Poradna - hledání v poradně

Vyhledávací formulář

zadejte hledaný výraz nebo číslo dotazu:

vyberte zvíře:

vyberte okruh dotazu:

Výsledky vyhledávání

Hledáno v poradně.
Počet nalezených dotazů: 1
číslo dotazu datum dotazu datum odpovědi

číslo dotazu: 20100530

dotaz vložen: 1.5.2010

Pane doktore,
Dobrý den, měl bych na vás následující dotaz. Přibližně čtyři roky chováme tři morčata domácí (všechny jsou to samice). Avšak minulý rok jsme dostali darem zakrslého králíka (samce). Považovali jsme za neškodné, když morčata dáme do společného kotce společně s králíkem (např. z důvodu indikátoru nemocí jak je dobře známo). Bohužel za několik dní nás čekalo nemilé překvapení. Jedno z morčat v dnešních dnech projevuje všechny známky otěhotnění, nejsem si jist jestli je tato situace možná aby morče mělo mladé s králíkem, proto bych se chtěl zeptat, zda by nebyl porod pro morče komplikací. Také bych se vás chtěl zeptat zda by morče porodilo přirozenou cestou nebo jestli by bylo zapotřebí odborné pomoci veterináře a jestli by morče tento porod přežilo. Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.5.2010

Vážený pane V.,
to je velmi kuriózní dotaz. Ne, možné to není. Králík nemůže mít mladé s morčecí samičkou. To je absolutní nesmysl. Různé živočišné druhy se nemohou křížit, resp. nemohou mezi sebou mít potomky. Příroda je moudrá. Tato „zvrhlost“ je blokovaná rozdílným počtem chromozomů jednotlivých druhů, anatomickými odlišnostmi a vzájemnou „nepřitažlivostí“. Králík nemůže mít mladé s morčetem jako nemůže mít děti člověk a orangutan. Byť opičáci na lidské dámy všeho věku reagují velmi ochotně.
Pokud jsou ostatní morčata OPRAVDU samičky, tak zdánlivě gravidní samice není gravidní, ale nemocná. Chápu vaše myšlenkové pochody, protože pravděpodobně morčatová má asi velké břicho a jeví známky březosti. Jenže nemusí být gravidní. Může mít jen velké cysty na vaječnících, zvětšenou dělohu, popř. nádor v břiše. Velmi často takové případy v ordinaci vidíme a kolegyně taková zvířátka operuje. Kdybych některé operace na vlastní oči neviděl, nevěřil bych, co může morče v bříšku mít za podivnosti.
Takže bych doporučil návštěvu ordinace. A vezměte s sebou i ostatní samičky. Jistota je jistota … ať se kolega raději podívá, jestli mezi nimi není nějaký taťka.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: gravidita, reprodukce
zvíře: morče