo běžnou atopii. Nevím. Možná by bylo při tak závažném rozhodování dobré navštívit specialistu dermatologa a pokusit se najít příčinu.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110451
dotaz vložen: 2.6.2011
Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,mám dotaz..máme 13letého křížence jezevčíka nemocného na srdce,dle retgenu zvětšené srdce,edémy na plicích..kašel začal před třemi lety - do té doby léčba fortekorem.poslední rok omdlévání, dle odběrů krve nic zásadního,sono nebylo uděláno,retgen nález stále edémy na plicích,srdce velké - léčba na den 1 forkekor,1 furon vecer a 1 furon rano,1xvetmedin rano a vecer..na chvili bez omdevani s pretrvavajicim kaslem,nyni za posledni 2 tydny 3x omdlel..lecbu mame pry uz snad maximalni co muzeme mit i kombinaci leku..jak to vidite vy? ma cenu delat dalsi vysetreni a vymyslet kombinaci leku? nechavat ho takto omdlivat,jinak se probere za chvili,hraje si,zatim stale cura,kaka a ji jak ma..nebo uz zvolit variantu uspani,netrapi se jiz ted? ke komu se nejlepe objednat k vam na vysetreni do Kolme? a na jaka vysetreni?Dekuji Eva
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní E.,
u nás v ordinaci se kardiologii věnuje kolega dr. Kvapil. Nevím, jestli něco dalšího vymyslí. Zkuste mu zavolat a domluvit se.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), interní onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110453
dotaz vložen: 3.6.2011
Pane doktore,
dobrý den...mám problém s pejskem. Je to šestnáctiletý malý špic a má na zadečku obrovský a už bohužel i snad plesnivý či zhnisaný otevřený nádor... je to opravdu šílené na pohled. Už před dvěmalety se problémy oběvily, ale v mnohem menším provedení. Veterinář se stále vyhýbal operaci, že je to pro pejska už nebezpečné. Z pejska se ze dne na den stalopravdový dědula... špatně chodí a stále spinká. Jinak jí a pije normálně, jenten šílený nádor ho trápí. Nemám srdce dát ho utratit, ale neodpustim si, jestli ho trápim. Chtěla bych se zeptat, zda mám ještě počkat, nebo dát pejska uspat.....
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní Dejmková,
nemohu rozhodnou a poradit bez vyšetření zvířete. Nicméně věk, chování a otevřený krvácející a asi silně zapáchající nádor, který si psík pravděpodobně stále líže, hovoří spíše pro uspání. Zvíře je na hranici svých biologických možností a je to jen přežívání ……
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří)
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110454
dotaz vložen: 5.6.2011
Pane doktore,
Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Mám doma ročního kcourka, začal značkovat, tak jsme ho dali na kastraci. Náš pan veterinární lékař zjistil, že nemá sestoupená varlata a ani při operativnim zákroku žádné nenašel. Zjistil však, že má zvětšené ledviny(čímž usoudil, že je to důvod, že močí na jiná místa,než do kočkolitu)...doporučil nám suchou dietní stravu značky k/d, která kocourkovi nic neříká. chtěla bych se zeptat, jestli zvětšené ledviny můžou nějak souviset s tím, že namá varlata. A jestli existuje nějaká strava něco jako kapsičky, protože je má od pana dr. zakázané. Je na ně zvyklý. Suchou stravu žere minimálně. Je celý pohublý. Po operaci zatím nikde neznačkoval(nebo spíš nemočil) přes to kdyby začal, chtěla bych se zeptat, jak tento problém odstranit. Kočkolit měním každý den. Předem moc děkuji za odpověď. Lucie
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní Lucie
nevím, asi bych si osobně netroufl podle zvětšených ledvin soudit na příčinu značkování. Rozhodně na 99% procent kocour značkuje pro své dopívání a ne kvůli ledvinám. Jedinou výjimkou by bylo nucení na močení z důvodu zánětu močového měchýře, přítomnosti písku v moči a tím pádem pálení v močové rouře. Relevantní „pohled“ na ledviny je skrze sono a kvalita ledvinné filtrace je zjistitelná jen vyšetřením krve. Osobně jsem jen jednou v životě viděl psa (nikdy kocoura), který neměl varlata v šourku ne z důvodu sestoupení, ale z důvodu nevyvinutí. Většinou „tam“ někde varlata jsou, jen se těžko hledají. Pakliže i váš kocour je tento případ, začne zase značkovat. Zatím to nedělá asi proto, že ho bolí operační rána. Kdyby měl hodnoty krve i sono v pořádku, nasadil bych jako prevenci před značkováním odpařovač Felliway.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: akutní stavy, interní onemocnění, kastrace, ledviny, urologie, poruchy chování, reprodukce
zvíře: kocour
číslo dotazu: 20110455
dotaz vložen: 5.6.2011
Pane doktore,
dobrý den, chtěla bych se zeptat máme fenku sheltie a hára.. kdy je nejlepší čas na najrytí..?? děkuji Z.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní A.,
obvykle devátý až patnáctý den po začátku krvácení. Optimlizaci doby lze vyšetřit stanovením hladiny progesteronu nebo výtěrem z pochvy.
Docela spolehlivým vodítkem je ochota feny k páření a barva výtoku podobná vodě z omytého masa (světlá).
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: krytí, pohlavní cyklus
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110456
dotaz vložen: 6.6.2011
Pane doktore,
Dobrý den,našemu psu už bude 12 let, je stále čilý, veselý, nemá žádné pohybové ani jiné problémy. Všimli jsme si ale, že má něco s očima, nemá černé zornice ale takové do šeda. (Jedno víc a druhé méně) Mohl by to být šedý zákal? Dá se to léčit a jak?Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní Bednářová,
na 99% to šedá zákal bude. Lze jej operovat. Při zákroku se odstraní čočka, která je zakalená a buď se oko nechá bez čočky nebo se do dutiny vloží náhrada – čočka umělá. V každé části republiky je obvykle oční specializované pracoviště či kolega specialista, který vám poradí.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: geriatrie (stáří), oční onemocnění
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110458
dotaz vložen: 7.6.2011
Pane doktore,
Můj kříženec má 16 měsíců, od malička málo pije, problém nastane při výcviku kdy mi odmítá přijmout jakoukoliv tekutinu i přes fizickou námahu nebo vedro, prosím poraďte jak docílit toho aby pil. Trenéři si nevědí rady.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní T.,
ani já vám neporadím. Neexistuje způsob, jak psa donutit, aby víc pil. Pije tak, jak potřebuje a kolik potřebuje. Jedinou možností je násilí, resp. voda injekční stříkačkou do tlamy. Ale to bych rozhodně nedoporučoval. Prostě tak to je a obávám se, že ho nikdo nedonutí pít více.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: poruchy chování, výcvik, výživa
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110460
dotaz vložen: 8.6.2011
Pane doktore,
máme roční fenku německého ovčáka a máme strašné problémy s příjmem potravy. Posledního půl roku nám přestala jíst. Vystřídali jsme několik druhů granulí, kupujeme psí konzervy, vaříme ji kuřecí křídla, dáváme těstoviny, rohlíky a vše bez odezvy, nic nám nechce snít a když, tak jenom trochu. Už si nevíme rady. Děkujeme za odpoveď
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážená paní S.,
je to klasický dotaz, klasické plemeno a klasický věk psa. Jediné, co mohu poradit a co každému radím, je nechat psa tzv. „vycukat“. Hlad je nejlepší kuchař. V přírodě nebo na vesnici u boudy by jedla, co by musela. Zvažte ji na přesných vahách, abyste měli jasnou startovací čáru váhy, pro klid můžete navštívit ordinaci a ev. nechat udělat základní vyšetření krve. Jednou za x let se stane, že nechutenství má opravdu vážný důvod v nějaké interní chorobě. Pakliže bude vše v pořádku a fenka je veselá a hravá, tak jí nasypte do misky jednou denně večer dávku granulí a když je do dvaceti minut nesní, tak jí je seberte. Další krmení až za 24 hodin. Nesmíte ale dávat VŮBEC nic dalšího, tedy žádné pamlsky a odměny.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: poruchy chování, výživa
zvíře: fena
číslo dotazu: 20110461
dotaz vložen: 8.6.2011
Pane doktore,
Mám 11 letého německého ovčáka a zvětšilo se mu 1 varle do velikosti tenysového míčku,začal hubnout a vypije značné množství vody cca 8 až 10 litru denně,poraďte prosím čím to je.Děkuji za odpověd
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 9.6.2011
Vážený pane H.,
na to vám mohu jedině poradit urychlenou návštěvu v ordinaci. Zvětšené varle je problém, ale daleko větší problém je to úděsné množství vypitých tekutin. Není asi účelné se rozsáhle rozepisovat, co by mohlo být příčinou, ale nejčastějším důvodem je cukrovka, nemocná játra a nádorová onemocnění.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: endokrinní nemoci, geriatrie (stáří), interní onemocnění, onkologie
zvíře: pes
číslo dotazu: 20110464 | olsva@seznam.cz
dotaz vložen: 10.6.2011
Pane doktore,
Dobrý den, mám 5-ti měsíčního jorkšíra, váha 2,3kg. Měl průjem s troškou krve, na veterině dostal Stromorgyl, Cerenia, Convenia, Zylexis a infuzi. Nyní po třech dnech je lepší, Dr. poradila dietu a hlídat pití, ale přijde mi, že pije málo. Jak ho donutit více pít, a jak ho donutit jíst granule na dietu, které dostal od veterináře. Jsou to kočičí granule Purina VD Feline - EN Gastroenteric. Prý je pro něj alespoň 3 týdny důležitá tato strava s vlákninou. Velice děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 20.6.2011
Vážená paní Olgo,
netroufnu si hodnotit stav neznaje bližších okolností, ale popisovaná léčba je vysoce nadstandardní, co se „obyčejného“ průjmu týče. Průjem s krví není ve veterinární medicíně psů nic neobvyklého, a pokud to není průjem s horečkou, zvracením, apatií a krvavá stolice neodchází co hodinu, není to žádná tragédie. Léčba je určitě správná, resp. vysoce (myšleno v dobrém) předimenzovaná. Nicméně je-li pejsek nyní v pořádku, žere, pije, nezvrací a stolice je formovaná, nenutil bych ho za každou cenu do diety. Vláknina lze dodat formou granulek Protexin ProFibre nebo leze použít jinou dietu, která mu bude chutnat. Např. Hill´s w/d nebo Waltham Royal Sensitive či Eukanuba FP. Donutit psa ke zvýšenému příjmu tekutin nelze. Jedině do něj „ládovat“ pití stříkačkou ….
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: aparát trávicí, zažívání, infekční onemocnění, interní onemocnění
zvíře: štěně
číslo dotazu: 20110468
dotaz vložen: 10.6.2011
Pane doktore,
mám doma na zahradě ročního zakrslého králíčka. Přes zimu, noc a když není teplo ho nechávám doma. Poslední týden jsem si všimla, že když je venku, štípou ho mravenci a pořád se drbe. Neznáte nějáký přípravek, který neškodí zvířatům a odpudí mravence?
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 20.6.2011
Vážená paní K.,
klidně použijte Frontline spray (100ml). Funguje proti vnějším parazitům i u malých hlodavců. Aplikujte podle návodu, který naleznete po odtržení etikety. Klidně dávku o 50% zvyšte.
Pokud je králík venku, je nezbytné, aby byl očkován. Polétavý hmyz je přenašečem myxomatózy, což je povětšinou smrtelná králičí nemoc.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: parazité vnější
zvíře: králík
číslo dotazu: 20110469
dotaz vložen: 12.6.2011
Pane doktore,
Dobrý den, mému dvou měsíčnímu štěněti se včera objevila hned vedle penisu cca 1cm velká boule. Na povrchu kůže to jde poznat má tam 3 mm puntík vypadá to jak beďar. Chtěla bych se zeptat co to asi zhruba jestli to nené nic vážného. Děkuji
zobrazit odpověď
odpověď vložena: 20.6.2011
Vážená paní P.,
na 80% to bude reakce po klíštěti nebo do podkoží prohryzané a zavrtané klíště.
Asi by bylo dobré, aby se na to podíval veterinář. Není to žádná hrůza, ale může to dále hnisat a především si to pejsek bude lízat, čímž se stav zhorší.
MVDr. Michal Čáp :-))
klíč: interní onemocnění, parazité vnější
zvíře: štěně

